Objav krásy východu: Humenský Sokol a Jasenovský hrad

VýchodTuristicKE

Nebudeme si klamať, pekne už bolo. Krásne, slnkom zaliate jesenné dni sú za nami a dočasnej vlády sa ujali hmla a dážď. To však neznamená, že by sme mali rezignovať na naše turistické chúťky.

Foto
Jasenovský hrad / KOŠICE ONLINE

Košickým turistom dávame do pozornosti 23. Pietnu spomienku turistov a priateľov prírody na horskej chate Lajoška. Tá je síce stále v procese rekonštrukcie, no na priľahlej lúke tam v sobotu o 10:45 na spomienkovú tabuľu pribudne ďalších päť štítkov milovníkov prírody, ktorí už bohužiaľ nie sú medzi nami.

V našej rubrike TuristicKE však s radosťou objavujeme nové miesta a s dnešným príspevkom mi pomohli futbalisti. Tí si od návštevy pápeža Františka nekopli na zničenom domácom trávniku v Čermeli ani raz a keďže novej miliónovej Košickej futbalovej aréne chýba to najpodstatnejšie – trávnik – zmenili sa na kočovníkov, ktorí hľadajú útočiská mimo svojho mesta. Hanebný stav dokumentujúci úroveň športovej infraštruktúry v metropole východu ich vyslal na stredajší súboj proti Petržalke až do Humenného. Sprvoti som si samozrejme povedal, že sa tam za nimi „trepať“ nebudem, no potom sa ozvala moja turistická duša. Čo tak spojiť príjemné s užitočným?

Foto
Jasenovský hrad je pomerne rozsiahly komplex / KOŠICE ONLINE

Ako prvý mi na um vzišiel Jasenovský hrad. V minulosti som ho navštívil viackrát a nikdy som neľutoval. Po vyše dvojročnej absencii sa rád pozriem na to, ako pokročila jeho postupná rekonštrukcia. Jasenov je však bleskovka a chcelo to teda ešte niečo. Pri pohľade do mapy ma zaujal Náučný chodník Humenský Sokol. Okej, je rozhodnuté, ide sa tam.

Prepraviť sa na „miesto činu“ je samozrejme najľahšie autom, no pre bezmotorizovaných turistov mám dobrú správu. Po presunutí sa vlakom do Humenného môžete využiť ponuku autobusov, ktoré majú svoje zastávky priamo vo východiskových bodov našej dvojtúry.

Foto
Studnička sa nachádza priamo pri asfaltovej ceste, blízko autobusovej zastávky / KOŠICE ONLINE
Foto
Lesné stúpanie lemujú zaujímavé skaly / KOŠICE ONLINE

Ako prvý absolvujeme zaujímavý okruh Humenský Sokol a začíname priamo od autobusovej zastávky v obci Ptíčie (z humenskej vlakovej stanice je to cca 3,5 km). Hneď pri asfaltovej ceste zaujme drevená studnička postavená v roku 2011. Vstupujem do lesa a začínam sa brodiť napadaným lístím smerom do kopca. Už po pár desiatkach metrov zaujme osamelý kríž a postupne začínam míňať viaceré pôsobivé skaly. Pohľad na ciky-caky na mape dával tušiť, že príde prudké serpentínovité stúpanie a už je to tu. Napriek chladnému počasiu začínam naberať teplotu a spod čiapky mi začína kvapkať pot. Z nadmorskej výšky 200 metrov sa na necelom kilometri dostávam na úroveň 450 metrov.

Foto
Počas stúpania serpentínami prechádzame okolo skalnatých útvarov / KOŠICE ONLINE
Foto
Na náučnom chodníku sa nachádza pár lavičiek  / KOŠICE ONLINE

Stúpanie ustáva a prichádzam na vrchol s názvom Červená skala. Krásna skalnatá formácia dáva tušiť, že v prípade ideálneho počasia tu musí byť nádherný výhľad. Je však november a ja vidím iba hmlu, ktorá obsahuje všetkých 50 odtieňov šedej. V hlave sa tak rodí jednoznačný záväzok, že na toto miesto sa raz určite vrátim a užijem si ho naplno.

Foto
Na Červenej skale / KOŠICE ONLINE
Foto
Z vrcholu skaly je v prípade pekného dňa krásny výhľad / KOŠICE ONLINE
Foto
Takto to vyzerá pri pohľade počas pekného dňa

Z Červenej skaly pokračujem po náučnom chodníku ďalej a v poslednej sekunde zastavujem krok. Len tak tak, že som ju nezašliapol. Kráľovnú lesa – hrdo pózujúcu salamandru.

Foto
Salamandra - malá kráľovná lesa / KOŠICE ONLINE

Po pár minútach chôdze sa predo mnou objavujú ďalšie skaly a to už tuším, že sa blížim k hlavnému klenotu náučného chodníka – jaskyni Dúpna. Nejde síce o klasickú jaskyňu, do ktorej by viedol tajomných chodník, no miesto je to pôsobivé. Ohnisko pred ňou dáva tušiť, že ide o obľúbené miesto tunajších romantikov a oceniť je nutné fakt, že steny jaskyne nie sú zohyzdené čmáranicami a nápismi. Nikoho z nás predsa nezaujíma, že tu bol Miki, alebo že Paťo miluje Anču.

Foto
Jaskyňa Dúpna / KOŠICE ONLINE
Foto
Pred vstupom do jaskyne sa nachádza ohnisko / KOŠICE ONLINE
Foto
Pohľad z jaskyne / KOŠICE ONLINE

Aktuálna hmla dodáva jaskyni potrebnú tajomnosť a ja sa na ňu nedokážem vynadívať. Absolútne ticho, nikde ani nohy. Posledného živého človeka som stretol ešte v Košiciach počas nasadania do auta. A v tomto duchu to bude pokračovať až do cieľa. Od Dúpnej sa vraciam späť na chodník a okruh ma stáča smerom nadol. Nasledujúce kilometre sú veľmi príjemné a chôdza po napadanom listnatom lese je skutočným jesenným zážitkom. V samotnom závere zaujme malá drevená lesnícka chata a priamo z chodníka sa otvára krásny pohľad na rozľahlú rodinnú farmu Ptíčie.

Foto
Náučný chodník je výborne značený / KOŠICE ONLINE
Foto
Drevená chatka v závere okruhu / KOŠICE ONLINE
Foto
Búdka pri chatke / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhľad na farmu Ptíčie / KOŠICE ONLINE

Takmer päťkilometrový okruh Humenský Sokol som bez zbytočného náhlenia zvládol za hodinu a dvadsať minút. Do úvodného výkopu futbalu Košice – Petržalka ostávajú dve hodiny a presúvam sa teda ešte do Jasenova. Táto obec nadväzuje priamo na Humenné a presun z Ptíčia teda trvá iba pár minút.

Foto
Pri vstupe a východe na Náučný chodník nám pomáha orientačná mapka / KOŠICE ONLINE

Auto nechávam na parkovisku za dedinou a smerom k hradu vedú dve značené turistické cesty. Kratšia a prudšia je modrá a nahor sa teda vyberám ňou. Opäť slušné prevýšenie, opäť mokrá čiapka. Z parkoviska na hrad je to však len 810 metrov a ide teda o bleskovku.

Foto
Pôvodná podoba Jasenovského hradu je znázornená na informačnej tabuli / KOŠICE ONLINE

Nepríjemné počasie ma oberá o možnosť krásneho výhľadu na Humenné, no aspoň si môžem užiť Jasenovský hrad bez živej duše (vo fotogalérii pripájam pre motiváciu aj letné zábery z ostatnej návštevy) . Vstupujem do hradu duchov a jediný  zvuk vydáva modrá plachta prikrývajúca stavebný materiál. Od mojej poslednej návštevy tu odviedli kus práce a viaceré miesta hradu vykazujú znaky spevnenia. Iste, ak by stál tento hrad v Maďarsku, tak by som nefotil iba pár múrov zachránených pred pádom, ale obdivovať by som mohol zastrešenú krásu, ktorá je načrtnutá na obrázku dole v obci. Na Slovensku lepíme zvetrané múry ako lastovičky, ale aspoň niečo. Ešte pár rokov a aj tento hrad bude mať opevnenie, akým sa hrdí súkromná usadlosť oproti parkovisku v Jasenove.

Galéria k článku

Faktom je, že Jasenovský hrad je rozľahlý a rozhodne stojí za návštevu. Nejde o nejaké tri kamene v lese, či jednu vežu a dve steny a lá Slanec. Kým ho prechodíte, prejde pekných pár minút. Rozhodnutie vybehnúť sem teda rozhodne neľutujem. Nafotené mám a vraciam sa teda dole. Tentoraz po pohodlnej žltej značke, ktorá vedie aj popri zaujímavom lesnom detskom ihrisku. To ponúka pestrú škálu možností zacvičiť si, ale aj drevené bludisko.

Foto
Drevené bludisko v lese / KOŠICE ONLINE

Som späť na parkovisku a pohľad na Stravu hovorí – 3,4 km dlhý okruh mi trval necelú hodinku. Ak si teda spočítame oba dnešné turistické okruhy, tak samotná chôdza trvala dohromady ani nie dve a pol hodiny. Aj s alternatívou využitia verejnej dopravy a pri zohľadnení skracujúcich sa jesenných dní tak máme dostatok času na plánovanie bez časového stresu. Ja mierim na futbalový štadión, teším sa z košického víťazstva 3:1 a pokračujem priamo na basketbal do Spišskej Novej Vsi. Vám ešte odporúčam navštíviť v Humennom krásny kaštieľ strážený dvojicou levov a ak potrebujete uhasiť hlad a smäd, z osobných skúseností odporúčam miestny pivovar U medveďa.

Foto
Náučný okruh Humenský Sokol
Foto
Okruh na Jasenovský hrad

Komentáre