Objav krásy východu: Jarabinský prielom – nenáročná cesta za pekným zážitkom

VýchodTuristicKE

Tri dni parádnej lyžovačky vo Vyšných Ružbachoch dali deťom zabrať a keď sme sa s partiou kamarátov rozhodli, že každoročnú novoročnú dovolenku zakončíme nejakou pešou túrou, zaznelo z radov malých lyžiarov jasná požiadavka – musí to byť ľahké, tak do hodinky chôdze!

Foto
Pohľad na Jarabinský prielom zhora / PETER JESENSKÝ

Nájsť zaujímavú túru takého ľahkého rangu nie je jednoduché, no pohľad do mapy ponúkol jednoduché riešenie – Jarabinský prielom.

Pravdupovediac, tento tip mi podsunula už zimná iniciatíva Okúzľujúca zima v Prešovskom kraji, ktorá nadväzuje na predošlé tri ročníky Zimnej výzvy. V propozíciách sa uvádzalo, že ide o nenáročnú túru so vzdialenosťou 2,2 kilometra a s odhadovaným časom 45 minút. K tomu bonus v podobe atraktívnych kovových rebríkov a výhľadovej plošiny. Aleluja, presne toto sme hľadali.

 

Foto
Pohyb v prielome uľahčujú kovové rebríky / PETER JESENSKÝ

Cestou zo Zamaguria do Košíc teda naberáme smer Stará Ľubovňa a pri vstupe do mesta bočíme na Jarabinú. Modrá turistická značka začína priamo v srdci tejto obce, my však ešte pokračujeme autami nahor smer Litmanová a parkujeme až pri kríži pri poľnej ceste vinúcej sa smerom doprava. Práve tadiaľ vedie aj spomínaná modrá a v podstate sme si tak iba trochu uľahčili. 

Foto
Na vrchole poľnej cestičky sa nachádza turistická mapa, dole už vidíme les s prielomom / PETER JESENSKÝ

Inokedy blatistú poľnú cestu teraz spevnili januárové mrazy a stúpanie k najvyššiemu bodu trasy je nenáročné a pohodové. V priebehu pár minút prichádzame na lúku, pod ktorom sa už objavuje les ukrývajúci samotnú tiesňavu. Kvalitným lesným chodníčkom zostupujeme nadol a prírodou pripomínajúcou Slovenský raj prichádzame k avizovaným kovovým schodom s reťazami. Vybudované boli zásluhou cezhraničného programu Interreg a s ich pomocou je zostup zasneženým terénom veľmi bezpečný a bezstarostný. Skvelým prvkom je aj kovová vyhliadková plošina. Práve z nej sa naskytá najlepší pohľad na tiesňavu, ktorá bola už v roku 1967 vyhlásená za chránenú prírodnú rezerváciu.

Galéria k článku

Pôsobivý kaňon má na svedomí potok Malý Lipník, pričom jeho najkrajšia časť sa nachádza práve na tomto úseku, pod Lysou skalou. Jarabinský prielom dosahuje v niektorých miestach sto metrov, no vo svojej najužšej pasáži ide len o tri metre. Celkovo ho tvorí päť kaskád a okolité skaly ukrývajú aj množstvo skamenelých amonitov a lastúrnikov z jurských čias.

Plnú krásu tohto miesta nám pomáha odhaliť vypustený dron. Z výšky vtákov je totiž toto miesto ešte úchvatnejšie a pri takomto pohľade zisťujeme, že na vrchole vysokej skaly lemujúcej potok sa nachádza pekná planinka. Fotenie pri cieľovom smerovníku spríjemňujú uznanlivé slová detí, ktoré nechceli veriť, že táto túra bude naozaj malinou.

Foto
Roklinou tečie potok Malý Lipník / PETER JESENSKÝ

Ostáva návrat k autám a pohľad na aplikáciu v mobile potvrdzuje, že sme to stihli do 35 minút a celkovo sme našliapali iba 2,28 kilometra s prevýšením 70 metrov. Ľahkú túričku zaklincujeme obedom v našom najobľúbenejšom salaši u Franka v Starej Ľubovni a pri celkovom hodnotení konštatujeme, že lepšiu bodku naša dovolenka ani mať nemohla.

Foto

Komentáre