Objav krásy východu: Kuruci, do zbrane! A potom hor sa na singletracky

PrešovTuristicKE

Pri plánovaní dnešnej cyklopotulky za krásami východu sa necháme inšpirovať krásnym jubileom. V obci Haniska pri Prešove si totiž tento víkend pripomínajú 190. výročie Východoslovenského roľníckeho povstania. Ide pritom o oblasť, ktorá je hotovým cyklorajom.

Foto
Pôsobivý pamätník Roľníckeho povstania / KOŠICE ONLINE

Prešovčanom nemusíme pripomínať, že práve v oblasti Borkút sa okrem majestátneho pamätníka nachádza aj príjemné pohostinstvo vo western štýle a v jeho blízkosti ústia viaceré singletracky vedúce z Malkovskej hôrky. Poďme však pekne postupne.

Na úvod spomeňme, že oslavy 190. výročia Východoslovenského roľníckeho povstania odštartujú už dnes o 17.00 pred Domom kultúry vo Vranove nad Topľou. Zajtra o štrnástej hodine potom odštartuje výstup k pamätníku vzbury z roku 1831, ktorý sa nachádza na vrchu Furča nad Haniskou. Veru áno, Furča nie je iba sídlisko v Košiciach. Práve na nej sa týči pamätník, ktorý je viditeľný aj z diaľnice tesne pred vstupom do Prešova.

Foto
Foto

Samotný prístup k pamätníku nie je určený pre bicykle, ale to vôbec nevadí. Bicykel opriete dole a tých pár desiatok schodov za ten krásny výhľad na Slanské vrchy určite stojí.

Na Borkút sa dá jednoducho dostať cyklocestou z Prešova, ale pre nás to bude tentoraz cieľ a nie štart. Ako sme už totiž spomínali, hlavným cyklotromfom tejto oblasti sú parádne singletracky. Tie sú určené pre všetky typy cyklistov a majú spoločný štart na Malkovskej hôrke.Na úvod sa teda presúvame vlakom do Prešova. Mierime k zimnému štadiónu a priamo oproti nemu už z kopca láka nádherná Kalvária. Miesto, ktoré očarí veriacich i neveriacich. Okrem krížovej cesty a krásneho kostola totiž ponúka i jedinečný výhľad na Prešov a okolie.

Foto
Krásna Kalvária stojí za návštevu / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhľad z Kalvárie na Prešov a Slanské vrchy / KOŠICE ONLINE

Z Kalvárie sa spúšťame ulicou Slávičia a od turistického smerovníka Za Kalváriou sa cez Dúhovú ulicu dostávame na Výšľapku Tri jarky. Nasledujúce kilometre budú o stúpaní a bolesti nôh. Raz darmo, kto si chce užiť krásny zjazd, potrebuje najprv zamakať.

Ďalšími možnosťami výstupu na Malkovskú hôrku sú zelená turistická trasa vedúca od spomínaného smerovníka po Horárskej ulici (cca 2,5 km) a trasa z Prešova po ulici Zimný potok s pokračovaním za rampou mierne vpavo a následne po zvážniciach až na vrchol.

Foto
Prehľadná mapa a popis jednotlivých singletrackov na Malkovskej hôrke / KOŠICE ONLINE
Foto
Altánok na Malkovskej hôrke / KOŠICE ONLINE

Po výstupe na Malkovskú hôrku prichádza občerstvenie z domácich zásob v drevenom altánku a nasleduje štúdium prehľadnej mapy singletrackov z dielne nadšencov z občianskeho združenia SloMBA. Na výber je ich hneď niekoľko. Niektoré ponúkajú lávky, skokanské mostíky, vlnovky a iné prvky umocňujúce zážitok zo zjazdu. Iné sú určené pre menej zdatných zjazdárov. Rozličné sú aj ich smery. Ak sa chceme dostať na Borkút, volíme Čuňku či EnduRob. Každý zo singletrackov však mieri dolu do Prešova a dostať sa z hociktorého miesta na Borkút predstavuje na bicykli záležitosť pár minút. Vyberte si teda podľa svojho gusta.

Singletracky z Malkovskej hôrky:

Čuňka – dĺžka 2 kilometre

Na trati sa nachádzajú rôzne klopenky, skoky, lávky.

začiatok - Malkovská hôrka (481 m n. m.)

koniec - Borkút - Haniska (242 m n. m.)

EnduRob – dĺžka 3,2 km

Na trati sa nachádzajú rôzne klopenky, skoky, lávky. Na rozdiel od Čuňky táto trať je viac rôznorodá a po začiatočnom rozohriati dôjdete na hravejšiu časť trailu.

začiatok - Malkovská hôrka (481 m n. m.)

koniec - Borkút - Haniska (242 m n. m.)

Borsuk – dĺžka 1,6 km (od odbočenia z EnduRoba)

Na singletracku sa nachádzajú klopenky a skoky.

začiatok - Malkovská hôrka (481 m n. m.)

koniec - Prešov, ulica Zimný potok (245 m n. m.)

Papuľak - 600 m (od odbočenia z EnduRoba).

Na singletracku sa nachádzajú náročnejšie klopenky, skoky a lávky.

začiatok - Malkovská hôrka (481 m n. m.)

koniec - Borkút - Haniska (242 m n. m.)

SkočkyKočky – dĺžka 1,5 km (od odbočenia z EnduRoba)

Na singletracku SkočkyKočky nájdete mnoho klopeniek, skokov, dvojvlniek, lavičiek. Priblížne v strednej časti môžete odbočiť na zábavnú nort shore pasáž a natrénovať si stabilitu a trpezlivosť. V spodnej časti singletrracku sa nachádzajú skoky, dvojvlny, tejble.

začiatok - Malkovská hôrka (481 m n. m.)

koniec - Prešov, Dúhová ulica (300 m n. m.)

Výšľapka – dĺžka 1,3 km

Výšľapka ma mierne stúpajúci charakter, čo napomáha ľahšej dostupnosti na vrchol Malkovskej hôrky, ktorá je začiatkom Singletracku Čuňka. Nachádzajú sa na nej drevené mostíky a zábavné schwicbacky. Začiatok Výšľapky je v blízkosti parkoviska - Borkút. Výšľapkou sa dostanete na hrebeň z ktorého môžete následne stúpať po zvážniciach smerom na Malkovskú hôrku, prípadne využiť Singletrack EnduRob.

začiatok - Borkút - Haniska (242 m n. m.)

koniec - Malkovská hôrka (481 m n. m.)

 

Foto
Zo singletrackov sa ponúkajú aj pekné výhľady na okolie / KOŠICE ONLINE

Po tom, čo ste si užili niektorý zo skvelých singletrackov, odporúčame osvieženie v spomínanom western pohostinstve. A aby sme nezabudli – nevynechajte návštevu spomínaného pamätníka Roľníckeho povstania. A mimochodom, Kalvária i Malkovská hôrka sú vrcholmi tohtoročnej Vrchárskej koruny Šariša. Ak ste sa teda do nej pustili, môžete si odškrtnúť dva vrcholy.

Foto
Záverečné občerstvenie vo western mestečku / KOŠICE ONLINE

Komentáre