Objav krásy východu: Lačnovská kompletka – všetky lákadlá na jednom mieste

VýchodTuristicKE

Pri plánovaní medzisviatočnej turistiky mi doma predostreli náročné požiadavky: „Chceme niečo kratšie, ale malo by to byť vyšperkované pekným výhľadom, atraktívnym terénom, jaskyňou či hradom. A nesmie chýbať sneh. Veľa snehu.“

Foto
Vstup do Lačnovského kaňonu / KOŠICE ONLINE

Zadanie pomerne komplikované, no odpoveď bola veľmi jednoduchá – Lačnovský okruh. Spĺňa všetky stanovené očakávania a k ním pridáva ešte aj rebríky, reťaze, studničky a čuduj sa svete – aj pštrosy na snehu. Jednoducho – na desiatich kilometroch nájdete všetko, po čom srdce turistu piští.

Východiskovým bodom pútavého okruhu je obec Lipovce (autom po diaľnici smerom od Prešova zídete na výjazd Široké a ostáva prejsť obcami Fričovce a Šindliar. Turistom bez auta poslúži autobus prešovskej SAD). Na začiatku Lipoviec bočíme doľava a auto môžeme odstaviť pri škole, prípadne pokračovať ďalej a zaparkovať pri futbalovom ihrisku. To už sa nachádzame na modrej turistickej značke, ktorá nás privedie priamo pred veľkú drevenú bránu do Lačnovského kaňonu.

Foto
Pri vstupe do kaňonu sa nachádza užitočný smerovník. My sa vydáme červenou značkou / KOŠICE ONLINE

Tu dávame modrej zbohom a prestupujeme na červenú značku Náučného chodníka Kamenná Baba. Na jeho začiatku ponúka informačná tabuľa zaujímavé informácie a o privítanie v krásnom kraji sa stará mierne naklonený snehuliak.

Foto
Vitajte v Lačnovskom raji / KOŠICE ONLINE

Prechod kaňonom je zaujímavý od prvých metrov. Najprv roztomilé jazierko, potom skalné útvary všetkých rozmerov a čoskoro aj rebríky a pomocné reťaze či laná. V tej chvíli si uvedomíte, že malú kópiu Slovenského raja nájdete už na polceste k nemu.

Foto
Zamrznuté jazierko sa nachádza hneď v úvodnej fáze našej trasy / KOŠICE ONLINE

Po príchode k informačnej tabuli o Kamennej Babe už prosia deti o prvú občerstvovaciu prestávku a toto je na ňu ideálne miesto. Krátku pauzu totiž spríjemňuje čítanie povesti o Kamennej Babe. Tá hovorí o tragickom príbehu zlej macochy, ktorá zhodila z neďalekého hradu do kaňonu dieťa a následne skamenela. Jej skamenenú postavu je možné pozorovať z Lipovského hradu, na ktorý sa dostaneme v závere nášho okruhu.

Foto
Informačné tabule o Kamennej babe / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Zaujímavá povesť o Kamennej babe / KOŠICE ONLINE

Pokračujeme zasneženým terénom, ktorý je však zásluhou bezpečnostných pomôcok bez problémov schodný aj pre deti. Míňame chatu Pionier a po približne dvadsiatich minútach prichádzame k smerovníku Lačnovský kaňon (610 m).

Foto
Smerovník Lačnovský kaňon / KOŠICE ONLINE
Foto
Trasu lemuje Kamenný potok / KOŠICE ONLINE
Foto
Na trase sa nachádza viacero studničiek / KOŠICE ONLINE
Foto
Chata Pionier / KOŠICE ONLINE
Foto
Rebríky a reťaze pripomínajú Slovenský raj / KOŠICE ONLINE
Foto
Na snežnom teréne pomáhajú reťaze / KOŠICE ONLINE

Nasledujúca fáza putovania kaňonom ponúka zamrznuté vodopády a zo značky si v jednej chvíli vybehnem hore do kopca k neprehliadnuteľnej jaskyni. Od nej sa vraciame späť na červenú značku a tá nás spoľahlivo vypľuje až do obce Lačnov.

Foto
Malá zachádzka z červenej značky ponúka aj takéto jaskyne / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Celú trasu lemujú pôsobivé skaly / KOŠICE ONLINE

Poviem vám, dedinka ako z obrázku. Učupená medzi krásnymi horami, vítajúca turistov krásnym altánkom pri parkovisku vedľa cintorína. Ako si tak popíjame čaj z termosky a vyberáme z batoha vianočné koláče, prekvapí dcérkina kamarátka zvolaním – aha, tam sú pštrosy!

Foto
Neveríme vlastným očiam - v Lačnove chovajú emu / KOŠICE ONLINE
Foto
Malebný Lačnov / KOŠICE ONLINE

Pštrosy v Lačnove? Na tomto hlbokom snehu? Zaostrujem na protiľahlý svah a naozaj – jeden emu, druhý, tretí, štvrtý. Po krátkom oddychu mierime priamo k nim, no cestou nás nútia zastaviť ďalšie miestne  vychytávky z dielne ekoturistov – lavička zmierania a kiss point – miesto pre bozky. O pár metrov ďalej drevený plot ozdobený desiatkami hrnčekov. Tento Lačnov je jednoducho samé prekvapenie.

Foto
Lavička zblíženia je momentálne zasypaná snehom / KOŠICE ONLINE
Foto
Miesto pre bozk je však plne k dispozícii / KOŠICE ONLINE
Foto
Informácie od miestneho ekoturistického klubu / KOŠICE ONLINE
Foto
Lačnov je situovaný v krásnom kraji / KOŠICE ONLINE

Atraktívny okruh však neukázal všetky svoje krásy. Po hlavnej ceste vychádzame von z Lačnova a po pár stovkách metroch nás haltuje ďalšia veľká drevená brána – Jaskyňa Zlá diera.

Foto
Na ceste z Lačnova už vyhľadávame vstupnú bránku k jaskyni / KOŠICE ONLINE
Foto
A je to tu - víta nás chodník ku Zlej diere / KOŠICE ONLINE

Okej, vieme, že v tomto ročnom období je pre návštevníkov zatvorená, no napriek tomu sa jej vydávame v ústrety. Od brány k jaskyni je to iba 15 minút, pričom to podstatné prichádza už po desiatich minútach – vyhliadka Srdiečko.

Unikátnosť tohto vyhliadkového bodu dotvára železná konštrukcia, ktorá ponúka priestor pre bezpečný a ničím nerušiaci pohľad na okolitú krajinu. Fotíme jedna radosť, k slovu sa dostáva aj režim panoráma. Jednoducho nádhera.

Foto
Vyhliadka Srdiečko / KOŠICE ONLINE
Foto
Lávka sa postará o dokonalý výhľad i bezpečnosť / KOŠICE ONLINE
Foto
Okolité lesy / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhľad z lávky / KOŠICE ONLINE

Od Srdiečka je to už k jaskyni Zlá diera iba päť minút. Po príchode k jej drevenými budovám nás víta milá dvojica, ktorá si vychutnáva kávičku v priľahlom altánku. Dávame sa do reči a rýchlo tak zisťujem, že ide o miestnych správcov jaskyne. Tú plánujú aj vzhľadom na súčasnú covid pliagu až niekedy v máji. Z rukáva však sypú zaujímavosti o jaskyni, okolitom kraji a ukazujú skratku na najvyšší miestny bod – Bachureň (1081 m). Vskutku príjemná debata. S prísľubom letného návratu a vyzbrojení ich tipmi na skratky sa poberáme za posledným skvostom nášho okruhu – Lipovským hradom.

Foto
Jaskyňa Zlá diera / KOŠICE ONLINE
Foto
Pohľad pri návrat od jaskyne - priamo pred nami je hradný kopec s hradom Lipovce / KOŠICE ONLINE

Od jaskyne sa vraciame rovnakou prístupovou cestou, no pri smerovník – Hotel Canyon využívame skratku. Tá nás privádza ku krížu pri hlavnej ceste a pokračujeme hlbokým snehom smerom nadol protiľahlou lúkou. Deti sa idú zblázniť od radosti a lúku zdolávajú po zadku, v kotrmelcoch a všetkými predstaviteľnými i nepredstaviteľnými spôsobmi. Blížime sa k lesíku pred nami, ktorý ukrýva tajomný hrad. V tom mi však dcérka oznamuje, že stratila rukavicu a tak si biely kopec „vychutnávam“ ešte raz – smerom nahor to však už taká zábava nie je. Stratená rukavica si našťastie hovela iba pár desiatok metrov a na snehovej pokrývke o sebe dávala vedieť už zďaleka.

Po nájdení strateného pokladu mierime opäť smerom k lesu. Tabuľka „hrad“ nás ubezpečuje o správnosti smerovania a ostáva zdolať krátky úsek nádherného borovicového lesa.

Foto
Tabuľa pri hlavnej ceste / KOŠICE ONLINE
Foto
K hradu vedie zasnežená cesta lúkou / KOŠICE ONLINE

Lipovský hrad dnes tvoria dve časti poctivo rekonštruované miestnymi nadšencami. Hodiť pár eur do prítomnej železnej kasičky je to najmenšie, čo pre nich môžeme urobiť. Stúpame k veži a hľadáme Kamennú babu zo spomínanej povesti. Pohľad na Lačnovský kaňon a okolité zmiešané lesy je úchvatný.

Foto
Lipovský hrad uprostred borovicového lesa / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Foto
Pohľad z hradu na kaňon / KOŠICE ONLINE

Po obhliadke jedného zo šestice šarišských hradov spojených prešovským memorandom o starostlivosti a propagácii (ďalšími sú Šariš, Šebeš, Obišovský, Kapušiansky a Soľnohrad – Zbojnícky hrad) pokračujeme lúkou nadol a dostávame sa na cestičku, ktorá nás privádza späť k futbalovému ihrisku v Lipovciach. Kruh sa uzatvára a ostáva opýtať sa detí na hodnotenie dnešnej túry. Obvykle nároční malí turisti sú tentoraz nadmieru spokojní – čosi vyše desať kilometrov nebolo prehnane úmorných a objavov bolo habadej. Ak ste teda ešte neobjavili Lačnovské skvosty, teraz je ten najvhodnejší čas to napraviť...

Foto
Približne jedenásťkilometrový okruh nás prevedie chotármi Lipoviec a Lačnova

Komentáre