Objav krásy východu: Na návšteve u obrov a cisárske osvieženie

VýchodTuristicKE

Pred nami je vraj veľmi príjemný septembrový víkend a pre priaznivcov cyklistiky to znamená jediné – ide sa do terénu. Svoju pozornosť dnes opäť uprieme na Slanské vrchy a hoci sa budeme pohybovať spravidla v lesoch, podkladom bude perfektný asfalt. Ide sa do územia obrov.

Foto
Lesnú cestu stráži cisárovná Mária Terézia / KOŠICE ONLINE

Východiskovým bodom dnešnej túry budú Hanušovce nad Topľou. Ak nemáte k dispozícii auto, tak to nie je žiadny problém, k dispozícii je totiž komfortná možnosť prepraviť sa sem vlakom. Z Hanušoviec naberáme smer Bystré a následne bočíme z hlavnej cesty do koncovej obce pod Slanskými vrchmi – Hermanoviec nad Topľou. Stále rovno a po úvodných zahrievacích desiatich kilometrov sa za dedinou dostávame k rázcestníku Krížne cesty (alebo aj Rázcestie pod Hancom).

Foto
Pri vstupe na Hermanovský okruh nás víta pamiatka na ťažké boje  / KOŠICE ONLINE
Foto
Informácie o SNP / KOŠICE ONLINE

Vystavené delo láka po prvej fotke a minútku ochotne obetujeme aj štúdiu informácií na tabuli dokumentujúcu vojenskú históriu tohto miesta. Vyloženým turistickým skvostom je však predovšetkým mapa Hermanovského turistického okruhu umiestnená priamo na veľkej skale. Vskutku unikátna forma mapy, ktorú len tak hocikde neuvidíte.

Foto
Jedinečná turistická mapa vytesaná do skaly / KOŠICE ONLINE

Z rázcestia naberáme smer vpravo a výborná asfaltová cesta vedúca popri Starom potoku nás privádza k Chate Kukorelliho. Ak potrebujete doplniť iba vodu, hneď oproti sa nachádza pekná studnička. Ak máte chuť na niečo výživnejšie, nehanbite sa podísť k okienku chaty, kde vás ochotne obslúži milá chatárka, alebo sympatický Angličan John.

Po občerstvení sa vraciame na asfaltovú cyklocestu a to už vchádzame do Údolia Obrov. Názov odkazuje na viaceré skaly, ktoré tu mohli porozhadzovať jedine obri. Z bicykla ich však všetky neobjavíte a toto miesto odporúčame navštíviť aj v rámci pešej turistiky. V takom prípade sa nechajte zviesť náučným chodníkom Telekia, ktorý vás zavedie k unikátnemu kameňu Obria stopa, k impozantnému pamätníku SNP, ale aj k famóznemu výhľadu zo Sokolích skál.

Foto
Oproti Kukorelliho chate sa nachádza mostík vedúci k studničke / KOŠICE ONLINE
Foto
Studnička pred Údolím Obrov / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Priamo z asfaltového cyklochodníka môžeme sledovať okolité skaly / KOŠICE ONLINE

To všetko je však mimo cyklocesty a my si tak teraz užívame aspoň pohľady na skaly viditeľné v okolitých lesoch. Pokračujeme po Hermanovskom okruhu, míňame Zimné diery a prichádzame k rázcestníku Dolné Huty. Naša doterajšia asfaltka pokračuje rovno, no my sa s ňou musíme rozlúčiť a bočíme na cyklocestu prudko doprava. Nasleduje lesné stúpanie, ktoré nás vypľuje až na krásnu lúku pod Oblíkom. Jej kráľovnou je chata, pri ktorej sa nachádza aj osviežujúca studnička. Samotný Oblík paradoxne nevidieť, no ak sa vydáte lúkou k protiľahlému posedu, objavia sa vám krivky tejto hory v plnej kráse.

Foto
Pôvabná chata pod Oblíkom bohužiaľ občerství iba svojou studničkou / KOŠICE ONLINE
Foto
Studnička pri chate pod Oblíkom / KOŠICE ONLINE
Foto
Takýto pohľad sa nám ponúka od chaty pod Oblíkom / KOŠICE ONLINE

Po krátkom oddychu pokračujeme od Chaty pod Oblíkom po cykloceste, ktorá sa na tomto mieste spája so žltou turistickou značkou. Krátky zjazdík a sme opäť na výbornom asfalte. Po ňom sa spúšťame až na rázcestie Pod Hrbom. Cesta rovno vedie do obce Petrovce, no tam my nechceme a bočíme smerom doľava (podľa značky na Podhradík).

Na ľavej strane cesty zaujme našu pozornosť drevený vstup na Lesný náučný chodník Herlica a pomaličky stúpame smerom nahor. Nasleduje približne päť kilometrov a asfaltka nás privádza priamo k ďalšiemu čarovnému miestu, ktorým je jazierko Zlatá studňa. Aj tu sa môžeme občerstviť pri lesnej chate a potom pokračujeme ďalej po cykloceste.

Foto
Nevieme, či je v Zlatej studni zlato, ale čarovná určite je / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Chata pri Zlatej Studni / KOŠICE ONLINE
Foto

Tesne pred smerovníkom Pusté pole vzbudzuje pozornosť lesná škôlka so symetricky vysadenými stromami po oboch stranách a po tom, čo pokračujeme smerom doľava nás približne po 700 metroch čaká cisárovná. Presnejšie drevená socha cisárovnej Márie Terézie, ktorá na turistov dozerá zo skaly a prísnym pohľadom stráži krásnu studničku.

Foto
Rovnomerne vysadené stromy vytvárajú krásny lesík / KOŠICE ONLINE
Foto
Nádherné miesto pri soche Márie Terézie / KOŠICE ONLINE
Foto
Cisárovná stráži svoje lesy / KOŠICE ONLINE
Foto
Cisárovná Mária Terézia vydala Tereziánsky lesný poriadok pre Uhorsko / KOŠICE ONLINE
Foto

Na tomto mieste sa potrebujeme rozhodnúť, ako ďalej. Ak ste sa na túru vydali vlakom a nepotrebujete sa vrátiť do Hanušoviec, tak pokojne pokračujte po asfaltovej cykloceste a tá vás privedie až do Podhradíka (možnosť návštevy hradu Šebeš). Z Podhradíka je to už potom cez Teriakovce, alebo Vyšnú Šebastovú do Prešova iba na skok a svoju cyklotúru môžeme pred nasadnutím do vlaku ukončiť osviežujúcim nápojom v centre mesta.

Ak sa však potrebujeme vrátiť do Hanušoviec, vraciame sa od Márie Terézie k smerovníku Pusté pole a tentoraz naberáme smer Pavlovce. Ostáva spustiť sa tam a následne sa cez Podlipníky (vďaka nekonečnej rekonštrukcie cesty toľko známe z nášho dopravného servisu) vrátiť späť do Hanušoviec.

Komentáre