Objav krásy východu: Na návšteve v Zapikanovej chyži a fyzikálny div na Mazolíne

VýchodTuristicKE

Hneď na úvod si ujasnime pár pojmov. Zapikan = zbojník, chyža = príbytok. Jedným z cieľov nášho dnešného turistického objavovania východnej časti Slanských vrchov bude totiž rozprávkovo krásna Zapikanova chyža.

Foto
Zapikanova chyža predstavuje naozaj pôsobivé miesto / KOŠICE ONLINE

Názov tohto miesta je pochopiteľne odvodený od zbojníckej minulosti, pričom miestni lúpežníci nemali o poklady núdzu. Neďaleký Dubník je totiž známym ložiskom opálu a jeho kráse odolal iba málokto.

Pátranie po niekdajšom zbojníckom útočišti začíname v obci Davidov. Ak sa sem vydáte autom, tak odporúčam cestu cez Cabov, nakoľko trasou cez Sačurov by mohol váš dopravný prostriedok zažiť nepríjemné kameňovanie v osade kultúrou nepohladených spoluobčanov.

Foto
Už na parkovisku pri ihrisku načerpáme zaujímavé informácie o bojoch v okolí Davidova / KOŠICE ONLINE

Štartujeme z parkoviska pri futbalovom ihrisku na konci Davidova, pričom drevený altánok pri riečke Olšava nabáda k naliatiu jedného štartovacieho kalíška. Vajatavý úvod nám pomôže zorientovať sa v mobilnej navigácii, ktorá sa nám dnes naozaj zíde. Miestne značenie (predovšetkým modrá značka) má totiž značné rezervy a informačné tabule sú už bohužiaľ vypálené slnkom. Odporúčam teda stiahnuť si niektorý z navigačných systémov, mne sa aj v tejto oblasti výborne osvedčili mapy.cz. S ich pomocou vás neprekvapí ani tá najzáludnejšia zvážnica.

Foto
Začíname pri riečke Olšava / KOŠICE ONLINE

Zaujímavý Davidovský okruh začíname nastúpením na žltú turistickú značku. Po poľnej ceste pri Olšave stúpame mierne nahor a už po približne 900 metroch ma navigácia núti zastaviť. Tu niekde by mal byť kríž. Spoločne s kamarátmi a deťmi začíname kľučkovať ako zajace, krúžime okolo porastu, no kríž nie a nie nájsť. Keď to už vzdávame a chceme sa vrátiť späť na žltú značku, vykukne spomedzi kríkov Ježiško. Pohľad je to však veľmi smutný, plechová postava spasiteľa je dokrčená ťarchou zlomeného betónového kríža.

Foto
Padnutý kríž na Davidovom / KOŠICE ONLINE
Foto
Ježiš v ruinách / KOŠICE ONLINE

Vraciame sa na žltú a lúkou popri lese mierime až k jej hornému koncu, na ktorom sa nachádza altánok de luxe. Dve ohniská, masívny železný rošt, všetko nasvedčuje tomu, že miestni junáci a devy tu už strávili nejednu príjemnú opekačku. Neváhame a mrazom bičované telá ohrievame čajom z termosky.

Foto
Lúka s prístreškom ponúka priestor na oddych i osvieženie / KOŠICE ONLINE
Foto
Počas chôdze sa nám núka pekný výhľad na vrchy Cham a Servatka / KOŠICE ONLINE

Od turistického prístrešku je to už k Zapikanu čo by kameňom dohodil. Žltá značka sa tu spája s modrou a vedie nás do lesa. Drevená tabuľka na strome potvrdzuje správnosť nášho smerovania a po približne 350 metroch sme na mieste činu. V zbojníckej chyži. Už prvý pohľad zhora je pritom úchvatný. Vedľa zaujímavého príbytku pod skalou padá vodopádom Komorský potok, ktorý tu v priebehu dejín vytvoril krásnu roklinu.

Foto
Značka nás vedie k Zapikanu / KOŠICE ONLINE
Foto
Zaujímavosti načerpáme z informačnej tabule / KOŠICE ONLINE

Klesáme k potoku, ponad ktorý nás prevedie schátralá drevená lávka. Podobne ako padnutý kríž, aj ona by si už veru zaslúžila opravu. Deti ju však zdolávajú bez väčších problémov a postupne zaujímajú kľúčové pozície za dreveným stolom v Zapikanovej chyži. Tak ako na tomto mieste prepočítavali v 19. storočí zbojníci nakradnuté dukáty a opály, prerátavajú teraz naše deti stav cukríkových zásob pred náročnejšou časťou okruhu, ktorá je ešte iba pred nami. Až doposiaľ to bola totiž turistická brnkačka.

Foto
Zapikanova chyža ponúka priestor na občerstvenie / KOŠICE ONLINE
Foto
Vodopád Komorského potoka / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
K chyži vedie klesajúci chodník / KOŠICE ONLINE

Po občerstvení a povinnej foto session opúšťame roklinu, ktorá je od roku 1993 vyhlásená za chránenú prírodnú pamiatku a vraciame sa späť na žltú značku.

Nasleduje chôdza lesom, počas ktorej zdoláme približne osemdesiat výškových metrov. Listami šumiaci chodník nás privedie na lúku s veľkým prekvapením – basketbalovým košom. S niečím takým sme veru nepočítali a loptu sme si nepribalili. Našu pozornosť tak pútajú skôr ďalšie altánky, torzo topiaceho sa snehuliaka, ktorého osud zvrátil príchod mrazivého počasia a ja sa s mobilom v ruke vydávam do lesa s jednoznačným cieľom nájsť zakreslený prameň. S pomocou navigácie k nemu prichádzam na meter presne a osviežený pramenistou vodičkou sa vraciam na basketbalovú lúku za zvyšnou časťou partie.

Foto
Lúka pod Mazolínom je pomerne rozsiahla a ponúka viaceré prístrešky / KOŠICE ONLINE
Foto
Prekvapením je basketbalový kôš / KOŠICE ONLINE
Foto
Prameň pod starým stromom / KOŠICE ONLINE
Foto
Prameň s osviežujúcou vodou / KOŠICE ONLINE
Foto
Informačné tabule sú bohužiaľ vyblednuté / KOŠICE ONLINE

Deti majú výbornú náladu a v záujme jej zachovania im preto tajím to, čo čoskoro zistia sami. Pred nami je tá najhoršia fáza okruhu – drastické stúpanie na Mazolín. Jeho výška 649 metrov síce nevzbudzuje nejaké obavy, no z oddychovej lúky potrebujeme nastúpať ešte takmer 250 metrov na 1300 metroch. Už pohľad na mapu je znepokojujúci a vrstevnice sú tu natlačené ako lyžiari pred lanovkou v Jasnej.

Turista však spred vrcholu neuteká a tak sa krok po kroku blížime k najvyššiemu bodu túry. Žlté značenie je tu našťastie priam ukážkové a priamo pri cestičke zaujme aj balvan, na ktorom sú umiestnené zhrdzavené pozostatky vojenskej munície.

Foto
Už cestou na Mazolín sú prítomné pozostatky vojenskej munície / KOŠICE ONLINE

Tú objavíme aj na samotnom vrchole Mazolín. Vzhľadom na vysoké stromy nejde o nejaké výhľadové miesto, no nudné určite nie je. Zatiaľ čo my vyberáme z batohov pripravený proviant, deti sa už zapisujú do vrcholovej knihy. Tabuľa nad ňou pripomína prvý masový výstup na Mazolín, ktorý zorganizovali Davidovčania 26. júna 1988. Hneď vedľa zaujmú aj informačná tabuľa a kríž s nápisom Priatelia priateľovi z dielne KST Sačurov.

Foto
Vrchol Mazolín - 649 m / KOŠICE ONLINE
Foto
Vojenská munícia na Mazolíne / KOŠICE ONLINE
Foto
Kríž umiestnený turistami zo Sačurova / KOŠICE ONLINE

To však nie je všetko. Hoci nejde o značenú atrakciu, približne 300 metrov na sever sa nachádza zaujímavý unikát – bralo popierajúce fyzikálne zákony. Klesám teda lesom a hľadám skalné útvary. Netrvá dlho a už ich vidím. Pôsobivé skaly, z ktorých jedna je naozaj pozoruhodná. Napriek svojim veľkým rozmerom je totiž so zemou spojená iba na pár decimetroch. Podobný úkaz ako oveľa známejší Markušovský skalný hríb. Na svoje si tu prídu aj hľadači kešiek, jedna z nich je totiž umiestnená práve medzi týmito skalami.

Foto
Zázračný kameň popiera gravitáciu / KOŠICE ONLINE
Foto
Drží na pár decimetroch / KOŠICE ONLINE

Po objavení zázračného kameňa sa vraciam na vrch Mazolínu, kde práve deti dojedajú posledných gumi mackov a s nadšením prijímajú správu o tom, že teraz už pôjdeme iba nadol. Keďže sme si však sľubovali okruh, späť do Davidova sa vrátime trochu inak a objavíme pritom ešte jedno zaujímavé miesto.

Vopred však upozorňujem, že v tomto prípade opustíme značkovanú trasu a ak má niekto tendenciu zablúdiť v lese, mal by sa radšej vrátiť späť po žltej. My sa vydávame nadol najzreteľnejšou zvážnicou, ktorá nás privedie až na hlavnú lesnú cestu smerujúcu do Cabova a v istej fáze ponúka nádherné výhľady na Vranov, dymiacu Bukózu, ale aj Vihorlat a vzdialené ukrajinské vrchy.

Foto
Výhľad na Vranov, v popredí kostol v Davidove / KOŠICE ONLINE
Foto
Dymiaca Bukóza / KOŠICE ONLINE

Po napojení sa na hlavnú lesnú cestičku sa vraciame smerom doľava a táto cesta nás privedie až k spomínanej basketbalovej lúke. Ešte predtým sa však musíme zastaviť pri lesnej chatke, pri ktorej žiari smaragdovou sfarbené jazierko. O jeho okysličovanie sa stará kamenno-drevená studnička a celý tento priestor stráži hororovo pôsobiaci rozpadávajúci sa plyšový pes.

Foto
Lesná chatka nad Davidovom / KOŠICE ONLINE
Foto
Stráži ju rozpadávajúci sa plyšák / KOŠICE ONLINE
Foto
Malebné jazierko napája studnička / KOŠICE ONLINE
Foto
To je ona / KOŠICE ONLINE
Foto
Ostáva zostúpiť lúkami späť do Davidova / KOŠICE ONLINE

V záverečnej fáze už ostáva iba držať sa hlavnej lesnej cestičky a po znovustretnutí so žltou značkou smerovať späť do Davidova. Vyskúšať môžete aj o čosi kratšiu modrú trasu popri Chrasťovom potoku. Značená je síce mizerne, no v tejto fáze v podstate platí, že všetky cesty nadol vás privedú do našej východiskovej obce. Výhľad z lúky je totiž parádny a výborným navigačným bodom je hlavne kostol Nanebevstúpenia pána. Ak ste náhodou zostúpili do Davidova až príliš hlboko, môžete sa aspoň odfotiť pri miestnom tanku z druhej svetovej vojny.

Komentáre