Objav krásy východu: Na útulňu SNP po novučičkom asfalte

VýchodTuristicKE

Babie leto je v plnom prúde a tak som si povedal, že je načase vybrať sa do kraja, ktorý som už dlhšie nenavštívil. Medzi moje najobľúbenejšie vrchárske kombinácie patrí tandem Štóske a Úhorňanské sedlo. Jedna serpentínová výzva krajšia ako druhá.

Foto
Útulňa SNP Úhorná je stále novou stavbou / KOŠICE ONLINE

Krátke, no poriadne tvrdé stúpanie nad obcou Úhorná predstavuje skutočnú vrchársku lahôdku, ktorá bola teraz dlhší čas tabu. Dôvod bol však pozitívny – na známom Pačanskom kopci spájajúcom oblasť od Smolníka s Krásnou hôrkou a Rožňavou totiž prebieha výmena asfaltu. Tá sa síce ešte neskončila, no ako som sa počas tohto týždňa na vlastnej koži presvedčil, novučičká cesta je už po vrchol Úhorňanského sedla hotová a na zákazové značky narazíte až v sedle. Bez hluku áut a na nádhernom čerstvom čiernom asfalte sa tak bez problémov dostaneme až k dnešnému cieľu, ktorým je útulňa SNP Úhorná.

Z Košíc som vyrazil skoro ráno a počas stúpaní na Hýľov i Sedlo Podkova som sa tak predieral silnou rannou hmlou. Aj to malo svoje čaro. Jasov ma už privítal intenzívnym jesenným slniečkom a cesta do Medzeva zbehla raz dva. To už ma začínali nohy svrbieť pred obľúbeným stúpaním na Štóske sedlo. Dlhé, ale krásne. Chýbať nemohla tradičná fotozastávka pri Holmíkovej kaplnke, ktorá ponúka jedinečný pohľad na Smolník a jeho okolie.

Foto
Pohľad na Smolník od Holmíkovej kaplnky / KOŠICE ONLINE
Foto
Studnička pod Štóskym sedlom je momentálne suchá / KOŠICE ONLINE

To už mi tachometer ukazuje 50 kilometrov a keďže je mi jasné, že takáto vzdialenosť môže odradiť, vrele odporúčam priblížiť sa do tejto oblasti autom, alebo vlakom do Mníška nad Hnilcom. Odtiaľ je to do Smolníka cez Smolnícku hutu iba 11 kilometrov. V tomto prípade navyše poteší návšteva Izby tradícií – Heimatstube a tradične krásne vyzdobené námestíčko v Hute.

Foto
Smolnícka huta je vždy pekne ozdobená - tentoraz v dožinkovom štýle / KOŠICE ONLINE

Či už ste prišli do Smolníka na bicykli, autom, alebo vlakom, teraz sa naša trasa zjednotí. Naberáme smer Úhorná a dobrou správou je ukončenie prác na dvoch cestných mostoch. K nim pribudol nový asfaltový koberec, na ktorom sa povezieme od Smolníka až po Smolnícky tajch. Čiže k úhorňanskému jazeru, ktorý už pomaličky začínajú využívať otužilci. Počas návštevy tohto miesta nikdy neopomeniem návštevu reštaurácie s príjemnou domáckou atmosférou a pred hlavným stúpaním dopĺňam energiu fazuľovou polievkou a kofolou. To bude turbo.

Foto
Smolnícky tajch - jazero Úhorná / KOŠICE ONLINE

Po občerstvení nasadám na bicykel a už v obci Úhorná začínam naberať výškové metre. Aj vzhľadom na uzávierku Pačanského kopca sa tu človek momentálne cíti ako na konci sveta. Po autách ani chýru, ani slychu. Novučičký asfalt je preto posiaty čerstvo napadaným lístím a nikým nerušený a neohrozovaný začínam stúpať nahor. Do sedla sú to síce necelé tri kilometre, no aj dopravné značky oznamujú brutálne stúpanie s hodnotou 18 percent. Na niektorých úsekoch sa tak vlečiem ako týždeň pred výplatou. Prevažne si však užívam neskutočné pohľady na krásne vyfarbené lesy. Čím som vyššie, tým krajšie pohľady sú. Hotová pohľadnica.

Foto
Stúpanie je príjemné, cestu uľahčuje nový asfalt a nulová premávka / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Krásny výhľad na jazero Úhorná a jeho okolie / KOŠICE ONLINE
Foto
Asfalt vonia novotou / KOŠICE ONLINE
Foto
Značka neklame - osemnásť percent dá zabrať / KOŠICE ONLINE

Stúpanie sa končí pri turistickej značke Úhorňaské sedlo s krásnou nadmorskou výškou 999 metrov. Práve tu sa nachádza spomínaná zákazová značka a ďalej sa preto určite nepúšťajte. Podľa všetkého tam totiž ešte prebiehajú cestné práce. To nás však v tejto chvíli trápiť nemusí, zo sedla totiž pokračujeme po červenej turistickej značke smerom doľava. Pekná spevnená lesná cesta je súčasťou notoricky známej SNP-čky z Dukly na Devín a práve preto tu vyrástla aj Útulňa SNP Úhorná. Tá sa nachádza približne 600 metrov od Úhornianskeho sedla. Teda čo by kameňom dohodil.

Foto
Na vrchole stúpania sú zákazové značky, tu zabočíme doľava na lesnú cestičku / KOŠICE ONLINE
Foto
Krásnych 999 metrov nad morom / KOŠICE ONLINE
Foto

Po príchode k útulni nachádzam stále veľmi novo pôsobiacu drevenú stavbu, ktorá ponúka v dolnej časti ohnisko a hore na poschodí priestory pre prespatie pocestných. Návštevníka potešia pohľady na Pipítku, v diaľke svieti aj biela Kaplnka snežnej Panny Márie. K nej sa možno ľahko spustiť cestou späť (odbočka je jasne vyznačená priamo pri hlavnej asfaltovej ceste), no tam sa plánujem vybrať počas niektorých z najbližších výjazdov. Tentoraz som totiž na graveli a ten by dostal počas zjazdu od kaplnky lesmi do Smolníka poriadne zabrať.

Foto
A sme pri útulni / KOŠICE ONLINE
Foto
Ohnisko v spodnej časti / KOŠICE ONLINE
Foto
V hornej časti si môžu turisti oddýchnuť na ceste SNP / KOŠICE ONLINE
Foto
V diaľke svieti biela Kaplnka Snežnej Panny Márie / KOŠICE ONLINE

Okrem toho si chcem ešte raz vychutnať čerstvý asfalt a späť do Úhornej sa teda spúšťam rovnakou cestou. Občerstvenie dodalo paru a zo Smolíka si to tentoraz smerujem na Mníšek (pokojne si tu počkajte na vlak) a cez Helcmanovce a Prakovce mierim do Gelnice. Z krásneho baníckeho mesta naberám smer Perlová dolina a pachotím sa pätnásťkilometrovým stúpaním na Kojšovskú hoľu. Cestou zastavujem pri útulni Polianka a príjemnými prekvapeniami sú aj nová drevená, pekne vyrezávaná lavička Korunka či ďalšia novinka v podobe studničky Žerucha.

Foto
Nový prístrešok Korunka s vyrezávanou lavičkou v Perlovej doline / KOŠICE ONLINE
Foto
Detail na lavičke Korunka / KOŠICE ONLINE
Foto
Útulňa Polianka / KOŠICE ONLINE
Foto
Prameň Žerucha / KOŠICE ONLINE
Foto
Pri pamätníku SNP na Kojšovskej holi pribudol drevený fotorámik / KOŠICE ONLINE
Foto
Pohľad na Tatry nesmie chýbať / KOŠICE ONLINE

Záverečné občerstvenie na chate Erika a potom už len pohodový zjazd do Zlatej Idky a návrat do Košíc. Na konci jesennej kopcovitej výzvy svieti na tachometri 146 kilometrov a takmer 2500 výškových metrov. Pre amatéra ako som ja to bola veru slušná fuška, ale v takomto počasí to jednoducho človeka musí baviť.

Foto
Mojou trasou sa môžete inšpirovať, ale nemusíte. Podstatné je užiť si cestu zo Smolníka na Úhorňanské sedlo

Komentáre