Objav krásy východu: Sľubica – vzletová dráha ľudských orlov

VýchodTuristicKE

V Košiciach zatiaľ stále márne vzpíname ruky k Perinbabe, no zatiaľ čo naše prosby nepočúva, v iných krajoch sa už vyšantila. Vyberme sa teda tam, kde nie je o sneh núdza.

Foto
Sľubica ponúka nádherné výhľady / KOŠICE ONLINE

Našim dnešným turistickým cieľom bude miesto, ktoré neláka iba bielou pokrývkou, ale predovšetkým unikátnym výhľadom. Kto by mohol odolať kombinácii Spišský hrad, Vysoké Tatry, Kráľova Hoľa, Slovenský raj, Levočské i Volovské vrchy? Áno, to všetko budete mať zo Sľubice ako na dlani. Reč je totiž o najvyššom vrchu pohoria Branisko.

Na Sľubicu vedie viacero ciest a v letných mesiacoch je zásluhou širokej zvážnice výborne dostupná aj pre cyklistov. Teraz sa však cesta zaodela do bielej farby a my pôjdeme nahor pekne po svojich. Na výber máme dlhšiu trasu z Priesmyku Branisko (známe Chvalabohu), modrú značku z Dúbravy, či žltú zo Slatviny (ak si vyberiete túto, nezabudnite si naplniť fľaše skvelou minerálnou vodou z miestneho prameňa Anna). Ja však dávam na požiadavku detí, ktoré mi kážu vybrať tú najkratšiu trasu. Vyštartujem teda z obce Vojkovce (dostanete sa tam autom, alebo autobusom).

Vzdialenosť medzi Vojkovcami a Sľubicou predstavuje iba 3,3 kilometra, čo je za normálnych okolností malina. Už pohľad na nasekané vrstevnice na mape však naznačuje, že to nebude med lízať. Turistický smerovník pri miestnom kostole prognózuje časovú vzdialenosť na vrchol 1 hodina a 50 minút. Smerom naopak je to o 40 minút menej a aj to dáva tušiť, že to bude poriadny kopčisko.

Foto
Prvou zastávkou na ceste z Vojkoviec je požiarna vodná nádrž Dolina / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Pri požiarnej nádrži sa nachádza altánok, ale aj pôsobivá vodná sústava / KOŠICE ONLINE

Predpoklady sa veru naplnia, ale začiatok je celkom príjemný. Z Vojkoviec sa vydávame po zelenej značke na príjemnú lesnú cestu, ktorá je pre autá uzatvorená rampou. Netrvá dlho a prichádzame k lesnému bazénu slúžiacemu miestnym hasičom. Pri tejto požiarnej nádrži s názvom Dolina sa nachádza veľký drevený altánok, ktorý ponúka priestor na potuženie sa pred prvým zásadným stúpaním.

Foto
Na ceste nahor pomôžu i schody v lese / KOŠICE ONLINE

Menej odhodlaným turistom odporúčam pokračovať po neznačenej zvážnici, ktorá smeruje až na Sľubicu. Nie je taká strmá, no trasu rozhodne predĺži. Praví turisti sa však držia zelenej značky a začínajú fučať pri rýchlom naberaní výškových metrov. Neostáva nič iné, len sa zaťať a opakovať si, že každým krokom sme bližšie k cieľu. Ukrajujeme teda metre, deti hundrú a každú minútu počúvam požiadavky na pauzu. Zatiaľ odolávam a frfľošov ubezpečujem, že už čoskoro prídeme k altánku a tam dostanú z batohu všetko, čo sa im uráči. Negatívnu náladu však umocňuje i hustá hmla, ktorá nedáva veľké vyhliadky na vytúženú odmenu v podobe sľubovaných výhľadov.

Foto
Smerovník Pod Predkami / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Pod Predkami opäť križujeme zvážnicu / KOŠICE ONLINE

Prvý krátky výdych prichádza pri smerovníku Pod Predkami, kde pretíname našu starú známu zvážnicu. Teraz ostáva už len minútka a prichádzame ku krásnej lúke Predky. A práve tu je tá sľubovaná občerstvovacia stanica v podobe mohutného altánku. Hneď vedľa neho umiestnili miestni recesisti autobusovú zastávku a deťom tak musím s ťažkosťami vysvetľovať, že je to iba „fake“ a v skutočnosti by sme sa sem autobusom nedostali.

Foto
Na lúke Predky nás víta lesné posolstvo / KOŠICE ONLINE
Foto
Predky / KOŠICE ONLINE
Foto
Altánok ponúka ideálne miesto pre občerstvenie / KOŠICE ONLINE
Foto
Zastávka na Predkoch / KOŠICE ONLINE

Posilniť sa na Predkoch bol každopádne dobrý nápad. Ak sme si totiž mysleli, že to najhoršie už máme za sebou, tak sme sa mýlili. Prichádza ďalší brutálny kopec, ktorému by pokojne svedčali i schody či eskalátor. Po jeho zdolaní sa však stáva nemožné – hmla mizne a pred nami je azúrové nebo. Chcelo to jediné – dostať sa do nadmorskej výšky nad tisíc metrov.

Foto
Od Predkov sa zelená značka spája so žltou / KOŠICE ONLINE

Posledné stovky metrov sú už balzamom pre turistickú dušu. Zasnežená príroda, modré nebo, otvárajúce sa výhľady. A tam v diaľke sa už týči kríž značiaci koniec stúpania.

Foto
Záver stúpania je už veľmi príjemný / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto

Po príchode na Sľubicu (1129) ostávam ako obarený. V diaľke sa hrdo týčia Tatry, pred nimi obrovské biele more. Nádherná inverzia bohužiaľ ukryla aj Spišský hrad, ale v prípade jasného dňa ho budete mať priamo pred sebou ako na pohľadnici. V diaľke vytŕča nad hmlou Kráľova hoľa, naľavo Kojšovská hoľa. Skutočná nádhera.

Párik podobne nadšených turistov vyťahuje fľaštičky s bylinným likérom a dáva „koštnúť“ i mne. Nebojte sa, nemáme koronu, test pľúc prudkým stúpaním dopadol na jednotku. Usmievajú sa. Nemám dôvod neveriť, veď ak by som mal chytiť toho stopkatého parchanta dovezeného z Číny, tak to určite nebude na takomto mieste.

Foto
Vrchol Sľubice / KOŠICE ONLINE
Foto
Kríž na Sľubici / KOŠICE ONLINE
Foto
Rozletová lúka pre paraglajding / KOŠICE ONLINE

Sľubicu si užívame iba my a oni dvaja. Nikto iný navôkol. Deti sadajú na klzáky a nasleduje jedna jazda za druhou. Po polhodinke prichádzajú traja páni s obrovskými vakmi na chrbtoch. Na ich obsah sa pýtať nemusím. Lúčka na Sľubici je totiž známe ako vzletová dráha paraglajdistov. Áno, to sú oni. Z tvári sa im však značí sklamanie. Rozbeh po hlbokom snehu by ešte zvládli, no všade pod nimi sa nachádza more hmly a do toho sa z bezpečnostných dôvodov pustiť nemôžu. „Počkáme hodinku a uvidíme,“ vravia.

Foto
Foto
Pohľad na Vysoké Tatry, pod ním more oblakov / KOŠICE ONLINE
Foto
Kráľova hoľa / KOŠICE ONLINE
Foto
Hmla ukrýva väčšinu terénu / KOŠICE ONLINE
Foto

Príležitosť vidieť týchto ľudských orlov, ako sa vznesú nahor poháňaní vzdušnými prúdmi, ma láka ako nahá žena panica. Bohužiaľ, čas nás tlačí a musíme sa pobrať späť. Pustiť sa nadol tými brutálnymi kopcami by však bolo momentálne samovraždou a vyberáme sa teda na toľko spomínanú zvážnicu. Tá nás privádza k dvojkrížu a následne aj k zaujímavému náboženskému miestu slúžiacemu aj svadobným účelom. Fajn nápad, veď ktoré miesto je priam stvorené pre sľub lásky? No predsa Sľubica.

Foto
Dvojkríž blízko Sľubice / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Prístrešok slúžiaci pre náboženské akty / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Cesta po zvážnici je veľmi príjemná / KOŠICE ONLINE

Cesta späť je zásluhou obchádzky dlhšia, ale veľmi príjemná. Po príchode do Vojkoviec vypínam Stravu a výsledný sumár znie – 10,53 km a prevýšenie 603 metrov. Žiadne extrémne hodnoty, no predovšetkým stúpanie nahor dalo naozaj zabrať. Ak to však zvládli moje uhundrané deti, tak sa nemáte čoho báť. Ak teda pripravujete pod stromček vlastný kalendár a chýba vám posledná krásna fotka, vybehnite si pre ňu na Sľubicu. Nebudete ľutovať...

Foto
Celý okruh meria cca 10 kilometrov

Komentáre