Objav krásy východu – unikátny Rastlinný kostol

VýchodTuristicKE

Vrchársku korunu Abova sme si už skompletizovali, no v blízkom okolí Košíc sa nachádza stále veľa krásnych miest hodných pretlaku kyseliny mliečnej v stehnách. Naša dnešná cesta povedie nad obec Debraď. Práve tam sa totiž ukrýva jedinečný Rastlinný kostol sv. Ladislava. Pútnici ho poznajú veľmi dobre, pre nás amatérskych cyklistov pôjde o pôsobivý objav.

Foto
Rastlinný kostol predstavuje jedinečný objekt / KOŠICE ONLINE

Základom je samozrejme dostať sa do Debrade. Tí zdatnejší to samozrejme môžu na vlastných kolesách, no širokej cyklistickej verejnosti odporúčame priblížiť sa vlakom do Moldavy. Zo železničnej stanice naberáme smer Jasov a Debraď je približne na polceste k nemu. Čiže cca 8 kilometrov.

Priamo v obci Debraď môžeme navštíviť kostol sv. Petra a Pavla a požiadať tam všemocného o dostatok síl pre nasledovné stúpanie. To síce nebude drakonické, no cca 200 metrové prevýšenie nepatrí medzi zanedbateľné.

Naberáme teda smer západ a s obcou sa lúčime pri kaplnke, ktorá nás navádza na poľnú cestu smer Ladislavova vyvieračka. Nasleduje približne 2,5 kilometrové stúpanie, ktoré sa kľukatí lesom. Keď sa z neho vynoríme, máme takmer vyhraté. Ostáva posledná lúka, na vrchole ktorej sa už týči zaujímavá drevená konštrukcia – Rastlinný kostol. Hneď pod ním sa nachádza vítaná občerstvovacia stanica – Ladislavova vyvieračka.

Foto
Rastlinný kostol nemá strechu ani steny / KOŠICE ONLINE
Foto
Smerovník Ladislavova vyvieračka je priamo pri kostole / KOŠICE ONLINE
Foto

Legenda hovorí, že pobožný uhorský kráľ Ladislav si na tejto suchej pláni vymodlil vytrysknutie prameňa a zachránil tak pred záhubou smädom sužované vojsko. Práve na tomto mieste vybudovali v 16. storočí kostol zasvätený sv. Ladislavovi. Ten síce zničili Turci, no neskôr ho obnovili. Pravda, to už išlo o novodobú históriu a svoje teda musela povedať správa Národného parku Slovenský kras. Tá odsúhlasila použitie prírodných materiálov a výsledkom bol kamenný základ, na ktorom vyrástla pôsobivá drevená konštrukcia. Ide tak o kostol bez stien i strechy a jedinečným oltárom je bujný strom. Veriaci sa tu iste pomodlia, tí ostatní určite ocenia jedinečnosť tejto stavby uprostred prírody.

Foto
Informačná tabuľa ponúka množstvo zaujímavostí / KOŠICE ONLINE
Foto
Namiesto oltára sa nachádza v kostole strom / KOŠICE ONLINE

Po skonzumovaní donesených zásob, naplnení mobilu fotkami a dostatočnom oddychu nastáva otázka – ako naspäť? Najľahšie by bolo samozrejme spustiť sa späť rovnakou cestou. Ak je to však možné, preferujem vždy okruhy a jeden taký sa teraz vyložene pýta. Nasadám teda na žltú turistickú značku a tá ma smeruje cez lúku na lesnú zvažnicu. Značky sa tvrdošijne držím až do momentu, kedy sa cesta skríži s lesnou asfaltkou. Na tomto mieste dávam žltej značke adieu a nasleduje príjemný zjazd. Ten ma privedie až nad rybník v Jasove. Od neho je to už len kúsok k majestátnemu Premonštrátskemu kláštoru a na zahodenie nie je ani zastávka v Jasovskej jaskyni. Potom ostáva už len vrátiť sa späť do Moldavy na vlak a cestou domov listovať v mobile v desiatkach krásnych fotografií z dnešného cyklovýletu.

Foto
Výhľad na Jasov z Jasovskej skaly nad jaskyňou / KOŠICE ONLINE

Komentáre