Objav krásy východu: Výhľadový tandem – hrad Kamenica a rozhľadňa Balažka

VýchodTuristicKE

Aktuálny odmäk je nočnou morou turistov. Predstavu posviatočných prechádzok na chrumkavom snehu bičuje agresívna hmla, pod ktorou sa čarovné biele chodníky menia na šmykľavú zmes ľadu, blata a zhnitých listov.

Foto
Majestátna rozhľadňa Balažka je ozdobou pohoria Hromovec v Spišsko- Šarišskom medzihorí  / KOŠICE ONLINE

Nebudeme si klamať, toto nie sú tie najvhodnejšie dni pre spoznávanie okolia, no väčšina z nás má na štarte mladučkého roka 2022 prebytok voľna a nedokáže odolať menším či väčším výletom. Tie síce končia umývaním topánok, no napriek tomu stoja za to. Dobrá túra je predsa zážitkom v každom ročnom období.

V rámci dnešného objavovania sa vydáme na Šariš, presnejšie do okolia Lipian. Krásny okruh, ktorý zvládnu aj menšie deti, som si spoločne s mojimi malými turistami prešiel tesne pred príchodom nového roka a zasnežené fotografie preto môžu trochu klamať. Dnes tam už takto bielo nie je, no hlavné atrakcie ostávajú a ak budete mať šťastie na čisté výhľady, tak nebudete ľutovať. Ide sa na hrad Kamenica a rozhľadňu Balažka.

Foto
Hrad Kamenica je viditeľný zo širokého okolia / KOŠICE ONLINE

Východiskovým bodom okruhu bude obec Kamenica (prvá za Lipanami). K parkovisku pod hradom nás navigujú viaceré informačné tabuľky, v prípade, že sem pricestujete autobusom, tak na vás už po vystúpení žmurkne žltá turistická značka.

Výstup na Kamenický hrad patrí medzi tie najrýchlejšie a najzábavnejšie. Jeho súčasťou je totiž náučný chodník, ktorý ponúka priestor na vydýchnutie pri informačných tabuliach a deti naučí spoznávať stromy aj s prispením modernej možnosti natiahnutia QR kódov do mobilov.

Foto
Vstup na náučný chodník k hradu / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Deti si môžu stiahnuť do mobilov QR kódy pestrej škály stromov / KOŠICE ONLINE
Foto
Náučný chodník ponúka informácie i možnosti oddychu / KOŠICE ONLINE

Zo serpentínovej cestičky nahor nás na malú chvíľku stiahne tabuľka upozorňujúca na hradný rybník a po pár minútach už prichádzame k lavičke s krásnym výhľadom. Pomôcť zorientovať sa v okolí pomôže prehľadná tabuľa s názvami protiľahlých kopcov. Pozornosť vzbudzujú napríklad Tri koruny v Pieninách, priamo oproti sa nám už v plnej kráse ukazuje rozhľadňa Balažka, ktorá bude našim druhým lákadlom dňa.

Foto
Hradný rybník / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhľad na Kamenicu / KOŠICE ONLINE

V tejto chvíli sa však sústredíme na hrad Kamenica. Ten bol v čase svojej najväčšej slávy poriadne rozsiahly a hoci už z neho ostalo iba torzo, prebádať ho chvíľu trvá. Dve hlavné kamenné stavby sú totiž od seba pomerne vzdialené. Pri prechode z jednej časti na druhú zaujme malá rotunda i prístrešok miestnych dobrovoľníkov, ktorý sa už roky starajú o sanáciu hradu. Najfotogenickejším miestom je kamenný oblúk vo východnej časti, pred ktorým sa nachádza aj lavička s ideálnym výhľadom na Kamenicu a okolie. Priamo z oblúka sa možno poobzerať na všetky svetové strany a na obdiv sa tak vystavujú aj ďalšie atrakcie tohto kraja, ako sú vrch Minčol (1157) či kamenné útvary Spiaci mních a Spiaca panna.

Foto
Okolité vrchy vám pomôže pomenovať informačná tabuľa / KOŠICE ONLINE
Foto
Pohľad z hradu / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Komplex hradu je pomerne rozsiahly / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Lavička pri oblúku na vrchole hradu / KOŠICE ONLINE
Foto

Po ukojení výhľadových chúťok sa vydávame na cestu nadol. Nie však rovnakou cestou, ale po krížovej ceste. Reťaz pozostávajúca zo štrnástich krížov nás privádza späť k vstupnej bráne náučného chodníka a o chvíľku sme späť na parkovisku. Pristavené auto môžeme presunúť nižšie do obce (prípadne na malé neznačené parkovisko medzi Lipanami a Kamenicou), ak sme pricestovali autobusom, vraciame sa späť po žltej značke a okolo kostola Všetkých Svätých postupujeme dolu Kamenicou až k hlavnej ceste.

Foto
Kríž pri východnej bašte / KOŠICE ONLINE
Foto
Dolu z hradu schádzame popri krížoch  / KOŠICE ONLINE

Po príchode k hlavnej ceste pokračujeme na druhú stranu po žltej značke a pomedzi domy sa dostávame na lúku na protiľahlú lúku nad Kamenicou. V tejto fáze naberáme hlavné výškové metre a stúpanie pokračuje aj po prechode železničnou traťou. Pokračujeme po značke, ktorá by nás obkľukou priviedla až do Sedla Balažka. To však nie je nutné, pretože po príchode na lúku s krížom nás naľavo láka do lesa zeleno-biela značka, ktorá predstavuje skratku k vrchu Balažka. Táto fáza je už veľmi príjemná a ponúka výdych po predošlom stúpaní. Po hrebeni sa neochvejne blížime k majestátnej rozhľadni.

Foto
Už počas stúpania lúkou nad Kamenicou sa otvára pekný pohľad na hrad, ktorý sme pred chvíľou navštívili / KOŠICE ONLINE
Foto
Po príchode na otvorenú lúku opúšťame žltú značku a mierime na bielo-zelenú / KOŠICE ONLINE
Foto
Táto značka nás dovedie až k rozhľadni / KOŠICE ONLINE

Rozhľadňa na Balažke sa nachádza vo výške 598 metrov (samotný vrchol Balažka má 643 m) a táto atrakcia zo smrekového dreva je ozdobou pohoria Hromovec v Spišsko- Šarišskom medzihorí sa hrdí výškou takmer 14 metrov. Ponúka dokonalý výhľad na hrad Kamenica, smerom na juh je neprehliadnuteľný Šarišský hrad s jeho slávnou hranolovou vežou donjon.

Foto
Vyhliadková veža meria takmer 14 metrov / KOŠICE ONLINE
Foto
Pohľady z Balažky sú úchvatné / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto

Po naplnení fotoaparátu fotkami schádzame z rozhľadne nadol a pokračujeme vo svojom okruhu. Nevraciame sa teda rovnakou cestou, ale po chodníku, ktorý je značený aj ako trasa pre bežecké lyžovanie a beh.

Foto
Dolu z rozhľadne schádzame značeným chodníkom / KOŠICE ONLINE

Aj táto časť náučného chodníka ponúka zaujímavé atrakcie s cennými informáciami. Smerom nadol totiž prechádzame okolo altánku, ktorý nás upozorňuje na to, že miestna železničná trať je technickým skvostom, ktorý prekonáva výrazné prevýšenie dvomi 180 stupňovými oblúkmi. Pôsobivé je aj pripomenutie železničného nešťastia z 30. augusta 1944, keď tu namiesto nemeckého transportu omylom vyhodili do vzduchu osobný vlak a o život prišlo osem cestujúcich.

Foto
Altánok pri železničnej trati ponúka informácie o histórii unikátnej stavby / KOŠICE ONLINE

Pár desiatok metrov pod týmto železničným altánkom sa nachádza hrdo sa týčiaci železný kríž, ktorý je neprehliadnuteľný aj z hlavnej cesty z Lipian. Ešte o kúsok ďalej nás tabuľka smeruje k Talianskej studničke, ktorá ponúka hlavne v lete vítanú možnosť osvieženia.

Foto
Kríž je viditeľný aj z hlavnej cesty pod lesom / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
K Talianskej studničke nás naviguje ceduľka / KOŠICE ONLINE
Foto
Talianská studnička / KOŠICE ONLINE

Od studničky je to dolu do najsevernejšej časti Lipian už iba kúsok. To však ešte nie je všetko. Po prechode na druhú stranu neprehliadnuteľného rybníka na Kamenickom potoku sa totiž dostávame na parádnu cyklocestu, ktorá spája Lipany s Kamenicou. Tá vedie popri sústave vodných objektov, ktoré tvoria vodozádržný Polder. Cyklocesta nás privádza späť do Kamenice a náš okruh sa tak uzatvára.

Foto
Polder nad Lipanami je z cyklocesty neprehliadnuteľný / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto

Komentáre