Obľúbené jesenné podujatia v Košiciach sa tento rok neuskutočnia

KošiceKultúra

Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia.

Koronakríza zasiahla aj kultúrnu sféru, ktorej stále nepraje. Osud podujatí sa mení zo dňa na deň, v závislosti od zóny regiónu a aj preto je nemožné mnohé z nich zorganizovať. Najčastejšími dôvodmi sú kapacitné usmernenia, zahraniční hostia, konzumácia jedál či nápojov a neistota samotných organizátorov. Práve preto sa mnohé podujatia prekladajú na ďalší rok. Medzi ne patrí aj najpopulárnejšie októbrové podujatie v Košiciach Biela noc.

„My sme sa tak rozhodli z viacerých dôvodov. Prognózy sú také, že situácia sa môže zhoršovať, a tým pádom také veľké podujatie s takou veľkou návštevnosťou nám bolo neodporúčané. Chceli sme sa zachovať zodpovedne. Situácia je tak neistá, aj nariadenia sa menia z týždňa na týždeň. Už sa prikláňame k budúcemu roku,“ uviedla pre Rádio Košice umelecká riaditeľka tohto medzinárodného festivalu súčasného umenia Zuzana Pacáková.

Foto
Biela noc / TASR

Naďalej ostáva v platnosti regulácia hromadných podujatí na 500 osôb v interiéri a na 1000 osôb v exteriéri. Biela noc sa teda neuskutoční v náhradnom termíne, ale až o rok. Ako doplnila Pacáková, pripravená je ale malá náhrada:

„Plánujeme tri symbolické projekty, ktoré sa uskutočnia okolo 9. októbra, budeme vás informovať.“

Foto
Polievkový festival / TASR

Polievkový festival

Na kultúrnych podujatiach nie je možné od 18. septembra podávať ani konzumovať občerstvenie. Október je ale aj mesiacom Polievkového festivalu.

„Termín Polievkového festivalu mal byť 10. októbra, tradičný víkend ako každý rok. Avšak v súvislosti s opatreniami sme prijali takéto rozhodnutie, nakoľko občerstvenie sa v súčasnosti nesmie podávať. Zamýšľali sme sa aj nad viacerými alternatívami, ako to usporiadať, ale keďže to podujatie má niekoľkotisícové publikum, tak v súčasnosti to nie je možné,“ povedal projektový manažér K13 Matúš Binc s tým, že Polievkový festival sa prekladá rovnako na ďalší rok, a to aj spolu s Vínnymi slávnosťami, ktorých predpokladaný termín je máj 2021.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre