Eva Horváth vyrába netradičné ozdoby z pálky

VýchodZaujímavosti

Na Slovensku sa tomu venujú iba traja ľudia.

Vianoce sú obdobím, kedy naše domácnosti zdobia viaceré dekoratívne predmety. Niekto má výzdobu každoročne nemennú, iní ju zas pravidelne obmieňajú. Netradičné, ručne robené výrobky z čisto prírodných materiálov tvorí Eva Horváth, ktorá spolupracuje s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).

„Zaoberám sa výrobou úžitkových, dekoratívnych predmetov z pálky, slamy a šúpolia. Toto remeslo som vyštudovala v Budapešti, v Hagyományok háza – Dom tradícií.  Bol to dvojročný, akreditovaný kurz. Pálka je vodná rastlina, ktorá rastie väčšinou na brehoch rybníkov,“ vysvetlila Horváth.

Pálku delíme na širokolistú a úzkolistú. Profesionálnemu spracovaniu tejto rastliny sa na Slovensku venujú spolu len traja ľudia. Pred začatím práce s pálkou je dôležité, aby bola dostatočne navlhčená.

Foto
Eva Horváth tvorí netradičné výrobky  / RÁDIO KOŠICE

Kým počas roka sa z nej vyrábajú rôzne predmety od čiapok, cez papuče, až po tašky, tak na Vianoce dominujú ich typické symboly.

„Na Vianoce, samozrejme, vyrábam vianočné ozdoby z týchto prírodných materiálov, ako napríklad anjelikov zo slamy a šúpolia. Hviezdičky, rôzne ozdoby, ktoré sú dekoratívne predmety na vianočný stromček. A potom ten stromček dýcha vianočnou atmosférou,“ dodala remeselníčka.

Kurz na výrobu vianočných ozdôb je vhodný ako pre deti, tak aj pre dospelých.

„Výroba anjelika z pálky závisí od toho, akého anjelika budeme vyrábať. Či to je jednoduchšia verzia alebo trošku komplikovanejšie. Naučiť sa vyrábať anjelika trvá asi hodinu. Napríklad výroba tašky z pálky bez formy trvá osem až deväť hodín pre začiatočníka. Je to menšia taška, menších rozmerov,“ vysvetlila Eva Horváth.

Dvojdňový kurz trvá približne deväť hodín. Pálka má prirodzene pekné sfarbenie a preto ju remeselníci nefarbia. Okrem toho je výborným tepelným izolantom.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre