Obnova Kostola sv. Egídia v Poprade vrátane strechy bude pokračovať aj v tomto roku

VýchodSpravodajstvo

V pláne je aj rekonštrukcia fasády, chodníkov či oporného múru.

Miestni aktivisti vlani začali s obnovou šindľovej strechy na Kostole svätého Egídia v Poprade. Minulý rok sa im podarilo vymeniť šindeľ na lodi kostola a na južnom vstupe. Aktivista Rastislav Ovšonka, ktorý približne pred dvoma rokmi prišiel s myšlienkou sprístupniť túto pamiatku verejnosti, tvrdí, že v obnove chcú pokračovať aj naďalej:

„Ostalo nám ešte presbytérium, sakristia a malá strieška nad vstupom do veže kostola.“

Ak by nedošlo k výmene strechy, približne do dvoch až troch rokov by začala zatekať. Ovšonka spolu s kaplánom Marekom Suchanovským pripravili projekt na výmenu šindľa:

„Pôvodne sme žiadali dotáciu z rezortu kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom vo výške 72-tisíc eur, dostali sme 40-tisíc eur. Medzitým však šla hore cena stavebného materiálu, takže celkový rozpočet sa zvýšil na 80-tisíc eur.“

Foto
Ak by nedošlo k výmene strechy, do dvoch až troch rokov by začala zatekať / TASR

Ak v tomto roku uspejú so žiadosťou, strechu sa podarí kompletne obnoviť. Zároveň je potrebné doplniť medené oplechovanie, dažďové zvody a odkanalizovať striešky nad hlavným vchodom a vchodom do veže pamiatky z druhej polovice 13. storočia.

„Tam sú tri dažďové zvody a voda z nich steká priamo na trávnik a to spôsobuje problémy s vlhkosťou v kostole,“ povedal Ovšonka.

Na jeseň minulého roka bola v podkroví kostola sprístupnená galéria. Ovšonka doplnil, že v pláne je pri vstupe osadiť pôvodné kovové dvere, ktoré objavili pri vypratávaní:

„Hore vo veži by sme chceli vyčistiť strop a vymeniť dlážku v izbe strážnika, ktorá je už dosť zničená. Do budúcna si vieme prestaviť zariadiť ju aj nábytkom, aby to vyzeralo podobne ako v minulosti.“

Po obnove strechy by mala nasledovať rekonštrukcia fasády kostola, chodníkov aj oporného múru, ktorý je podľa Ovšonku v havarijnom stave, pričom peniaze na tieto práce chcú získať z viacerých zdrojov:

„Po tých 50 rokoch, odkedy bol kostol naposledy rekonštruovaný, si už zaslúži vážnejší zásah.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre