Obradov Veľkého piatku sa v Notre-Dame zúčastní sedem ľudí

EurópaSpravodajstvo

V chráme bude vystavená tŕňová koruna, ktorá sa zachránila po ničivom požiari.

V parížskej katedrále Notre-Dame sa dnes uskutočnia obrady Veľkého piatka. Veriaci si pripomínajú utrpenie, umučenie a smrť Ježiša na kríži. Obradov v jednej z najznámejších pamiatok francúzskej metropoly sa zúčastní len sedem ľudí. Dôvodom nie je len stav katedrály po minuloročnom požiari, ale aj pandémia koronavírusu.

V chráme bude vystavená tŕňová koruna. Je to vzácna relikvia, ktorá sa zachránila aj po ničivom požiari. Počas čítania liturgických textov a rozjímania nad nimi zahrá známy huslista Renaud Capuçon. Ako uviedol parížsky arcibiskup Michel Aupetit, na omšiach a obradoch, ktoré sa slávia počas Veľkého týždňa, sa môže zúčastniť iba niekoľko kňazov: „Veriaci ich budú môcť sledovať v rozhlase alebo v televízii.“

Foto
Notre-Dame / TASR

Kvôli obmedzeniam, ktoré sa vzťahujú aj na verejné zhromaždenia, sa tento rok na Bielu sobotu neuskutočnia obvyklé procesie. Na Veľkonočnú nedeľu bude Aupetit slúžiť slávnostnú omšu v Kostole sv. Hermana z Auxerre, ktorý sa nachádza v blízkosti múzea Louvre v centre Paríža, pričom sa jej zúčastní približne dvadsať ľudí.

Stovky veriacich sa minulý rok zišli na slávnostnej omši v Kostole sv. Eustacha v centre Paríža, aby sa modlili za rýchle obnovenie Notre-Dame po požiari, ktorý ju vážne poškodil pár dní pred tým, a to 15. apríla 2019. Rozsiahle plamene zničili strechu stredovekej katedrály, spôsobil pád štíhlej veže a jej preborenie do hlavnej lode a ohrozili aj zvonice a vonkajšie múry. Francúzsky prezident Emmanuel Macron stanovil cieľ, aby katedrála Notre-Dame bola obnovená do piatich rokov od požiaru.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre