Obvinení v rámci akcie Plevel idú do väzby

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 9.05 hod.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica zobral do väzby všetky štyri obvinené a zadržané osoby v rámci policajnej akcie Plevel, čím vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), o ktorom sa rozhodovalo takmer 14 hodín.

„V predmetnej trestnej veci Pavla P. a spol. sudca pre prípravné konanie ŠTS vyhovel návrhu prokurátora na vzatie všetkých štyroch obvinených do väzby. Všetci štyria obvinení boli vzatí do väzby s tým, že bolo rozhodnuté o dôvodoch väzby tak, ako to bolo v návrhu prokurátora ÚŠP uvedené. S výnimkou u obvineného Daniela B., kde sudca pre prípravné konanie rozhodol o väzbe len z dôvodu kolúznej väzby,“ uviedol prokurátor ÚŠP s tým, že vo veci sa ďalej vykonávajú procesné úkony.

Foto
Pavol Polka / TASR

Prokurátor podal sťažnosť voči rozhodnutiu v prípade Daniela Béreša, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR). Dôvodom je obava z kolúzneho konania a preventívna väzba.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica rozhodol o vzatí do väzby štyroch osôb, ktoré sú obvinené zo zločinu prijímania úplatku a iné. Dôvodom väzby u všetkých obvinených je obava z možného ovplyvňovania svedkov. U jedného z obvinených je dôvodom väzby aj obava z možného pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR. Sťažnosť podal aj prokurátor, keďže sudca pri jednom obvinenom neakceptoval preventívnu väzbu,“ informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

ŠTS rozhodoval o väzobnom stíhaní žilinského okresného sudcu Béreša a ďalších troch osôb vrátane bývalého krajského sudcu Pavla Polka, ktorých zadržala NAKA počas akcie Plevel. Tá súvisí s korupčnou trestnou činnosťou.

Príslušníci NAKA celkovo zadržali 11 osôb vrátane predsedníčky Krajského súdu v Žiline Evy Kyselovej, ktorá bola po utorkovom (15.9.) zasadnutí pléna Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR) prepustená na slobodu bez obvinenia. ÚS SR však vydal súhlas na stíhanie Béreša.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre