Obyvatelia Dulovej Vsi a Rokycian nevolia len v parlamentných voľbách, ale aj v miestnych referendách

VýchodArchívParlamentné voľby 2020

Aby bolo platné, k urnám musí prísť minimálne polovica oprávnených voličov.

V obciach Dulová Ves a Rokycany, ktoré sa nachádzajú v okrese Prešov, sa okrem parlamentných volieb uskutočňujú aj miestne referendá. Občania majú v ňom vyjadriť, či sú alebo nie sú za odvolanie starostky, respektíve starostu. V Dulovej Vsi je starostkou Barbora Ježiková a v Rokycanoch Miloš Jaš. Referendum v týchto samosprávach vyhlásilo miestne zastupiteľstvo. Aby bolo platné, k urnám musí prísť minimálne polovica oprávnených voličov.

Ako uviedol Gabriel Székely z Inštitútu politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, to, že sa referendum realizuje súbežne s voľbami, nemusí zaručiť jeho úspešnosť: „Pretože voliči môžu prísť do volebnej miestnosti, odvoliť v parlamentných voľbách, ale môžu odignorovať referendum a nedajú žiaden hlas – či už áno, alebo nie. Budú síce účastní na parlamentných voľbách, ale nevhodia hlasovací lístok, ktorý sa týka samotného referenda.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Referendum môže byť zneužité ako prostriedok politického boja. Székely ako príklad uviedol brexit: „Je to najrelevantnejší príklad, keď politická frakcia alebo politické sily dokážu zneužiť tento nástroj, samozrejme, spolu s ostatnými faktormi, ktoré na to pôsobia. V komunálnej úrovni vzťah občanov k starostovi môže byť intenzívny v tom, že sledujú jeho pôsobenie, či narába transparentne s financiami a tak ďalej, ale niekedy to môžu vnímať aj tak, že ho neodvolajú jednoducho z dôvodu, že je napríklad ich sused. Celá pointa je v tom, že občania na lokálnej úrovni, ak budú napríklad nahnevaní, tak ho odvolajú, ak by urobil naozaj nejaký veľký prečin. Skôr je to tak, že musí byť naozaj veľmi vážna príčina na to, aby ho odvolali.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre