Obyvatelia Grécka ignorovali celoštátnu karanténu. Kvôli vysokým teplotám sa vybrali na pláže

EurópaKoronavírus

Meteorológovia namerali jednu z najvyšších januárových hodnôt za posledných 50 rokov.

Grécko zasiahla vlna teplého počasia. Teploty v uplynulých dňoch vystúpili na 28 stupňov Celzia. Z tohto dôvodu ľudia zaplnili pláže a parky v krajine, a to aj napriek tomu, že tam platí celoštátna karanténa v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Národný meteorologický ústav v Aténach uviedol, že teplota vzduchu na ostrove Kréta včera (10.1.) na poludnie dosiahla 28,3 stupňa Celzia. Ide o jednu z najvyšších januárových hodnôt za posledných 50 rokov. Teploty v Grécku sa v tomto čase pohybujú okolo 15 stupňov Celzia.

V Aténach bolo nameraných 22 stupňov Celzia. Obyvatelia gréckej metropoly sa preto vybrali na pláže, námestia či do parkov.

„Je skvelé počasie a my trávime toľko času vnútri v našich domoch,“ skonštatoval muž na pláži Kavuri pri Aténach, kde sa mnohí ľudia prechádzali a niektorí išli aj do vody.

Foto
Promenáda vo štvrti Alimos na juhu Atén / TASR

V uliciach boli aj policajti, aby zabránili zhlukovaniu ľudí. S ampliónmi ich upozorňovali na pravidlá sociálneho odstupu a dávali pokuty tým, ktorí nemali rúška. Teplý vzduch z Afriky priniesol do Grécka aj dosť prachu. Meteorológovia predpokladajú, že vysoké teploty by mali potrvať do stredy (13.1.).

Grécko v novembri minulého roka zaviedlo lockdown, aby zabránilo tretej vlne pandémie po oslavách Vianoc a Nového roka. Obmedzenia, ktoré sa mali skončiť dnes, boli predĺžené o ďalší týždeň. Dnes sa tam otvoria len materské a základné školy.

Tamojšie úrady včera potvrdili, že na COVID-19 zomrelo ďalších 36 ľudí. Krajina doposiaľ zaznamenala 5263 úmrtí, z toho vyše 4000 osôb podľahlo koronavírusu v ostatných dvoch mesiacoch.  

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre