Obyvatelia Kežmarku, Humenného a okolia budú môcť využívať služby bezplatných dlhových poradní

VýchodSpravodajstvo

Na rad príde aj Stará Ľubovňa a Stropkov.

V Kežmarku a v Humennom v najbližších dňoch vzniknú bezplatné dlhové poradne (BDP). Ich služby budú môcť využívať občania, ktorí majú problémy s dlhmi a nie sú schopní ich splácať. V rámci Prešovského kraja pribudnú aj v Starej Ľubovni a Stropkove, pričom by mali byť zriadené v júli.

V Prešove sa dnes uskutočnilo pracovné predstavenie národného projektu Bezplatné dlhové poradenstvo, ktorého sa zúčastnil nielen predseda parlamentu Boris Kollár, minister práce Milan Krajniak, poslanci Národnej rady Peter Pčolinský, Jozef Lukáč, Miloš Svrček, ale aj úrady práce, predstavitelia miest a obcí, Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní či okresných súdov.

„Veľakrát sú to ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s právom či s ekonomikou, a preto som veľmi rád, že v každej poradni je psychológ, ekonóm a právnik,“ skonštatoval Kollár.

Foto
BDP sú k dispozícii v Prešove, Bardejove, Poprade a vo Vranove nad Topľou / TASR

Krajniak zdôraznil, že ide o exekučnú prevenciu:

„Chceme dosiahnuť, aby človek, ktorý má dlhy, vedel, kam sa má obrátiť, aby sa nedostal do problému, že bude exekvovaný. Pokiaľ sa náhodou doň už dostal, ako z toho von,“ uviedol Krajniak s tým, že na Slovensku je množstvo problémov s dlhmi, ktoré sa dajú vyriešiť:

„Len ľudia o tom nevedia, lebo im nemá kto poradiť. Ľudia v BDP majú presne algoritmy, ako postupovať a sú školení na to, aby vedeli odhaliť u každej rodiny možnosti, ako sa jej dá pomôcť.“

BDP sú v rámci Prešovského kraja zatiaľ k dispozícii v Prešove, Bardejove, Poprade a vo Vranove nad Topľou. Tieto služby sú bezplatné, hradené z prostriedkov Európskej únie, pričom ďalšie pribudnú v budovách úradov práce, respektíve v ich pobočkách, a to v 46 mestách.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre