Oceliari vykorčuľovali na ľad. Ceman: Od prvého dňa sme vo výbornej pozícii (FOTO)

KošiceŠport

„Tvoje štandardy začínajú práve teraz.“ Motivačný odkaz na stene šatne HC Košice vyslal hráčom jasný signál, že dovolenkové obdobie je definitívne minulosťou a druhým augustom sa pre nich začala náročná sezóna.

Foto
Jednou z predsezónnych posíl Oceliarov je aj Radoslav Tybor - uprostred v bielom drese / KOŠICE ONLINE

„Všetci sa tešíme z návratu na ľad. Letnej práce je stále veľmi veľa a teším sa, že sme konečne pohromade a môžeme sa do nej pustiť. Do tímu sme dostali hráčov podľa nášho gusta a so súčasným zložením kádra som spokojný. Od prvého dňa tréningového kempu sme teda v dobrej pozícii,“ vyslovil sa tesne pred vykorčuľovaním na úvodný tréning v Steel aréne tréner Dan Ceman.

Skúsený kanadský odborník prevzal košický tím počas uplynulej sezóny z rúk Fína Kalleho Kaskinena a jednoznačný progres vyústil do podpisu nového kontraktu. Tak ako sa dalo čakať, počas letného prestupového obdobia lanáril aj hráčov so spoločnou minulosťou. Do mužstva oceliarov pribudlo celkovo deväť nových tvárí, pričom obranca Jordon Southorn a útočníci Joona Jääskeläinen s Patrikom Lamperom už pod ním pôsobil aj v rámci majstrovských čias v Banskej Bystrici.

Vždy je fajn spolupracovať s hráčmi, s ktorými ste v minulosti dosiahli úspech. Hlavným cieľom však bolo zvýšiť kvalitu tímu. Lamper dodá tímu energiu a pomôže aj z pohľadu defenzívy. Joona je kvalitný strelec a aj on je obojstranný typ útočníka. Za Southorna hovoria jeho čísla. Má výborné fyzické rozmery, kvalitnú prácu s pukom a dokáže pomôcť ofenzíve,“ okomentoval tri z letných posíl Ceman.

V rámci úvodného tréningu chýbali brankár Dominik Riečický, spomínaný Southorn a švédsky obranca Jens Olsson. Súčasný tím HC je však inak takmer kompletný a pripravený na sezónu.

„Sme pripravení na 95 percent. Hľadáme ešte jedno silové krídlo s gólovým zakončením,“ prezradil športový manažér Gabriel Spilar. Z pohľadu budovania kádra pre novú sezónu mali spoločne s Danom Cemanom jasné predstavy. „Možno to bude znieť zvláštne, ale pri hľadaní posíl sme pozerali v prvom rade na povahy. Chceme mať tím, ktorý bude ťahať za jeden koniec povrazu a v prípade horších momentov v ňom nebudú hráči zazerať jeden na druhého. Spoločne s Danom sme chceli hráčov, ktorí budú dobrí korčuliari, dokážu dohrávať súboje a budú schopní hrať jeho hokej. To sa nám podarilo a sme spokojní. Brankárov máme výborných a sústredili sme sa na posilnenie obrany. Podarilo sa nám získať aj kvalitných Slovákov a na papieri by mal byť tím silnejší ako vlani. Pravdu nám však ukáže až samotná sezóna.“

Galéria k článku

Zatiaľ čo v závere predošlej sezóny pracoval Ceman s hotovým tímom a zmeny boli vzhľadom na prestupovú uzávierku nemožné, teraz si ho mohol vyskladať podľa svojich predstáv. S tým je však pochopiteľne spojený aj väčší tlak.

„Je to tak a je to v poriadku,“ zareagoval 49-ročný rodák z Windsoru v Ontáriu. „Všetci chceme odviesť čo možno najlepšiu prácu a potvrdiť, že naše letné ťahy boli správne. Iste, vlani som naskakoval do rozbehnutého vlaku a nemal som čo stratiť. Teraz mám v rukách svoj tím a tlak bude väčší. Tlak však patrí ku každému veľkému klubu a v tomto nevidím problém.“

Vzhľadom na pomerne výrazné zásahy do skladby tímu apeluje Ceman na trpezlivosť. Sám však dobre vie, že v klube s ambíciami niet času na rozdávanie. „V prvom rade potrebujeme vytvoriť jednoliate mužstvo. Verím, že potrebnú chémiu nájdeme čo najrýchlejšie a potom budeme produkovať hokej podľa našich predstáv. Úlohou pre letné obdobie je nájsť správne zloženie útokov a počas samotnej sezóny chceme byť jedným z top tímov ligy. To znamená, že sa chceme pohybovať v elitnej štvorke a to podstatné sa potom bude diať v play-off. Tam chceme byť úspešní.“

Gabriel Spilar sa pred ambíciami neskrýva a otvorene priznáva, že vlaňajší návrat na semifinálovú úroveň by mal byť iba začiatkom.

„Ambície neskrývame, chceme hrať hore. Získali sme kvalitu a máme z toho dobrý pocit. Osobne sa už veľmi teším na prvé tréningy a potom na samotné zápasy,“ poznamenal športový manažér HC Košice.

Foto
Tréneri Dan Ceman a Timo Saarikoski / KOŠICE ONLINE

V porovnaní s predošlou sezónou ostal bez zmeny iba brankársky post. Ten budú naďalej obhospodarovať Andrej Košarišťan s Dominikom Riečickým. Do obrany pribudli Jakub Ferenc, Jens Olsson a Jordon Southorn. Hneď poltucet nových mien možno napočítať v útoku „oceliarov“. Nahradiť góly odchádzajúceho Pavla Klhůfka by mal predovšetkým fínsky kanonier Joona Jääskeläinen.

„Viem, čo sa odo mňa očakáva, ale podstatné je, by som bol prospešný pre tím. Potreby mužstva sú prvoradé a osobne sa teším na novú výzvu, ktorá ma tu čaká,“ vyslovil sa 25-ročný Fín, ktorý zamieril na východ ovenčený titulom majstra Slovenska so Slovanom Bratislava. „Pre mňa bola dôležitá osoba Dan Cemana. Zažili sme pekné spoločné časy v Banskej Bystrici a teraz ma chcel do Košíc. Záujem prejavil aj samotný klub a tak som súhlasil.“

Spoločnú banskobystrickú minulosť s Cemanom má aj reprezentačný útočník Patrik Lamper.

„Bolo to veľmi rýchle rokovanie. Chcel som už zmenu, vyskúšať niečo nové. Oslovili ma Košice a som rád, že môžem byť tu. Tento klub bol vždy veľmi silným súperom a už predošlá sezóna naznačila progres. Verím tomu, že to bude dobré. Ciele sú tu vždy najvyššie a to sa mi páči,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie akceptovať košickú ponuku 29-ročný odchovanec hokeja pod Urpínom.

Utorkový tréning bol v jeho prípade prvým na ľade po niekoľkých mesiacoch. „V lete som si trochu oddýchol a na ľade som nebol ani raz. Teraz to teda bude možno trochu ťažšie, ale osobne nezvyknem mať problémy s novými korčuľami a podobne,“ pousmial sa Lamper, ktorému nerobili starosti ani rozmery košického „letiska“. „Osobne sa mi tu hralo vždy veľmi dobre a s tým teda problém nemám. Poznám aj veľa chlapcov v šatni, viacerí z nich majú bystrickú minulosť. Prijali ma teda veľmi dobre.“

Z pohľadu ambície získať kvalitných slovenských hráčov predstavoval dôležitý úlovok útočník Radoslav Tybor. V tomto prípade išlo o pomerne prekvapivý prestup, 32-ročný Trenčan mal totiž platný trojročný kontrakt s Duklou.

„Mali sme tam určitý problém, na ktorom sme sa nevedeli dohodnúť. Sám som nevedel ako to dopadne a osobne som nekontaktoval žiadny iný klub. Už som si myslel, že zotrvám v Trenčíne. Potom však došlo k náhodnému stretnutiu s Gabim Spilarom a ten mi povedal, že ak mi to v Trenčíne nevyšlo, tak mám v Košiciach otvorené dvere. Neskôr prišli ďalšie stretnutia a napokon som tu. Mám z toho radosť a dúfam, že budem pre HC osožný,“ vyjadril sa na margo svojho príchodu na východ účastník majstrovstiev sveta z roku 2014.

Okrem samotného záujmu košického manažmentu ho oslovili aj ambície tradičného klubu vrátiť sa na najvyššie pozície. „Na Slovensku boli vždy najväčšími značkami Slovan a Košice. Ciele v týchto kluboch sú stále maximálne a mňa osobne láka možnosť zabojovať na titul. Verím, že pomôžem tímu produktivitou a budeme hrať dobrý hokej. Hlavným cieľom je samozrejme tímový úspech.“

Foto
Patrik Lamper a Joona Jääskeläinen / KOŠICE ONLINE

Podobne ako Lamper, aj Tybor absolvoval v Steel aréne svoj prvý tohtosezónny tréning na ľade. „V minulosti som začínal prípravu na menších klziskách, ale nevadí – začnem v starých korčuliach a snáď to pôjde. Mám rád veľké plochy. Hrával som tu ako súper a cítil som sa fajn. Čaká nás kvalitná príprava a osobne sa teším aj na zápasy vo Švédsku.“

Okrem spomínaného trojzápasového tripu do Škandinávie sa Košičania v príprave predstavia aj v Olomouci,  na domácom ľade privítajú Miškovec a Žilinu.

„Niekto sa možno pýta, prečo hráme s Humenným a Žilinou. Treba však vidieť aj B a tým je fakt, že s týmito klubmi plánujeme spoluprácu z pohľadu posunu našich hráčov. Káder budeme mať totiž širší ako vlani. Osobne sa teším aj na zápas v Olomouci a momentálne ešte riešime jeden voľný dátum, ktorý vznikol po zániku Bratislava Capitals. Je to termín pred našim dňom otvorených dverí a pokúsime sa zorganizovať nejaký atraktívny duel,“ dodal v súvislosti s plánom prípravy Gabriel Spilar.

rozpis prípravných zápasov HC Košice:
      piatok 12. augusta: Košice - DVTK Jegesmedvék Miškovec
      utorok 16. augusta: HK Spišská Nová Ves - Košice
      štvrtok 18. augusta: Košice - Žilina
      utorok 23. augusta: HC Olomouc - Košice
      štvrtok 25. augusta: HC 19 Humenné - Košice
      piatok 2. septembra: Södertälje SK - Košice (turnaj v Södertälje/Švéd.)
      sobota 3. septembra: BIK Karlskoga - Košice
      nedeľa 4. septembra: Örebro HK - Košice (turnaj v Södertälje/Švéd.)

      káder HC Košice:
      brankári: Patrik Jurčák, Andrej Košarišťan, Dominik Riečický
      obrancovia: Radek Deyl, Jakub Ferenc, Miroslav Novota, Jens Olsson (Švéd.), Ladislav Romančík, Eduard Šedivý, Jordon Southorn (Kan.)
      útočníci: Marek Bartánus, Colin Campbell (Kan.), Michal Chovan, Matúš Havrila, Oliver Jokeľ, Joona Jääskeläinen (Fín.), Patrik Lamper, Jakub Linet, Juraj Milý, Patrik Rogoň, Marek Slovák, Radoslav Tybor, Patrick Watling (Kan.), Lukáš Vaculík, Andrej Kiss, Oleksandr Plochotnik (všetci z jun.)

Komentáre