Ocenenie Zlatú kameru si na tohtoročnom Art Filme prevezme Cristi Puiu

KošiceKultúra

Je významný rumunský režisér a scenárista.

Prvý laureátom honorárneho ocenenia 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film 2024 je rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu. Považovaný je tiež za otca rumunskej filmovej novej vlny, ktorá sa vyznačuje strohým a spoločensko-kritickým štýlom.

V roku 2001 debutoval s filmom Tovar alebo peniaze, ktorý mal svoju premiéru v Cannes. Jeho druhý a medzinárodne najznámejší film bol Smrť pána Lazaresca – 2005 z prostredia nemocnice v Bukurešti. Za dielo získal ocenenia v Cannes, v Chicagu, Kodani, Reykjavíku, Tallinne, nórskom Haugesande ale aj na MFF Bratislava. 

Foto
Cristi Puiu je otcom rumunskej filmovej novej vlny / Ileana Puiu

Puiu napísal aj scenár pre film Aurora (2010) a tiež si v ňom aj zahral hlavnú rolu. Filmy Sieranevada (2016) a Malmkrog (2020) boli uvedené v nesúťažných sekciách Art Filmu v Košiciach. Ďalším počinom do jeho filmografie je komediálna dráma MMXX (2023), ktorá bola predstavená na festivaloch v San Sebastiane, Solúne, Varšave či Terste. 

„Cristi Puiu je jedným z najoceňovanejších filmových režisérov. Pamätám si, keď som po prvýkrát videl jeho film Smrť pána Lazaresca,” vyjadril sa umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch a dodáva: 

„Bolo to ako zjavenie. Najmä pre využívanie observačných dokumentárnych postupov v hranom filme. Kamera je zväčša ručná, pohyblivá, neobmedzená a oslobodená. Cez pozorovanie hĺbkovo vstupuje do vnútorného sveta postáv a zaznamenáva realitu ich životov. Dlhé zábery v subtílnych detailoch odhaľujú každodenné dianie, zachytené v absolútnom trvaní a priestorovom ukotvení. Výsledkom je znepokojivo realistické vyznenie príbehov, ktoré odkazujú na spoločensko-politické dianie v Rumunsku."

Art Filmu sa Cristi Puiu zúčastní ako hosť a na úvodnom ceremoniáli si ako prvý rumunský filmový tvorca v histórii festivalu prevezme honorárnu cenu – Zlatú kameru. V rámci jeho programu v Košiciach bude uvedenie vlastných filmov, masterclass pre fanúšikov jeho tvorby a filmového umenia. 

 

Komentáre