Ocenený filmár Béla Tarr: Kameru chcem použiť na to, aby som zmenil svet

KošiceArchívART FILM FEST 2023

Satanské tango má takmer 7,5 hodiny.

Zlatú kameru, teda čestné ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest (AFF) si tento rok z Košíc odnesie jeden z najrešpektovanejších filmárov na svete Béla Tarr.

„Viete, prisahám pred Bohom, že ak dostávate takúto pozornosť, tak máte pocit, že áno, teraz rozumiem, prečo som to robil, pretože niekde na inom konci sveta ľudia z inej kultúry, z iného sociálneho pozadia, s inými názormi tento film pochopili a vzali ho, a to pre mňa znamená veľa,“ uviedol Tarr.

Diváci sa zhodujú na tom, že Tarr si vyberá náročné témy bytia. On ale hovorí, že ide iba bližšie k realite a chce ukázať to, čo sme už videli. Čierny film je preňho obohacujúci a ukazuje, že je za ním veľa práce. Farebné filmy a modernú dobu považuje za umelé. Svoj prvý film o skupine maďarských robotníkov natočil, keď mal šestnásť rokov, prvú kameru dostal od otca dva roky predtým.

„Ak sa ma chcete opýtať, čo pre mňa znamená kamera, je to síce iba nástroj, ale ja ho chcem použiť na to, aby som zmenil svet. Vo svojom veku vidím, že zmeniť svet je nemožné, ale ak zmením filmový jazyk, ktorý je súčasťou sveta, tak sa mi niečo podarilo, niečo som zmenil,“ skonštatoval Tarr.

Foto
Zlatú kameru si tento rok odnesie Béla Tarr / facebook.com/ArtFilmFest

Zlatú kameru získal za film Satanské tango. Ide o sugestívnu výpoveď o potenciálnej zmene, pričom 439-minútovú snímku si môžu východniari pozrieť v posledný deň AFF (23.6.) od 10.30 hod. v Kulturparku.

Má to skoro sedem a pol hodiny, takže nám to vyblokovalo jednu kinosálu na celý deň, ale je to špeciálny event, ktorý je napojený aj na krst knihy od spisovateľa Lászlóa Krasznahorkaia, s ktorým Béla Tarr spolupracoval na scenári. Je to vlastne adaptácia tohto románu a v rámci festivalu sa bude krstiť prvý slovenský preklad tejto knihy za prítomnosti Bélu Tarra. Aj preto sme si dovolili uviesť tento film, čo bude jedinečný event v rámci Košíc,“ povedal umelecký riaditeľ AFF Martin Palúch.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre