Ocenený Štefan Kvietik: „Keď vidím dobrý film, hovorím si, Bože, prečo nie som medzi nimi?“

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Do Košíc sa vrátil po štyridsiatich rokoch.

Metropola východu v uplynulých dňoch patrila Art Film Festu. Desiatky zaujímavých snímok rôznych žánrov si užil rekordný počet návštevníkov. Do Košíc pricestovali aj známi a obľúbení herci či režiséri nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. 27. ročník Art Film Festu už pozná aj mená víťazov a ocenených. Cenu prezidenta festivalu sI osobne prevzal Štefan Kvietik.

Ako povedal on sám, dobrý film či inscenáciu si vždy pozrie veľmi rád: „Ak človek prežije kus svojho života v istej profesii, ktorú navyše má rád a ktorá mu dala také šance pre jeho nielen profesijný, ale aj občiansky život, stretnúť toľko báječných, nádherných, krásnych ľudí, tak to nie je jednoduché len tak zatvoriť dvere a zavesiť na klinec. Samozrejme, že som mal s tým trošku problém a najmä, vám úprimne poviem, vtedy, keď náhodou vidím nejakú dobrú inscenáciu, keď náhodou vidím dobrý film, a tak sa dívam a hovorím si, Bože, prečo nie som medzi nimi?“

Foto
Ocenený Štefan Kvietik / TV KOŠICE

Kvietik sa v roku 1959 stal členom činohry Slovenského národného divadla. Stvárnil viac ako tristo postáv vo viacerých filmoch, seriáloch či inscenáciách. Cenu prezidenta Art Film Festu si prišiel osobne prevziať do metropoly východu, kde sa vrátil po štyridsiatich rokoch. „Ja som nedávno čítal alebo počul, že toto už nie je svet pre starých. Myslím si, že to nie je celkom pravda, pretože sa aj starým pritrafí taká záležitosť ako mne, že sa dožije takejto pozornosti a mám taký pocit, že ak dostane alebo príjme nejakú pozornosť, a to môže byť vo forme milého úsmevu, pohladenia, objatia, to by si človek mal vážiť a mal by byť za to vďačný, ak je to myslené úprimne,“ uviedol Kvietik.

Ocenenie si prevzal počas záverečného ceremoniálu v spoločnosti svojich hereckých kolegov. „Netreba sa tváriť no a čo. Naopak, ja si myslím, že ak je to pozornosť, ktorá sa dotýka bytostne môjho hereckého alebo občianskeho života, tak sa netreba tváriť, že no a čo a ak sa tak tvári, tak nie je úprimný. Ja v tomto prípade ani zaujímavý, ani zvláštny nechcem byť, pretože si to naozaj úprimne vážim a ešte naviac, že som sa vôbec dožil a že pán prezident to stihol,“ poznamenala herecká legenda.

Foto
Štefan Kvietik stvárnil vyše tristo postáv / AFF Peter Stas

Kvietik nedávno oslávil životné jubileum, kedy sa dožil úctyhodných 85 rokov. Energie má však stále na rozdávanie. „Človek môže byť len veľmi vďačný za to, že takýto dátum dožije. Je to úžasná vec dožiť. Ja som povedal dve veci, že odchádzať cez vrátnicu Slovenského národného divadla a vedieť, ako sa volám, to je veľmi vážna vec. Úžasná vec je, keď človek vidí vychádzať a zapadať slnko a sa to opakuje každý deň, tak to je dar Boží,“ dodal Kvietik.

Čo by ocenený herec poprial Art Film Festu? „Ja by som mu želal, aby sa prezentovali všetky hodnoty, ktoré ponúka kinematografia a v takej podobe, že by boli košické kiná plné, aby sa ľudia rok tešili alebo rok čakali ten dátum, kedy začne filmový festival v Košiciach. Aby nestratil svoj charakter, aby v Košiciach dominovala kultúrna hodnota a aby Košičanov potešili ľudia, na ktorých sú zvedaví, ktorí sú im blízki a o ktorých vedia, že na ten festival patria.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre