UVLF prijala opatrenia, ochorenie slintačky a krívačky však neohrozuje ľudí

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované: 8.50 hod.

Slovensko eviduje štyri ohniská ochorenia slintačky a krívačky. Ide predovšetkým o južné okresy, no choroba sa nekontrolovateľne šíri ďalej. K utrateniu zvierat však musí dôjsť nielen na farmách, ale aj v domácich chovov v okolí troch kilometrov od ohniska. 

„Máme mechanizmus a momentálne ideme hneď odškodňovať týchto ľudí. Aby nemali obavu, že prišli o to čo si chovali, ale štát im bude z pohľadu financií toto kompenzovať. Takže chcem upokojiť občanov žijúcich v danom regióne, ktorí budú postihnutí tým, že im bude musieť byť utratené zviera, hovädzí dobytok, ovce, kozy a ošípané, z dôvodu tohto vírusového ochorenia, že budú kompenzovaní v čo najkratšom čase, bavíme sa o dňoch," uviedol minister pôdohospodárstva Richard Takáč

Vláda už zaviedla aj mimoriadnu situáciu a postupne spolu s ďalšími európskymi krajinami kontroluje aj hranice. Polícii pomáha pri činnosti hasičský zbor. Jeho prezident Adrián Mifkovič uviedol, že od soboty (29.3.) bude súčasťou kontrol aj hraničný priechod v Milhosti:

„Potrebujeme to sústrediť tam, pretože potrebujeme tie ochranné brány, dekontaminačné brány niekde rozostaviť a v Milhosti to bude v sobotu, 29. marca, od 7:00 hod.“

Polícia obnovila dnes ráno premávku na tzv. malých hraničných priechodoch s Maďarskom. Počas nočných hodín boli na týchto priechodoch nainštalované zariadenia na dezinfekciu motorových vozidiel. Konkrétne ide o hraničné priechody Salka – Letkés, Chľaba – Ipolydamásd a Štúrovo – Esztergom (riečny hraničný priechod – kompa).

Polícia v stredu (26.3.) večer zároveň informovala, že vozidlá nad tri a pol tony môžu prechádzať len cez veľké hraničné priechody Rusovce, Medveďov, Komárno, Štúrovo a Šahy. Zvieratá vnímavé na slintačku a krívačku sa smú prevážať len cez hraničný priechod Šahy.

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva ubezpečujú Slovákov, že slintačka a krívačka nepredstavuje pre ľudí nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie. Odporúčania nestýkať sa so zvieratami však platia pre širokú verejnosť a aj preto zatvorili po celom Slovensku zoologické záhrady. V súvislosti s výskytom slintačky a krívačky na Slovensku prijala Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach už minulý týždeň opatrenia, ktoré sa týkajú kontaktu so zvieratami na všetkých pracoviskách univerzity.  

Foto
UVLF prijala opatrenia, ochorenie slintačky a krívačky však neohrozuje ľudí / TASR

„Bol vydaný zákaz vstupu nepovolaným osobám do ustajňovacích priestorov kliniky prežúvavcov, klinky ošípaných, kliniky koní, aj do ustajňovacích priestorov v areáloch Pri hati, v jazdeckom areáli a v účelových zariadeniach v Rozhanovciach. Zákaz vstupu platí aj pre celý areál Školského poľnohospodárskeho podniku v Zemplínskej Teplici. Študenti musia pri vstupe v rámci vyučovania dodržať predpísané pravidlá biologickej bezpečnosti. Navyše musia podpísať prehlásenie, že týždeň nenavštívili farmu vnímavých zvierat, nepoužili odev a obuv z návštevy farmy, nezúčastnili sa na poľovačke a nenavštívili regióny v pásme ochrany a dohľadu," uviedla hovorkyňa Zuzana Bobriková. 

Aktuálne sú zakázané výjazdy na praktické cvičenia na farmy potravinových a ostatných vnímavých zvierat. Zakázaný je aj presun vnímavých zvierat mimo ustajňovacie priestory kliník. 

„Prísun pacientov mimo oblastí výskytu SLaK sa v odôvodnených prípadoch povoľuje. Všetci zamestnanci kliník a všetkých účelových zariadení sú povinní dodržiavať zásady biologickej bezpečnosti. Podobne musia tieto zásady v jazdeckom areáli dodržiavať aj majitelia koní či žiaci jazdeckej školy," dodala Bobriková. 

Slintačka a krívačka znemožnila aj prax študentom na Liptove. Odborný výcvik preto absolvujú v mestských Verejnoprospešných službách. Do tejto chvíle študenti praxovali v hospodárskych dvoroch vo Svätom Kríži a v Ľubeli, v Poľnohospodárskom družstve v Smrečanoch či v rezorte so zvieracou farmou v Liptovskej Sielnici. Ako nám uviedla Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice-mesto, postupuje v súlade s usmerneniami, ktoré vydáva Štátna veterinárna a potravinová správa. Zatiaľ neevidujú prípady ochorenia ani podozrenia na ochorenie vo svojom revíri. Pravidlá neplatia len pre širokú verejnosť, ale napr. aj pre mestské lesy. 

„Prikázali nám vlastne to, čo vo všeobecnosti robíme. Nariaďuje sa denné sledovanie zdravotného stavu zveri, máme zabezpečiť ako poľovnícka organizácia informovanosť všetkých členov, jedno z opatrení je aj bezodkladné usmrtenie tej vnímavej voľne žijúcej zveri, ktorá má tie príznaky tohto ochorenia - teda slintanie a krívanie. Už nám prikázali a umožnili loviť túto zver, ak má tieto príznaky bez ohľadu na ten čas tej ochrany, tak aj mimo ochrany už vlastne máme to právo ju odloviť v rámci nejakých preventívnych opatrení," uviedol poľovný inšpektor košických lesov Martin Konečný. 

Foto
Vláda chce odškodňovať farmárov, ktorí prišli o zvieratá / TASR

Štát rozhodol, že utratené zvieratá z chovov bude zakopávať v blízkosti Levíc. Poľnohospodári v tejto súvislosti upozorňujú, že jedna kafiléria pri Žiline na celú krajinu vystačí len v normálnom režime a pre budúcnosť je potrebné uvažovať o vybudovaní ďalšej. Napr. kafilériu na východnom Slovensku zrušili ešte v roku 2001. 

„Potom ju tu aj výzva pre chovateľov, aby stopercentne dodržiavali všetky nariadené opatrenia veterinárov, pretože tu ide naozaj o veľa, nielen o živobytie všetkých chovateľov zvierat na Slovensku, ale ide aj o potravinovú bezpečnosť štátu ako takú. Bežných ľudí, vyzývame a prosíme, aby rešpektovali všetky opatrenia vydané Štátnou veterinárnou a potravinou správou dodržiavali," informuje Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Ministerstvo zdravotníctva vysvetlilo, že aktuálne konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z agrorezortu, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná. O konečnej sume strát, ktorá postihla chovateľov dobytka je podľa Holéciovej predčasné hovoriť. Určite však bude dosahovať milióny. Štát sa preto zaviazal poľnohospodárom pomôcť. Odhadnúť ale teraz nevedia ani to, či v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky stúpnu ceny mlieka a mäsa.

„Záleží od toho, do kedy budeme mať slintačku a krívačku na Slovensku a koľko chovov postihne. Pokiaľ by to zostalo len pri štyroch nakazených farmách, tak naši mliekari odhadujú, že to je približne jedno percento z celkovej produkcie mlieka na Slovensku a to by nemalo zásadným spôsobom urobiť nejaké výrazné nepriaznivé zmeny na trhu,“ doplnila Holéciová.

Niektoré krajiny v uplynulých dňoch pozastavili obchodovanie so Slovenskom čo sa týka spomínaných potravín. Z pultov však zatiaľ slovenské výrobky nesťahujú.

 

Zdroj: RÁDIO KOŠICE

Komentáre