Očkovaní znižujú riziko šírenia delta variantu koronavírusu o vyše 60 percent

KošiceKoronavírus

Veriť treba odborníkom a nie konšpirátorom.

V súvislosti so šírením koronavírusu sa v spoločnosti vedú rôzne diskusie o tom, kto je väčším šíriteľom nákazy. Viacerí sú totiž presvedčení, že ide práve o zaočkovaných ľudí. Štúdie však túto teóriu vyvracajú. Ochorenie COVID-19 môžu, samozrejme, prenášať aj očkovaní, avšak riziko šírenia aktuálneho agresívnejšieho delta variantu znižujú až o 63 percent.

Vírusová nálož závisí od kmeňa vírusu, nie od toho, či je človek očkovaný, alebo neočkovaný. Aj ten očkovaný môže mať veľkú vírusovú nálož, avšak s tvorbou jeho protilátok sa veľmi krátko po nakazení vytvára komplex protilátky s vírusom. Ten interval je minimálne dva až trikrát dlhší u očkovaného ako u neočkovaného. Ide o to, že ak dôjde k nákaze u očkovaného, jeho imunita začne protilátky vytvárať rýchlejšie a skráti sa infekčnosť pacienta minimálne o polovicu,“ uviedol pre Rádio Košice primár infektológie košickej univerzitnej nemocnice Martin Novotný.

Väčšina ľudí má však strach z poškodenia zdravia po vakcíne. Primár pripúšťa, že vedľajšie účinky sa môžu objaviť tak, ako po každej vakcíne, no rolu zohrávajú aj pridružené ochorenia. Avizuje však, že strach nie je na mieste, keďže sme ako krajina v nakazenosti najhorší na svete. Veriť podľa neho treba odborníkom a nie konšpirátorom:

„Myslím, že treba si trošku viacej otvoriť myseľ a srdcia a nataviť sa na to, že teraz to nie je len o mojej osobnej ochrane, ale aj o ochrane spoločnosti a ekonomiky štátu. Nielen o mne samom, ktorý mám z toho najviac benefitu, ale takisto sa z toho budú mať aj iní ľudia dobre.“

Foto
Očkovaním sa znižuje riziko, že sa pacient dostane do nemocnice / TASR

Očkovaní pacienti s nižším vekom ako 60 rokov sú podľa Novotného aj v košickej nemocnici veľmi vzácni:

„Tých je veľmi málo, toto je tá prvá vec, že ich pomer je ešte väčší, ako máme teraz v nemocnici, ak sa dostaneme pod vekovú kategóriu menej ako 65 rokov. U pacientov, ktorí sú starší ako 65 rokov, závisí prognóza jeho ochorenia od východiskovej situácie. Ak bol na tom nie veľmi dobre kvôli chronickým diagnózam predtým, ten COVID je už posledná komplikácia, ktorú ak pacient nemá rezervy zhojiť, my to veľmi ovplyvniť nevieme.“

Očkovaním sa podľa Novotného výrazne znižuje riziko, že sa pacient dostane do nemocnice. Pretrvávanie hladiny protilátok je u očkovaných ľudí len o trochu kratšie ako u prekonaných. Z pohľadu efektivity a bezpečnosti majú väčšiu imunitnú odpoveď MRNa vakcíny, teda Pfizer a Moderna. Tí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, mali by sa očkovať najskôr po šiestich mesiacoch. Primár Novotný odporúča zaočkovať sa aj treťou posilňujúcou dávkou vakcíny:

„Teraz je presne to obdobie, keď väčšine pacientov končí viac ako polročné obdobie, v ktorom boli v bezpečí a teraz viac-menej vidíme aj z toho pohľadu pacientov, ktorí sa u nás vyskytujú. Takže tá tretia dávka určite zmysel má. Ak sa pacient dal zaočkovať dvoma dávkami, oplatí sa zaočkovať aj tou treťou.“

Podľa odporúčaní ministerstva zdravotníctva by mali byť pacienti pri tretej dávke očkovaní tou istou MRNa vakcínou. UNLP však Modernou neočkuje, preto tam v tomto prípade tretiu dávku tejto látky nepodávajú. Ak ste sa dali zaočkovať vektorovou vakcínou, teda AstraZenecou, Jansenom alebo Sputnikom, tretí respektíve druhýkrát vás môžu zaočkovať aj MRNa vakcínou, teda Pfizerom a Modernou.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre