Očkovanie proti COVID-19 počas jesene má pomocť najmä rizikovým skupinám

SlovenskoKoronavírus

K dispozícii bude 29 vakcinačných miest.

Počas chrípkovej sezóny sa očakáva nárast akútnych respiračných ochorení. Hlavný hygienik SR Ján Mikas a Ministerstvo zdravotníctva SR v tejto súvislosti odporúčajú, aby rizikové skupiny ľudí na jeseň zvážili očkovanie proti COVID-19.

„Rizikové skupiny sú starší ľudia nad 60 rokov, ľudia so závažnými chronickými ochoreniami, tehotné ženy, obézni ľudia, klienti sociálnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci a pracovníci v sociálnej starostlivosti, ale aj ľudia, ktorí s nimi žijú v spoločnej domácnosti,“ uviedol Mikas.

Očkovacia stratégia na jeseň tohto roku počíta s 29 očkovacími miestami. Ich mapu rezort zverejní na webe.

„Je to 29 nemocníc, kde sa bude očkovať nasledujúcich desať týždňov a priebežne to budeme prehodnocovať v závislosti od toho, aký bude záujem. Ak bude nízky, budeme počty znižovať,“ doplnila generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Ildikó Kukanová.

Od štvrtka (21. 9.) sa ľudia budú môcť na očkovanie objednávať prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Od pondelka (25. 9.) budú sprístupnené termíny bez objednania.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Odborníci odporúčajú nechať sa zaočkovať najnovšou vakcínou Comirnaty, a to bez ohľadu na predchádzajúce očkovania. Tá totiž podľa nich chráni pred najnovšími a prechádzajúcimi variantami ochorenia a sprístupnená by mala byť od budúceho týždňa. V súčasnosti je na Slovensku 8600 dávok tejto vakcíny, ďalších približne 200-tisíc by malo prísť v októbri a novembri.

Úrad verejného zdravotníctva SR aktuálne eviduje zvýšenú chorobnosť na COVID-19, pričom prevládajú subvarianty omikronu XBB a XBB.1.5.

„Nespôsobujú závažné zhoršenie epidemiologickej situácie,“ priblížil hlavný hygienik.

Cieľom odporúčaného očkovania je podľa jeho slov predchádzať hospitalizáciám, závažným ochoreniam a úmrtiam a znížiť zaťaženie systému zdravotnej starostlivosti. V rámci očkovacej stratégie sa odporúča aj očkovanie proti chrípke.

Zavádzanie celoplošných opatrení sa nateraz nepredpokladá.

„Avšak môžu sa vyskytovať lokálne epidémie, keď budú mať hlavné slovo riaditelia škôl a regionálni hygienici, ktorí prediskutujú možnosti možno uzavretia nejakého kolektívu,“ uzavrel Mikas.

 

Zdroj: TASR

Komentáre