A to je jeden z dôvodov, prečo ho odborníci odporúčajú.
Tehotným ženám síce nehrozí nákaza koronavírusom viac ako netehotným v rovnakom veku, no ak sa u nich prejaví, majú vyššie riziko predčasného pôrodu a môžu mať aj komplikovanejší priebeh ochorenia COVID-19. Hospitalizácia rodičiek s koronavírusom nie je žiadnou výnimkou. Pacientky v prenatálnom štádiu evidujú aj v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Niektoré museli podstúpiť infektologickú liečbu vysokoprietokovým kyslíkom. Hovorkyňa UNLP Monika Krišková nám potvrdila, že dve tehotné ženy s ochorením COVID-19 skončili na umelej pľúcnej ventilácii:
„Jednu sme úspešne vyliečili, zotavuje sa doma. Stav druhej mamičky si stále vyžaduje umelú podporu dýchania. Po prijatí na naše oddelenie bolo tehotenstvo ukončené cisárskym rezom. U oboch týchto pacientok došlo k rozvoju ťažkého covidu v súvislosti s vyšším stupňom tehotenstva. Riešením je vakcinácia, ktorá je bezpečná pred aj počas tehotenstva.“
Ministerstvo zdravotníctva disponuje stanoviskom hlavného odborníka, v zmysle ktorého sa očkovanie tehotných a dojčiacich žien odporúča počas celého tehotenstva a aj v šestonedelí a počas dojčenia. Výhody očkovania jednoznačne prevažujú nad možnými rizikami. Ošetrujúci lekár by mal tehotnej pacientke odporučiť očkovanie, ak má niektoré rizikové faktory. Prvé tri mesiace tehotenstva sú najrizikovejšie, vtedy sa vakcinácia proti koronavírusu neodporúča.
„V prvom trimestri je možné očkovať len rizikovú pacientku s pridruženou diagnózou po konzultácii s odborníkom. Za dva roky boja s pandémiou už existujú dôveryhodné dáta, ktoré poukazujú na zníženie závažného priebehu infekcie a v tom je benefit očkovania. Vakcináciu proti COVID-19 v gravidite jednoznačne odporúčame, a to aj pre dojčiace ženy, ako aj tie, ktoré plánujú otehotnieť, pretože do tehotenstva vstúpia už s určitým imunitným statusom,“ skonštatovala Krišková.
Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť po podaní ktorejkoľvek z dostupných vakcín. Ak sa ochorenie prejaví len nádchou, odporúča sa domáca liečba a po 10 dňoch tehotná žena kontaktuje svojho gynekológa. V prípade závažnejšieho priebehu je nevyhnutné vyšetrenie na ambulancii, kde odborníci rozhodnú o prípadnom prijatí do nemocnice.
„V prípade anamnézy anafylaxie na akúkoľvek očkovaciu látku alebo injekčnú liečbu sa postupuje prísne individuálne a v prípade alergickej reakcie sa postupuje lege artis ako u netehotnej ženy. Tehotné ženy, ktoré majú po očkovaní horúčku, by mali byť poučené, aby užívali vhodné antipyretiká. Zároveň je potrebné dbať na pitný režim a dostatočný príjem tekutín. V prípade výskytu vedľajších účinkov je potrebné kontaktovať ošetrujúceho lekára,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Od začiatku pandémie sa v UNLP narodilo 73 detí, ktorých mamičky mali pozitívny test na koronavírus. Odborníci upozorňujú, že materským mliekom sa COVID-19 neprenáša. Pozitívna mamička ale musí dodržiavať prísnejšiu hygienu.
Autor: RÁDIO KOŠICE