Od 1. marca sa zmenia podmienky pre vjazd do pešej zóny v centre Košíc

KošiceSpravodajstvo

Samospráva plánuje opraviť dlažbu na Hlavnej ulici a vymeniť jej poškodené časti.

O pár dní vstúpi do platnosti nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o režime užívania historickej časti mesta Košice a o miestnej dani za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v nej. Od 1. marca sa teda zmenia podmienky pre vjazd do pešej zóny v centre metropoly východu. Primátor Jaroslav Polaček tvrdí, že nejde o výrazné zmeny, ale o spresnenie pravidiel. Zároveň je to reakcia na nedisciplinovaných motoristov. Samospráva plánuje opraviť dlažbu na Hlavnej ulici a vymeniť jej poškodené časti. Z tohto dôvodu je podľa Polačeka potrebné obmedziť dopravu a preťažené autá v historickom centre:

„Cieľom je, aby nám tam celodenne nechodilo zásobovanie, dodávky či donáškové služby, ktoré Hlavnú ulicu ničia a zvyšujú nám náklady na jej údržbu a opravu. Chceme, aby čas pre zásobovanie a dopravné služby, ktoré je potrebné zabezpečiť, boli vykonané do 9.00 hod. Následne bude Hlavná ulica uzavretá. Sprístupnená bude len tým, ktorí tam majú nehnuteľnosť a nemajú k nej iný prístup.“

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/kosiceofficial

Dodržiavanie pravidiel budú kontrolovať aj monitorovanie a technické zabezpečovacie zariadenia. Vjazd do pešej zóny cez deň a vo večerných hodinách bude možný iba s vydaným povolením mesta. Motorové vozidlá môžu zotrvať v pešej zóne len na nevyhnutný čas. O výnimku môžu požiadať aj fyzické alebo právnické osoby, ktoré v historickom centre zabezpečujú stavebné práce a údržbu inžinierskych sietí alebo spravujú nehnuteľnosti v pešej zóne. Ďalšie špecifické prípady sú uvedené vo VZN.

Vstup do všetkých častí pešej zóny bude oslobodený od dane predovšetkým v čase, ktorý je určený na zásobovanie. Vlastníci nehnuteľností si môžu vybrať, či za každý deň vjazdu a zotrvania v pešej zóne zaplatia 1 euro, alebo paušálne 100 eur ročne.

„V takom prípade to musí daňovník oznámiť mestu Košice, ktoré je správcom dane. V prípade, ak je držiteľom vozidla fyzická osoba s trvalým pobytom v historickej časti alebo v nej vlastní nehnuteľnosť, zaplatí len 30 eur ročne,“ vysvetlil Magistrát mesta Košice s tým, že ak bude vozidlo prepravovať osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vjazd a zotrvanie v historickej časti budú oslobodené od dane.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre