Od 19. apríla by sa mohli uvoľniť niektoré opatrenia

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 9.30 hod.

Šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským oznámili, že od 19. apríla by sa mohli uvoľniť opatrenia, ktoré boli zavedené v súvislosti so šírením koronavírusu. Epidemiologická situácia sa zlepšuje, o čom svedčí aj zníženie počtu hospitalizovaných pod 3000 COVID pacientov a nižšie reprodukčné číslo. Slovensko by malo od 19. apríla prejsť do bordovej fázy.

Lengvarský zdôraznil, že na umelej pľúcnej ventilácii je stále vysoký počet pacientov. Vo štvrtok (8.4.) zasadne konzílium odborníkov, ktoré má rozhodovať o ďalšom spôsobe testovania a o nastavení opatrení. Situácia sa podľa nového ministra zdravotníctva zlepšila vďaka dodržiavaniu opatrení.

Mišík konkretizoval, že aj okolité krajiny hlásia zníženie počtu nakazených, ale stále majú vysoký počet úmrtí. Zatiaľ je otázne, či sa veľkonočné sviatky nepremietnu do počtu nových prípadov, pretože mobilita mierne vzrástla. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje približne 350 pacientov. Tieto lôžka sú obsadené na 80 percent. V karanténe je stále menej zdravotníkov.

Foto
Regionálny COVID automat platný od 12. apríla / facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR

Od marca klesá počet ľudí nakazených koronavírusom. Zároveň ubúda výjazdov záchrannej zdravotnej služby ku COVID pozitívnym, respektíve suspektným pacientom. Minulý týždeň ich bolo 1271.

Očkovanie plynule pokračuje. Doposiaľ bolo podaných viac ako 1,02 milióna vakcín, pričom druhú dávku dostalo takmer 264-tisíc ľudí. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová povedala že sa očkuje aj v zariadeniach sociálnych služieb:

„V 74 percentách týchto zariadení je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách.“

Do konca apríla by malo prísť vyše 292-tisíc očkovacích dávok od spoločnosti Pfizer a Biontech, približne 80-tisíc dávok od Moderny, 200-tisíc od Astra Zenecy a viac ako 26-tisíc dávok od Johnson & Johnson.

COVID automat

Krajina od pondelka 12. apríla ostáva v čiernej fáze. Po novom bude mať 2 okresy v štvrtom stupni varovania. V bordovej farbe ich bude 36, v červenej bude 39 okresov, pričom do prvého stupňa varovania sa dostali 2 okresy.

„Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do takzvanej bordovej farby už 19. apríla,“ skonštatovala Eliášová s tým, že situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje vďaka dôslednému dodržiavaniu opatrení zo strany verejnosti.

Okresy Kysucké Nové Mesto a Poprad budú v čiernej fáze.

Medzi okresy v treťom stupni varovania boli zaradené Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – IV, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš a Žarnovica.

Do prvého stupňa varovania sa dostali okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre