Rozmanitý koncert predstaví hudbu „americanu“. Diváci si vypočujú aj džezovo-klavírne koncerty z Gershwinovej dielne.
Štátna filharmónia Košice (ŠFK) vystúpi spoločne s americkým espiritom. Na koncert si prizvala dirigenta svetového renomé Johna Fioreho. Večer otvorí orchestrálna suita Apalačská jar Aarona Coplanda a v Gershwinovej Rapsódii v modrom bude s filharmonikmi džezovať klaviristka Olga Scheps. Zaznie aj Beethovenova Symfónia č. 7 A dur. Koncert Beethoven a Gershwin: od Viedne po New York sa v Dome umenia začne vo štvrtok (20.3.) o 19.00 hod.
John Fiore je známy v operných domoch na celom svete, vyše tri desaťročia sa venuje aj symfonickému repertoáru. Pred koncertom v ŠFK diriguje koncertné prevedenie Tristana a Izoldy s Drážďanskou filharmóniou, z Košíc mieri do Deutsche Oper Berlin, aby uviedol Tannhäusera. Účinkuje najmä v Európe, Severnej Amerike a Austrálii, v Metropolitnej opere dirigoval vyše sto predstavení. O spoluprácu s umelcom sa ŠFK snažila viac ako dva roky, výsledkom je poslucháčsky atraktívny program, vypredaná sála Domu umenia a výnimočne pridané prístavky v rámci abonentného koncertu.
„Hoci experimentoval s mnohými formami, najznámejšia je jeho ‚americana‘ hudba, ktorá predstavuje aspekty historického amerického života. Príkladmi je skladba Rodeo alebo ‚naša‘ Apalačská jar, ktorá je atmosférickou orchestrálnou suitou o živote na vidieku,“ hovorí John Fiore na margo diela Apalačská jar, ktoré sa na Slovensku uvádza len raritne.
Aaron Copland ju napísal ako balet pre slávnu Marthu Grahamovú a z baletu vytvoril suitu pre orchester. Tá je pravdepodobne jeho najslávnejšou skladbou.
„Ak bol Copland považovaný za vážneho skladateľa klasickej hudby, Gershwin pochádzal z končín populárnej hudby. Známy autor piesní rozvinul svoje umenie a napísal viac symfonických diel, napríklad Američan v Paríži a Rapsódia v modrom, ktorá je akýmsi džezovo-klavírnym koncertom a je v nej jasne cítiť rytmus a vzrušenie New Yorku,“ doplnil Fiore.
Na klavíri sa predstaví Olga Scheps. Umelkyňa koncertovala s poprednými orchestrami ako Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Varšavská filharmónia či Mozarteum Orchester Salzburg a s veľkým úspechom vystupuje v svetoznámych koncertných sálach. Z amerického kontinentu sa dramaturgia presunie do Európy, po jazzových rytmoch dostane priestor Beethovenova Symfónia č. 7 A dur.
„Zbožňujem Beethovena a táto symfónia je azda jeho ‚najslnečnejšia‘. Radosti v prvej časti krátko kontrastuje melanchólia v časti druhej. Opäť ale naberá na entuziazme v skákavej tretej časti, ktorá vrcholí divokým a extatickým tancom v závere. Skutočne strhujúca symfónia! Túto skladbu robím veľmi rád,“ uzatvára John Fiore.