Od atentátu na premiéra uplynul týždeň.
Presne pred týždňom sa slovenský premiér Robert Fico stal terčom útoku. Muž, ktorý strieľal v Handlovej po výjazdovom rokovaní vlády, je aktuálne vo vyšetrovacej väzbe. Obvinený je z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu.
„Ukazuje sa, že útočník bol skôr extrémne pravicovo naladený. Vyjadroval to napríklad v svojich dielach, ktoré publikoval, vyjadroval to podporou rôznych neštátnych inštitúcií, ktoré sa pohybovali na hrane zákona – napríklad Slovenskí branci – ktoré určite nie sú organizáciami, ktoré by nejak úzko spolupracovali s opozičnými politickými stranami. Práve naopak, opozičné politické strany skôr sa snažili obmedzovať alebo aspoň verbálne obmedzovať fungovanie takýchto inštitúcií,“ povedal košický politológ Gabriel Eštok z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.
Politici aj odborníci po atentáte upozorňovali, že v najbližšej dobe je dôležité ukázať jednotu a snažiť sa spojiť polarizovanú spoločnosť. Otázkou podľa Eštoka zostáva, či politické elity v sebe dokážu nájsť štátnikov, pretože v krízových situáciách sú žiaduce práve silné, razantné, ale upokojujúce postoje:
„Je teraz dôležité, aby všetci politici z oboch táborov, teda aj z koalície aj z opozície, skôr situáciu upokojovali, občanom vrátili aspoň istú dávku istoty a aby sa možno z tohto aj poučili, aby sa vrátili k bežnej štandardnej demokratickej diskusii, ktorá môže byť ostrá, nepríjemná, ale ostáva vo verbálnej rovine a nie je osobná, ale má to byť skôr súboj ideí a myšlienok ako súboj človeka proti človeku.“
Psychologička Alžbeta Malejčíková: Ľudia sa pri streľbe môžu zachovať rôzne
Podľa odborníkov pri zlepšení pozitívneho nastavenia na Slovensku treba začať od seba. So psychiatričkou Alžbetou Malejčíkovou zo Psychosociálneho centra v Košiciach sme sa rozprávali o tom, ako atentát na premiéra vplýva na tých, ktorí sa nachádzali v bezprostrednej blízkosti streľby. Ide podľa nej o akútnu traumatickú stresovú udalosť a treba vedieť, ako s ňou pracovať:
„V takejto situácii sa môžu zachovať ľudia rôzne, zavisí to od psychickej odolnosti, od schopnosti zvládania stresu, od celkového nastavenia osobnosti toho človeka, že ako zareaguje. Veľmi často sa môže stať, že v danej chvíli človek ako keby zamrzne, čo je úplne normálne a tá reakcia je v poriadku. Alebo potom prichádzajú bisociatívne stavy a symptómy ako pocit, že sa nachádzame niekde mimo reality v nejakom filme alebo zúžené vedomie, alebo pocit zovretia na hrudníku, samozrejme, môže prísť pocit strachu alebo dokonca hnev.“
Spracovanie takejto udalosti by malo u človeka nastať do niekoľkých hodín. Ak ale pocit úzkosti trvá príliš dlho, je potrebné vyhľadať odborníka.
„Ak sa začnú vyskytovať nočné mory, búšenie srdca z ničoho nič alebo pretrváva pocit strachu a trvá to príliš dlho, potom z toho môžu vzniknúť psychické problémy. Samotný človek na to nemusí niekedy byť dostatočne vybavený, aby si s tým vedel poradiť sám. Je to úplne v poriadku, keby vyhľadal pomoc. My na Slovensku máme tímy, ktoré zasahujú v situáciách, ktoré sú nejaké stresové, akútne. Sú na to určité skupiny ľudí a tímy, ktoré vedia zasiahnuť a urobiť akútnu intervenciu pre ľudí, ktorí boli svedkami alebo sa dostali do takejto situácie,“ doplnila psychologička.
Autor: RÁDIO KOŠICE