Prečo sa dátum Veľkej noci každý rok mení?

SlovenskoSpravodajstvo

Popolcová streda pripadne tento rok na sviatok zaľúbených.

Dátum Veľkej Noci sa každý rok určuje podľa prírodných zákonov a nemá konkrétny dátum, ktorý sa opakuje každý rok, tak ako napríklad dátum Vianoc. Dôvodom na túto nejednotnosť je spln mesiaca. Veľká noc sa podľa kresťanských cirkví slávi prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti.

Ak je spln hneď po prvom jarnom dni, môže Veľká noc pripadnúť ešte na koniec marca. Ak je ale mesiac v splne tesne pred prvým jarným dňom, ďalší spln nasleduje až okolo 20. apríla, a v takom roku môže byť Veľká noc až takmer v závere apríla. Ak spln pripadá na nedeľu, Veľká noc bude až nasledujúcu nedeľu. Dátum Veľkej noci sa môže odlišovať medzi jednotlivými rokmi aj o viac ako jeden mesiac. Najskôr môže byť 22. marca a najneskôr 25. apríla.

Foto
ilustračné foto / TASR

Tento rok začnú veľkonočné sviatky vo štvrtok 29. marca a skončia veľkonočným pondelkom 2. apríla. Od dátumu Veľkej noci sa každoročne odvíja aj dátum Popolcovej stredy, ktorá označuje začiatok 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou. Tento rok sa bude Popolcová streda deliť o dátum so sviatkom Svätého Valentína, ktorý sa oslavuje každý rok 14. februára.

Veľká noc so sebou takisto prinesie predlžený víkend, keďže piatok 30. marca a pondelok 2. apríla sú dni pracovného pokoja. Žiaci si užijú voľna ešte o čosi viac, keďže Veľkonočné prázdniny začínajú 29. marca a končia 3. apríla. Ešte predtým si ale žiaci oddýchnu od školy počas jarných prázdnin, ktoré pre Košický a Prešovský kraj začnú 24. februára a skončia 4. marca.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre