Od dnešného dňa platia obmedzenia pre hromadné podujatia

SlovenskoKoronavírus

Zároveň sa zmenil zoznam rizikových krajín.

Z dôvodu zamedzenia šírenia koronavírusu vstúpilo od dnešného dňa do platnosti opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), a to zákaz usporiadať hromadné športové, kultúrne či spoločenské podujatia v exteriéroch nad 1000 osôb alebo v interiéroch nad 500 osôb.

Výnimkou sú akcie, ktorých všetci účastníci budú mať negatívny test na COVID-19. Ten nesmie byť starší ako 12 hodín. Ako konkretizovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, tento zákaz sa nevzťahuje na bohoslužby, prvé sväté prijímanie, sviatosť birmovania, pohrebné obrady a sobášne obrady vrátane civilných. Tiež sa netýka zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy či zasadnutia, ktoré sa uskutočňuje na základe zákona.

Vstup a pobyt v mieste hromadného podujatia môže byť umožnený len s prekrytými hornými dýchacími cestami. Potrebná je častá dezinfekcia priestorov. Pri vstupe do budovy musia byť dávkovače na dezinfekciu rúk. Zároveň sa zakazuje podávanie rúk.

Jedným z odporúčaní je dodržiavanie dvojmetrových rozstupov medzi osobami, pričom to nemusia dodržiavať osoby žijúce v spoločnej domácnosti, partneri, športovci, umelci, osoby usadené v hľadisku či iné osoby, ak z účelu podujatia vyplýva, že tento rozstup medzi zúčastnenými osobami nie je možné dodržať.

„Organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich na hromadnom podujatí. Podmienky sa príslušne aplikujú aj na hromadné podujatia organizované v exteriéri,“ vysvetlil ÚVZ SR.

Pri schôdzach štátnych orgánov či orgánov územnej samosprávy je tiež nutné zabezpečiť dezinfekciu rúk, priestorov, dostatočné vetranie priestorov, nosenie ochranných rúšok a tiež je zakázané podávanie rúk. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva môže za nerešpektovanie opatrenia uložiť pokutu do výšky 20-tisíc eur.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Bohoslužby a obrady

Vstup a pobyt v kostole či v príslušných priestoroch na rôzne obrady či bohoslužby bude umožnený len s prekrytými hornými dýchacími cestami. Tiež je pri vstupe potrené zabezpečiť dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice. Hygienici odporúčajú zabezpečiť sedenie mimo osôb žijúcich v jednej domácnosti tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené. Jedným z opatrení je aj dodržiavanie respiračnej etikety, teda kašľať či kýchať do vreckovky alebo do lakťového ohybu a nepodávať si ruky.

„Z obradov musia byť úplne vylúčené osoby, ktoré majú nariadenú karanténu či majú akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia,“ konkretizoval ÚVZ SR.

Pre osoby staršie ako 65 rokov a rizikové skupiny by mali byť v nedele osobitne vyhradené bohoslužby. Zároveň je potrebné dezinfikovať použité bohoslužobné a iné predmety. Rozdávateľ svätého prijímania si musí dezinfikovať ruky, pričom z kalicha môže piť vždy iba jedna osoba. Znak pokoja ostáva nahradený úklonom či gestom úsmevu. V priestoroch, kde sa slúžia bohoslužby či obrady, by mali byť odstránené nádoby s vodou, napríklad sväteničky.

Rizikové krajiny

Do zoznamu rizikových krajín pribudli Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Ako zdôraznil Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ SR, osoby prichádzajúce z rizikových krajín budú musieť absolvovať domácu karanténu.

Osoby, ktoré sa nachádzali 14 dní pred príchodom na Slovensko na území rizikovej krajiny Európskej únie (EÚ) a zároveň v tomto období nenavštívili rizikovú krajinu mimo EÚ, musia byť v domácej karanténe do času, kým neabsolvujú testovanie na koronavírus. Mali by tak urobiť najskôr piaty deň po príchode z cudziny. Osoby bez príznakov môžu opustiť domácu izoláciu po desiatom dni aj bez absolvovania testu. Testovanie sa netýka detí do troch rokov, a to v prípade, ak príslušný RÚVZ alebo pediater dieťaťa neurčí inak.

Osoby, ktoré pred príchodom na Slovensko navštívili počas predchádzajúcich 14 dní rizikovú krajinu mimo EÚ, nemôžu opustiť domácu izoláciu bez negatívneho výsledku z testovania. Dovtedy musia byť v karanténe aj ostatní členovia domácnosti. V prípade prekročenia hraníc z Ukrajiny na Slovensko sa musia zaregistrovať na stránke korona.gov.sk/ehranica. Bez tohto potvrdenia nebudú môcť vstúpiť na územie Slovenska. Občania mimo EÚ musia mať toto potvrdenie k dispozícii počas celého pobytu. Epidemiológovia odporúčajú zvážiť cestovanie do zahraničia.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre