Od dnešného dňa sa ruší povinná izolácia pre osoby s COVID-19

SlovenskoSpravodajstvo

Pacienti by sa mali riadiť pokynmi lekára.

Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 od dnešného dňa nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii.

„Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty SARS-CoV-2 a na podiel ľudí, ktorí COVID-19 prekonali a/alebo boli kompletne zaočkovaní. Ochorenie COVID-19 sa tak v tomto smere dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami, s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Pacienti by sa napriek tomu mali riadiť pokynmi svojho lekára a liečiť sa doma, tak, ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach.

„Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy či do iných kolektívov a iných verejných priestorov. COVID-19 je infekčné ochorenie a hoci domáca izolácia už nebude povinná, berte ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín,“ dodal Mikas.

Foto
Nakazení nemusia zostávať v povinnej izolácii / TASR

Prekrytie horných dýchacích ciest na určitých miestach zostáva naďalej v platnosti.

„V súčasnosti má stále opodstatnenie – ešte máme relatívne vysokú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia,“ vysvetlil hygienik.

V prípade choroby treba dbať na hygienu rúk a správne nosenie respirátora. Ten je aktuálne povinný pre personál a návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára a zákazníkov lekární.

 

Zdroj: TASR

Komentáre