Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynulo šesť rokov

SlovenskoSpravodajstvo

Pietne zhromaždenia sa uskutočnia vo vyše 40 mestách.

Slovenskom presne pred šiestimi rokmi otriasla správa o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Doposiaľ padli tri právoplatné rozsudky. V kauze boli odsúdení strelec Miroslav Marček, šofér Tomáš Szabó a sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vlani v máji opätovne oslobodil Mariana Kočnera spod obžaloby, ale Alenu Zsuzsovú uznal za vinnú.

Redaktorka portálu Aktuality.sk Laura Kellö Kalinská pre Košice Online uviedla, že prípad je momentálne na Najvyššom súde, ktorý má na výber niekoľko možností:

„Môže sa stotožniť s tým, ako rozhodli jeho kolegovia, čiže potvrdí rozsudok, že Alena Zsuzsová je konečnou objednávateľkou a Marian Kočner je nevinný. Môže prípad aj vrátiť a opäť ho poslať späť na ŠTS a zaviazať nižší súd a povedať, tu a tu ste urobili chybu, toto musíte opraviť, tu doplňte dôkazy, toto musíte lepšie odôvodniť a opäť rozhodnite. Môže urobiť aj tretiu možnosť, že potvrdí vinu Aleny Zsuzsovej a v prípade Mariana Kočnera by to vrátil späť na ŠTS.“

Najvyšší súd si musí naštudovať rozsudok aj odvolania zo strany prokurátora a Zsuzsovej. Následne nariadi termín hlavného pojednávania. Novela Trestného zákona môže podľa Kellö Kalinskej do istej miery ovplyvniť aj túto kauzu:

„Ak by tá novela bola účinná, tak sa ruší de facto Úrad špeciálnej prokuratúry, kde táto kauza objednávky vraždy Jána Kuciaka a prokurátorov vlastne je. Ak by sme išli rýdzo podľa pravidiel, ktoré sú napísané v tej novele, tak tento prípad by mal skončiť v Trnave, pretože vražda sa udiala vo Veľkej Mači, a to spadá do Trnavského kraja, teda na Krajskú prokuratúru v Trnave. Dozoroví prokurátori tohto prípadu Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš povedali, že by chceli tú kauzu ďalej dozorovať.

Foto
Vražda Jána a Martiny vyvolala najväčšie protesty od Nežnej revolúcie  / TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka naznačil, že nebude brániť prokurátorom, ak budú chcieť pokračovať v niektorých svojich prípadoch. Iniciatíva Za slušné Slovensko organizuje pietnu spomienku s názvom Šesť rokov bez Jána a Martiny. Vzhľadom na aktuálnu situáciu v krajine podľa občianskeho aktivistu Jána Gálika očakávajú vyššiu účasť:

„Odkaz Jána a Martiny je potrebné si pripomínať kvôli tomu, že reprezentujú hľadanie pravdy, pátranie po tom, čo robia mocní v tejto krajine. Reprezentujú to, že by sme nemali byť ľahostajní, že by sme vládnu moc mali kontrolovať, že by sme mali upozorňovať na to, keď sa deje niečo, čo nie je v poriadku a čo nie je v záujme nás občanov.“

Pietne zhromaždenia sa uskutočnia vo viac ako 40 mestách. Východniari sa dnes o 18.00 hod. stretnú v Prešove, Bardejove, Rožňave, Michalovciach, Vranove nad Topľou, Spišskej Novej Vsi a v Košiciach. Organizátori plánujú v týchto aktivitách pokračovať naďalej, a to aj v zahraničí.

„My sme sa snažili tento rok osloviť celú našu sieť, ktorá nie je malá. Mnohí z nich žijú v zahraničí, pridali sa s pietnou spomienkou. Po tom, čo sme aj publikovali prvé udalosti na sociálnych sieťach, tak sa ozvali aj ľudia, s ktorými sme doteraz nespolupracovali, ale cítia potrebu, že teraz je naozaj dôležité sa ozvať, takže sa pridali dokonca aj noví ľudia, z čoho máme radosť a považujeme to za veľmi dôležité,“ dodal Gálik.

Spomienka na Jána a Martinu pri Dolnej bráne v Košiciach sa začne minútou ticha. Súčasťou programu budú aj príhovory rečníkov, ktorí budú okrem iného reflektovať aj na aktuálnu situáciu na Slovensku.

Komentáre