Protest v Kodani organizuje východniarka Simona Pódová.
Presne pred siedmimi rokmi bol zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová. Táto tragédia viedla k masovým protestom, námestia sa naplnili tisíckami ľudí, ktorí žiadali dôkladné vyšetrenie vraždy aj ďalších káuz, o ktorých Kuciak písal, ale aj vyvodenie politickej zodpovednosti. Za ich organizáciou v Košiciach stál občiansky aktivista Ján Gálik:
„Ján Kuciak bol zavraždený kvôli svojej práci, bol to investigatívny novinár, ktorý písal o mocných, o rôznych korupčných prepojeniach, o rôznych veciach, ktoré, jednoducho, nesedeli. Máme podozrenie a sme si istí, že práve to bol motív na jeho vraždu. Ubehlo už sedem rokov a my, tak ako každý rok, si budeme pripomínať jeho pamiatku – v Košiciach pri Dolnej bráne o 18.00 hod.“
Okrem spomienky na život a prácu zavraždeného páru chcú Košičania reflektovať aj na súčasné dianie v našej krajine a stretnutie tak bude mať aj protestnú časť.
„Ide v prvom rade o spomienku, o pietne zhromaždenie. Ľudia si môžu doniesť sviečku a zapáliť ju na pamiatku Jána a Martiny. Pozývame skutočne celé spektrum ľudí, je jedno, či ste voliči Smeru alebo nejakej opozičnej strany. Toto zhromaždenie je občianske a vždy aj bolo. Nikdy tam žiadni politici nevystupovali – inak to nebude ani teraz,“ doplnil Gálik.
Občiansky aktivista dodáva, že aj sedem rokov po vražde verejnosť nepozná všetky odpovede:
„Tie časy 2018 – 2019 bola pri moci tá istá vládna garnitúra, ako je dnes. Neboli to dobré časy, ale, bohužiaľ, dnes po ich návrate si trúfam povedať, že je to ešte oveľa horšie ako vtedy. Vidíme, že politická kultúra a vôbec komunikácia šla veľmi zlým smerom. Vysoko postavení ľudia sa otvorene vysmievajú a vyhrážajú novinárom, odborníkom, predstaviteľom občianskej spoločnosti.“
Nespokojnosť ľudí rastie a podľa Gálika ich bude v uliciach ešte pribúdať. Organizátori však naďalej deklarujú, že protesty nemajú vyvolávať ďalšiu polarizáciu, ale chcú ľudí spájať.
Okrem viacerých miest na Slovensku vrátane východu sa zhromaždenia plánujú aj v zahraničí. Za organizáciou protestu v Kodani stojí východniarka Simona Pódová:
„Toto je už tretí protest, prvé dva boli súčasťou protestov Slovensko je Európa. Na poslednom proteste sa zúčastnilo 70 ľudí a okrem organizátorov sa k slovu prihlásili aj účastníci. V mojej pamäti ostal preslov pána, ktorý sa do Dánska presťahoval pred 16 rokmi a povedal, že neveril, že tu v tento deň bude stáť a protestovať proti politikovi, kvôli ktorému zo Slovenska odišiel.“
V Kodani je silná a aktívna komunita Slovákov, ktorú prepája krajanský spolok.
„Hlavnou úlohou tohto spolku nie je politické angažovanie, ale, samozrejme, keď sa na Slovensku dejú významné udalosti, snažíme sa reprezentovať Slovákov v zahraničí aj tým, že sa stretneme v Kodani a vyjadríme svoj názor. Mnoho ľudí si myslí, že Slováci v zahraničí sa na Slovensko vykašľali a že nám na osude Slovenska už nezáleží. Nie je to tak. A veľa z nás sa aktívne snaží nájsť spôsob, ako sa zapojiť do diania,“ doplnila Simona Pódová.
Cieľom dnešného zhromaždenia je preto vyjadriť nespokojnosť, ale zároveň si uctiť pamiatku Jána Kuciaka.