Od stredy 23. februára do piatkového poludnia prekročilo slovensko-ukrajinské hranice približne 7 490 občanov Ukrajiny. Slovensko má na dočasné ubytovanie pre Ukrajincov utekajúcich pred vojnou, podľa ministra vnútra niekoľko desiatok tisíc miest.
„Pred vypuknutím konfliktu bol zvyčajný počet vstupov na SR z Ukrajiny priemerne 1400 ľudí za deň. O medzinárodnoprávnu ochranu v SR požiadalo zatiaľ 14 Ukrajincov. Nachádzajú sa v záchytnom tábore v Humennom. Väčšina prichádzajúcich po vybavení cestuje ďalej na Slovensko alebo do iných krajín Európskej únie," informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.
„Osobám, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom, umožňujeme krátkodobý pobyt do 90 dní. Tieto osoby však majú možnosť pri vstupe na územie SR alebo aj neskôr požiadať o medzinárodnú ochranu a po schválení zmeny zákona o azyle a rozhodnutia vlády SR budú môcť požiadať tiež o dočasné útočisko," vysvetlil rezort. V prípade udelenia medzinárodnej ochrany, teda azylu alebo doplnkovej ochrany, prípadne dočasného útočiska, sa ich status zmení a obmedzenie 90 dní nebude platiť.
Väčšina prichádzajúcich z Ukrajiny má platné doklady. Slovenská republika má s Ukrajinou bezvízový režim - držitelia ukrajinských biometrických pasov vízovej povinnosti nepodliehajú. Vstup na územie Slovenskej republiky je umožnený po individuálnom posúdení aj osobám, ktoré nemajú platný cestovný doklad.
Ministerstvo vnútra plánuje zriadiť takzvané hotspoty pre prípad zvýšeného nárastu ľudí z Ukrajiny. „Zriadia sa podľa potreby počas víkendu v Uliči, Ubli, Vyšnom Nemeckom, Veľkých Slemenciach a Čiernej nad Tisou. V hotspotoch budú registrovaní ľudia, ktorí by prichádzali bez dokladov," avizoval tlačový odbor. Príslušníkom Policajného zboru budú asistovať pri registrácii aj vojaci.
V prípade príchodu vojnovźch utečencov z Ukrajiny budú podľa ministerstva využívať najskôr kapacity azylových zariadení Ministerstva vnútra SR v Humennom, Opatovskej Novej Vsi a Rohovciach.
„V prípade potreby ich vieme rozšíriť o dočasné ubytovanie. V ďalšom kroku by boli využívané ubytovacie zariadenia MV SR a ďalších rezortov. Ak by si to vyžiadala situácia, nasledovali by kapacity ďalších ubytovacích zariadení, ktoré sekcia krízového riadenia MV SR identifikovala v spolupráci s kolegami z okresných úradov," objasnilo ministerstvo. Kroky vo vyšších krízových štádiách by mal koordinovať ústredný krízový štáb zvolaný ministrom vnútra SR.
Na hraničných priechodoch s Ukrajinou pôsobia príslušníci Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru. Ako informuje ministerstvo vnútra, v prevádzke sú všetky hraničné priechody okrem železničného hraničného priechodu Čierna nad Tisou – Čop, kde bola zastavená osobná doprava. Vstup je umožňovaný všetkým osobám, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom.
Pomoc ľuďom z Ukrajiny, ktorí prišli hľadať na Slovensku útočisko pri úteku pred vojnou, prisľúbil v piatok 25. februára aj premiér Eduard Heger pri svojej návšteve hraničného priechodu Vyšné Nemecké. Vláda bude podľa neho hľadať dočasné ubytovanie tým, ktorí tu nemajú príbuzných a poskytne im aj stravu.
„Treba si uvedomiť, že stále sú zimné mesiace. Chceme, aby ľudia zbytočne nemrzli a aby mali ten prechod čo najlepší, zabezpečené aj nejaké občerstvenie. A potom samozrejme plynulý odvoz k rodinám a známym, ktorých tu majú, alebo im budeme hľadať miesto, kde ich dočasne ubytujeme,“ skonštatoval premiér.
Minister vnútra Roman Mikulec pripomenul, že s cieľom ponúknuť dočasné útočisko ľuďom z Ukrajiny v piatok vláda prijala zákony, ktoré tiež umožnia vyhlásiť na základe situácie na hraniciach mimoriadnu situáciu. Veľa vecí sa podľa ministra rieši za pochodu.
Prechod Ukrajincov na Slovensko je ale zatiaľ na hraničných priechodoch plynulý. Za prvú noc prešlo hranicou 2800 Ukrajincov. Štát má podľa Mikulca vo svojej gescii niekoľko desať tisíc miest na ubytovanie.
Ďalšie dočasné miesta aktuálne vznikli v Humennom, kde Hasičský a záchranný zbor SR rozostavil stanové mesto, v ktorom vytvoril 500 miest na dočasné ubytovanie pre ľudí, ktorí to budú potrebovať. Pomoc ale prisľúbilo aj mnoho ľudí a organizácií.
Momentálne sa kreuje operačný štáb, ktorý bude ponúkanú pomoc koordinovať. „Chcem týmto poďakovať aj občanom Slovenska, pretože sa nám hlási veľmi veľa ľudí a organizácií, ktorí chcú poskytnúť pomoc ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny. Ja si ich zato veľmi vážim a patrí im za to veľká vďaka. Ukazuje to, že sa v krízových situáciách vieme zomknúť,“ uviedol Mikulec.
„Za posledné mesiace sme boli ako spoločnosť rozdeľovaní kvôli pandémii, kvôli rôznym politickým témam. Je teraz dôležité, aby sme toto dali bokom a aby sme poskytli ľudskosť. Som veľmi rád, že sa to deje,“ dodal premiér Heger.
STANOVÝ TÁBOR PRE UKRAJINCOV V HUMENNOM
►v areáli Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Humennom postavili v piatok (25.2.) dočasný núdzový tábor určený pre vojnových utečencov z Ukrajiny
►v dočasnom núdzovom tábore bude k dispozícii približne 30 stanov s poľnými lôžkami, karimatkami a spacími vakmi so zabezpečeným vykurovaním a osvetlením s maximálnou kapacitou pre 500 osôb.
►pre ďalšie potreby ľudí utekajúcich pred vojnou bude k dispozícii veľký jedálenský stan a kontajnery s hygienickým zázemím uvádza HaZZ
►takzvaný modul Emergency temporary camp (ETC) so 60 príslušníkmi HaZZ aktivovali už vo štvrtok (24.2.) na Záchrannej brigáde HaZZ v Malackách, odkiaľ následne neskoro večer vyrazila kolóna do Humenného
►celkom 13 kusov ťažkej techniky, štyri dodávky a dve osobné vozidlá dorazili na východ Slovenska v piatok ráno a takmer okamžite začali s výstavbou tábora
Zdroj: TASR/SITA