Od zemného plynu, cez biomasu až po geotermálny vrt. Ako, čím a za koľko kúria mestá na východe

VýchodZaujímavosti

V šiestich mestách v Prešovskom a Košickom kraji sme sa opýtali, ako riešia tepelnú energetiku, či budú ich obyvatelia platiť tento rok za teplo viac alebo menej, či reagujú na zvýšenie trhovej ceny plynu a aká je ich vízia vykurovania bytov a domov v budúcnosti.

Foto
Trhové ceny plynu sa za posledné mesiace dostali na rekordné úrovne (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Košice (240-tisíc obyvateľov): Najdrahšie bude teplo v Šaci

Manažmentom tepla v Košiciach sa zaoberá spoločnosť Tepelné hospodárstvo s.r.o. Košice (TEHO), čo je stopercentná mestská spoločnosť. Je súčasťou takzvanej Sústavy centralizovaného zásobovania teplom (SCZT) v Košiciach. Súčasťou sústavy je aj Tepláreň Košice a.s. (TEKO), od 1. januára 2022 so zmeneným názvom ako MH Teplárenský holding, ktorý zastrešuje šesť štátnych teplárenských spoločností na Slovensku. Jej hlavným odberateľom je práve košické Tepelné hospodárstvo (TEHO), ktoré zásobuje teplom 78-tisíc košických domácností.

V častiach Košíc, kde nie je dostupné teplo vyrobené teplárňou, zabezpečuje mesto centrálnu výrobu tepla v plynových kotolniach. Teplo pre domácnosti v mestskej časti Košice – Šaca pochádza z U.S. Steel Košice.

Pre Košice I – IV bola pre spoločnosť Tepelné hospodárstvo Košice na rok 2022 určené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) cena variabilnej zložky tepla 0,0562 eur/kWh a fixnej zložky tepla 258,31 eur/kW (bez DPH). Pre mestskú časť Košice – Šaca určil pre tento rok URSO cenu variabilnej zložky na 0,0797 eur/kWh a fixnej zložky na 233,99 eur/kW (bez DPH).      

Foto
Tepláreň Košice a.s. (TEKO) sa od 1. januára 2022 zmenila na MH Teplárenský holding. Zastrešuje šesť štátnych teplárenských spoločností na Slovensku  / TASR

„Zmena cenového rozhodnutia spôsobí zvýšenie variabilnej zložky ceny tepla o 7,9 percenta a zníženie fixnej zložky ceny tepla o 9,8 percenta oproti cenám, ktoré boli platné v roku 2021. Výsledná cena tepla v roku 2022 bude vzhľadom na znížené fixné náklady o 2,2 percenta nižšia, a preto náklady na domácnosť v mestských častiach I – IV v roku 2022 budú nižšie priemerne asi o 1,44 eura za mesiac,“ hovorí Štefan Ferencz, námestník riaditeľa pre ekonomiku spoločnosti Tepelné hospodárstvo Košice.

„V lokalite Košice – Šaca bude výsledná cena tepla v roku 2022, vzhľadom na zvýšené náklady na nákup tepla od nášho dodávateľa, o 42,1 percenta vyššia. Preto aj náklady na domácnosť v roku 2022 budú vyššie priemerne asi o 23,02 eura za mesiac.

„V tejto súvislosti je potrebné dodať, že zmena ceny je v tejto mestskej časti o to výraznejšia, že za posledné tri roky sa cena od nášho dodávateľa nemenila. Množstvo predaného tepla v mestskej časti Košice – Šaca tvorí asi 2 percentá z celkového predaja našej spoločnosti,“ dodáva Ferencz.

Foto
Teplo pre domácnosti v mestskej časti Košice – Šaca pochádza z U.S. Steel Košice (Ilustračná fotografia) / TASR

Celková suma, ktorú košické domácnosti v roku 2022 zaplatia za teplo, bude závisieť od celkového odobratého množstva tepla. To zase závisí jednak od priebehu teplôt a počasia, ako aj od správania sa jednotlivých spotrebiteľov. Vzhľadom na výrazný nárast ceny plynu, ktorá sa za posledné mesiace dostala na rekordné úrovne, môžu mať problém bytové domy, ktoré sa v minulosti od centrálneho systému odpojili a výrobu tepla si zabezpečujú vlastnou kotolňou.

„Kým odberateľov zaradených medzi domácnosti a malé podniky spadajúce do kategórie s regulovanou cenou plynu sa zdraženie pravdepodobne dotkne v rozsahu cca 15 až 20 percent, bytovky s vlastnou kotolňou so spotrebou nad 100 megawatthodín (MWh) už spadajú pod segment malé podniky, ktoré cenu regulovanú nemajú,“ vysvetľuje Štefan Ferencz.

„V tomto prípade platí, že cena plynu je závislá od ponuky na trhu. To, koľko títo odberatelia za plyn a teplo tento rok zaplatia, bude závisieť od toho, kedy si tento plyn objednali a v akých cenách. V praxi sa môže stať, že títo odberatelia zaplatia aj niekoľkonásobne vyššie ceny v porovnaní s rokom 2021,“ dodáva ekonomický námestník TEHO Košice.

Foto
Košická spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO) zásobuje teplom 78-tisíc košických domácností (Ilustračná fotografia) / TASR

Michalovce (39-tisíc obyvateľov): Chystajú sa na obnoviteľné zdroje

V Michalovciach je vykurovanie bytových domov a dodávka tepla na prípravu teplej úžitkovej vody tiež zabezpečované v prevažnej miere centrálne. Prostredníctvom pätnástich blokových a štyroch domových plynových kotolní, ktoré má v prenájme súkromná spoločnosť Domspráv, s.r.o. byty, teplo a iné služby Michalovce.

„Cena tepla na rok 2022 je Úradom pre reguláciu sieťových odvetví stanovená ako maximálna, a to: variabilná zložka 0,0787 eur/kWh a fixná zložka 139,93 eur/kW. Minulý rok to bolo 0,0433 eur/kWh, respektíve 143,96 eur/kW,informuje Mária Stričková z Odboru komunikácie, marketingu a kultúry mesta Michalovce. 

O kompenzáciách, ktoré by obyvateľom so zvýšenými cenami energií pomohli, v Michalovciach zatiaľ neuvažujú. Radnica však v rozpočte na rok 2022 zohľadnila zvýšenie cien energií pri verejnom osvetlení a športových objektoch v majetku mesta.

„Aj Michalovce chcú reagovať na globálne trendy v energetike a tepelnom hospodárstve. Budeme sa snažiť využiť všetky dostupné prostriedky na to, aby sa v čo najväčšej miere začali využívať obnoviteľné zdroje energie. Samozrejme, s ohľadom na technicko-ekonomické podmienky a s dôrazom na stabilizáciu ceny tepla,“ dodáva Stričková.

Foto
O kompenzáciách, ktoré by obyvateľom so zvýšenými cenami energií pomohli, v Michalovciach zatiaľ neuvažujú, radnica však v rozpočte na rok 2022 zohľadnila zvýšenie cien energií pri verejnom osvetlení a športových objektoch v majetku mesta / Mesto Michalovce

Spišská Nová Ves (37-tisíc obyvateľov): Kotolniam pomôžu solárne panely

Jediným akcionárom a vlastníkom obchodnej spoločnosti Emkobel a.s. v Spišskej Novej Vsi, ktorá vyrába a dodáva teplo a teplú úžitkovú vodu pre bytové a nebytové priestory, je mesto Spišská Nová Ves. Na tento účel má Emkobel prenajatý tepelno-energetický komplex mesta Spišská Nová Ves.

Spoločnosť spravuje 24 plynových kotolní a 19 kilometrov teplovodných potrubných rozvodov. Teplo a teplú úžitkovú vodu dodáva do 9250 bytov v meste, ale aj do piatich základných škôl, ôsmich materských škôl, jednej strednej školy a pre ostatnú infraštruktúru mesta.

„Pre tento rok Úrad pre reguláciu sieťových odvetví schválil maximálnu cenu za výrobu, distribúciu a dodávku tepla na obdobie s účinnosťou od 1. januára 2022 do konca 5. regulačného obdobia takto: variabilnú zložku maximálnej ceny tepla 0,0446 eur/kWh a fixnú zložku maximálnej ceny tepla 126,84 eur/kW pre odberné miesta v meste Spišská Nová Ves. V Spišskej Novej Vsi nedošlo k výraznému zvýšeniu cien tepla pre domácnosti, v roku 2022 sú ceny na úrovni cien roku 2020,“ uvádza v odpovedi na naše otázky Zuzana Jakubcová, vedúca obchodno-ekonomického útvaru spoločnosti Emkobel.

„Emkobel plánuje v najbližšom období investovať do fotovoltaických panelov, ktoré znížia náklady na elektrickú energiu. Budú umiestnené na vyhovujúcich strechách jednotlivých kotolní, z ktorých budeme získanú slnečnú energiu využívať na bežný chod kotolní – osvetlenie, pohon čerpadiel, predohrev vody v zásobníkoch, v kombinácii so solárnymi panelmi na ohrev vody. K tomuto projektu sme už zadali vypracovanie projektovej dokumentácie,“ dodáva Jakubcová.

Foto
V Spišskej Novej Vsi nedošlo k výraznému zvýšeniu cien tepla pre domácnosti, v roku 2022 sú ceny na úrovni cien roku 2020 / FB Mesto Spišská Nová Ves

Humenné (33-tisíc obyvateľov): Ceny tepla vyskočili o 30 percent

V meste Humenné je jediný výrobca tepla Chemes, a.s. Humenné, ktorej jediným akcionárom je súkromná eseročka Chemol. Distribúciu tepla k odberateľovi a do domácností k obyvateľom zabezpečuje Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. (HES), ktorej stopercentným vlastníkom je od augusta 2020 mesto Humenné. Predtým bola majoritným vlastníkom (67 percent) spoločnosť Chemes.

„Mesto Humenné v rokoch 2010 až 2018 dostávalo 300-tisíc eur ročne na rekonštrukciu potrubných teplovodných rozvodov. Na tento predpísaný účel však neinvestovalo ani jediné euro. Veľmi vysoká výstupná cena tepla od výrobcu z Chemesu a navýšenie zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ako aj zlý stav starých a skorodovaných potrubí aktuálne spôsobil skokovo vysokú cenu tepla pre domácnosti v Humennom,“ vysvetľuje nedávnu humenskú kauzu výrazného zdraženia tepla Marián Škuba z tlačového referátu kancelárie primátora. 

Prevzatím HES-ky v roku 2020 mesto vyriešilo súdny spor o viac ako 2 milióny eur za neinvestovanie do rekonštrukcie potrubí, čo za osem rokov predstavovalo sumu 2,4 milióna eur a začala sa konečne aspoň čiastočne ich rekonštrukcia. Minulý rok mesto opravilo 700 metrov, tento rok je plánovaná obnova ďalšieho kilometra potrubia. 

Foto
V meste Humenné je jediný výrobca tepla Chemes, a.s. Humenné, ktorej jediným akcionárom je súkromná eseročka Chemol / Mesto Humenné

„Rozhodnutím ÚRSO bolo distribútorovi tepla v meste schválené oproti minulému roku navýšenie maximálnej ceny tepla o 45 percent. Mestské zastupiteľstvo v Humennom v januári 2022 znížilo konečnú jednotkovú cenu tepla o 15 percent. Z maximálnej jednotkovej ceny tepla 192,85 eur/MWh na 172,57 eur/MWh. Cieľom samosprávy je eliminovať súčasnú situáciu a zabezpečiť, aby sa neopakovala. Pomôcť má aj úver mesta vo výške 3 miliónov eur,“ vysvetľuje Marián Škuba. 

„Akákoľvek snaha mesta Humenné v zastúpení primátora Miloša Merička pri rokovaniach aj na úrovni Vlády Slovenskej republiky či ministerstiev naráža vždy na ten istý kardinálny problém, a to Zákon o tepelnej energetike. Tento zákon v § 21 zaviedol zmluvný vzťah pre odber tepla ako jednostranný a viac-menej nevypovedateľný. Ide prakticky o uznanie monopolu, pretože zákon hovorí, že ak je na území mesta účinný zdroj tepla, v humenskom prípade Chemes, je odpájanie od neho prakticky nemožné. Pri existencii centrálnej teplárne iná vzniknúť nemôže. Ibaže by vyrábala teplo účinnejšie a ekologickejšie,“ dodáva tlačový referát mesta.

Foto
Februárová porucha na roky zanedbávanom horúcovodnom potrubí v Humennom / FB Mesto Humenné

Bardejov (32-tisíc obyvateľov): Biomasu istia plynom

V Bardejove je od roku 2009 výrobcom tepla dodávaného do centrálnej sústavy zásobovania teplom súkromná spoločnosť TeHo Bardejov (predtým Bioenergy), ktorú vlastní finančná skupina Arca Capital. TeHo Bardejov prevádzkuje biomasovú kogeneračnú elektráreň, ktorá pre viac ako sedemtisíc bardejovských domácností dodáva teplo vyrobené ako vedľajší produkt pri výrobe dotovanej elektrickej energie z biomasy – drevnej štiepky, ktorú biomasová elektráreň za mestom už 13 rokov spaľuje. 

Súkromná biomasová elektráreň v Bardejove je nechvalne mediálne známa aj kauzou štiepkovania a spaľovania zdravého dreva z okolitých lesov, ktoré minimálne desať rokov spaľovala namiesto toho, aby štiepkovú biomasu získavala z dreva z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu tak, ako jej to prikazuje zákon o obnoviteľných zdrojoch energie.  

Od výrobcu TeHo Bardejov teplo kupuje ďalšia súkromná spoločnosť Bardenergy (podľa obchodného registra tiež vlastnená skupinou Arca Capital), ktorá ju ďalej predáva mestskej spoločnosti Bardterm. Tá teplo distribuuje a rozvádza k dodávateľom.

Mesto má aj 12 vlastných plynových kotolní, ktoré spúšťa pri nízkych teplotách, keď primárny výrobca tepla nestíha vyrábať teplo alebo v prípade výpadku dodávky tepla od tejto spoločnosti, aké nastalo koncom januára tohto roka.

Foto
Drevo z okolitých lesov pripravované na zoštiepkovanie pri bardejovskom výrobcovi tepla, súkromnej biomasovej elektrárni TeHo Bardejov  / KOŠICE ONLINE

„Jednotková cena tepla pre rok 2022 je pri variabilnej zložke ceny tepla 0,0421 eur/kWh bez DPH a fixná zložka ceny tepla 210,34 eur/kW. Oproti predchádzajúcej celkovej jednotkovej cene tepla je táto o 8,3 percenta vyššia. Priemerná domácnosť v Bardejove ročne spotrebuje cca sedemtisíc kWh tepla. Pri cene 81,8 eur/MWh tak ročne zaplatí cca 570 až 600 eur,“ hovorí vedúci tlačového referátu mesta Štefan Hij. 

Cena tepla v Bardejove je podľa bardejovskej radnice jedna z najnižších na Slovensku. Takže mesto Bardejov v súčasnosti neplánuje zmeny v tepelnej energetike ani neuvažuje o kompenzačných platbách pre odberateľov tepla. Pri elektrickej energii už samospráva pristúpila a realizuje úsporné opatrenia, najmä čo sa týka verejného osvetlenia. 

„Vízia mesta, čo sa týka výroby tepla, distribúcie a manažmentu, hlavne s ohľadom na obnoviteľné zdroje, sa v Bardejove pretavila do reálií už v roku 2010, keď bola uzatvorená zmluva so spoločnosťou Bardenergy o nákupe tepla vyrobeného z drevnej štiepky. Táto spolupráca trvá dodnes a aj preto je jednotková cena tepla v Bardejove jedna z najnižších na Slovensku. Zmluva o dodávke tepla vyrábaného z biomasy je platná do roku 2029, dodržiavanie jej ustanovení je kontrolované a zmluvné záväzky z nej plynúce sú riadne plnené,“ dodáva Štefan Hij.

Foto
Plánovaná hĺbka vrtu v Kežmarku je 2500 metrov, po odvŕtaní budú nasledovať skúšky vrtu, pri ktorých sa overia dosiahnuté parametre, a to najmä teplota a výdatnosť geotermálnej vody / FB Mesto Kežmarok

Kežmarok (16-tisíc obyvateľov): Využijú geotermálny vrt

„V Kežmarku je 3400 bytov, čo tvorí takmer 10-tisíc obyvateľov v meste, rovnako napojených na centrálne kotolne. Spravuje ich spoločnosť Spravbytherm s.r.o. Vzhľadom na to, že spoločnosť mala uzatvorený dlhodobý kontrakt na nákup, ceny plynu a elektriny sa pre rok 2022 nezvyšujú. Cena je do 40 eur za jednu MWh,“ informuje Barbora Sosková, tlačový hovorca mesta. 

Až 90 percent bytových domov v meste Kežmarok je zateplených, prešli buď celkovou, alebo čiastočnou obnovou. Táto obnova viedla k takmer stopercentným úsporám nákladov na výrobu tepla a prípravu teplej úžitkovej vody. Mesto Kežmarok má rozbehnutý aj unikátny projekt využívania geotermálnej energie, ktorou by sa nahradil zemný plyn, čím by mesto v predstihu splnilo aj cieľ znižovania emisií a zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energií s čiastočným dosiahnutím nulovej uhlíkovej stopy. 

„Spoločnosť Geovrt Kežmarok s.r.o. už začala s vŕtaním geotermálneho vrtu, ktorý bude slúžiť na výrobu tepla pre kežmarské domácnosti. Vrt sa realizuje na sídlisku Juh za základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici. Po odvrtaní budú nasledovať skúšky vrtu, pri ktorých sa overia dosiahnuté parametre. Najmä teplota a výdatnosť geotermálnej vody. V prípade, že sa dosiahnu očakávané hodnoty, bude jasné, koľkým domácnostiam v Kežmarku bude tento jedinečný a hlavne náš domáci obnoviteľný zdroj energie dodávať teplo a teplú vodu,“ dodáva hovorkyňa.

Komentáre