Odbery pupočníkovej krvi využívajú aj mamičky na východe

VýchodSpravodajstvo

Niektoré nemocnice majú zazmluvnené spoločnosti.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková nedávno upozornila na problém s darovaním pupočníkovej krvi, ktorá sa mala stať predmetom biznisu. Tvrdí, že súkromná spoločnosť, ktorá u nás zabezpečuje odbery, je súčasťou zahraničnej skupiny. Tá podľa poslankyne obchoduje s krvou v iných štátoch. Otvorila tak komplexnú diskusiu k téme pupočníkovej krvi na Slovensku. V tejto súvislosti sme oslovili nemocnice na východe s otázkou, ako u nich funguje tento odber.

UNLP Košice nemá zmluvný vzťah so žiadnou spoločnosťou v súvislosti s odbermi pupočníkovej krvi. Ide o zmluvy, ktoré so spoločnosťami z vlastnej iniciatívy uzatvárajú pacientky. Transport krvi po odbere je plne v kompetencii spoločnosti, s ktorou pacientka uzavrela zmluvu. Na oboch našich gynekologických pracoviskách sa vlani odobrala pupočníková krv v 124 prípadoch, v tomto roku evidujeme vyše 70 odberov. O využití odobratej pupočníkovej krvi nemáme informácie,“ uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý prevádzkuje nemocnicu v Šaci, ako aj v Levoči a Kežmarku, pre Rádio Košice uviedol, že odbery vykonáva iba na žiadosť pacientky, pričom táto služba je veľmi málo využívaná:

„V sieti AGEL vykonávame odbery pupočníkovej krvi iba na žiadosť pacientky, pričom táto služba je veľmi málo využívaná. Ak je to z medicínskeho hľadiska možné, snažíme sa pacientke vyhovieť. Nevstupujeme však do vzťahu medzi pacientkou a spoločnosťami zabezpečujúcimi uskladnenie pupočníkovej krvi. Našim primárnym záujmom je poskytnúť zdravotnú starostlivosť kvalitne a bezpečne a, samozrejme, vyhovieť rodičke v jej očakávaniach. O ďalšom využití tkaniva môže rozhodnúť len rodička, nie príslušná nemocnica. Odbornú diskusiu o odberoch a využití pupočníkovej krvi pozorne sledujeme. Ak v budúcnosti dôjde k definovaniu odborného stanoviska regulátora alebo príslušnej odbornej spoločnosti, budeme takéto stanovisko plne rešpektovať,“ povedala hovorkyňa AGEL Eva Peterová.

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

Prevádzkovateľ Železničnej nemocnice v Košiciach, ako aj vo viacerých mestách na Zemplíne, Gemeri, Spiši a Šariši uviedol, že pri dobrovoľných odberoch spolupracuje s konkrétnou spoločnosťou. K téme nám poskytla stanovisko aj fakultná nemocnica v Prešove:

„Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana má od roku 2004 zmluvu na odber placentárnej krvi s firmou Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek EUROCORD - Slovakia. Táto má niekoľko dodatkov, posledný je z roku 2017. Odoberá sa minimálne 40 ml placentárnej krvi, v roku 2023 nemocnica zrealizovala 50 odberov a za rok 2024 k dnešnému dňu 36 odberov,“ uviedla hovorkyňa prešovskej nemocnice Martina Pavliková.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško na základe tvrdení poslankyne uviedol, že dozor v tejto oblasti nebol vykonaný veľmi dlho a dal situáciu preveriť. Marcinková zároveň iniciovala poslanecký prieskum v Národnej transplantačnej organizácii, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň.

Komentáre