Slovensko môže byť príkladom pre ostatné krajiny.
Premiér Igor Matovič dnes rokoval s radou epidemiológov. Spoločne sa zhodli na tom, že dobré čísla v štatistike nízkeho šírenia koronavírusu sú výsledkom všetkých, ktorí zodpovedne pristupujú k epidemiologickým opatreniam a výzvam na disciplínu.
„Pozitívny vývoj, ktorý môžeme v súčasnosti vidieť, je výsledkom nariadených obmedzení, vlastnej zodpovednosti, ale i ekonomických strát, ktoré sme utrpeli. Nepokazme si to, zostaňme naďalej zodpovední, odmenou za to bude možnosť postupne pokračovať v uvoľňovaní opatrení,“ vyhlásil Matovič.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že systém nariadení a jeho dôkladné dodržiavanie vytvorili zo Slovenska príklad pre ostatné krajiny. Z tohto dôvodu odborníci apelujú na občanov, aby zachovali súčasný trend a boli zodpovední.
Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zdôraznila, že aj naďalej platí systém niečo za niečo: „Stále platia tie isté pravidlá, ak ich budeme dodržiavať, benefitom bude postupne väčšia voľnosť, ak však zodpovední nebudeme, môžeme tvrdo dopadnúť.“
Odborník na tropickú medicínu a predseda Permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry povedal, že stále existujú rizikové faktory. „Jedným je to, že upadneme do sebauspokojenia a opustíme doterajšiu disciplínu a zodpovednosť pri nosení rúšok a sociálneho odstupu. Druhým je režim na hraniciach.“
Prípadná druhá vlna epidémie je podľa Krčméryho takmer vždy importovaná: „Samozrejme, režim na hraniciach nesmie sankcionovať tých, ktorí nie sú rizikom.“ Ústredný krízový štáb bude zároveň rokovať o pendleroch. V súvislosti s nebezpečenstvom druhej vlny importovaných prípadov odborníci zdôraznili aj riziko letných dovoleniek v zahraničí. Z tohto dôvodu by si občania mali plánovať dovolenku na Slovensku.
Zdroj: TASR