Vyzývajú všetko vrátiť do pôvodného režimu.
Zväz ambulantných poskytovateľov uviedol, že zmeny v predpisovaní e-receptov sú nelogické, pričom ide o obrovský počet receptov. Návrat paprierových receptov ešte viac zaťaží ambulancie a predĺžia sa čakacie lehoty.
„Nejde len o ďalšiu administratívnu záťaž, ale najmä o časové zdržanie, ktoré si dodatočné osobné návštevy za účelom predpisu takéhoto liečiva vyžiadajú. Za zmienku tiež určite stoja dodatočné náklady, ktoré sú s tlačou papierových receptov spojené,“ uviedla riaditeľka zväzu Naďa Trenčanská Bedušová.
Upozornila, že ambulancie nemajú vo svojich rukách žiaden dostupný nástroj, ako komplikáciám zabrániť či im predísť. Každý dodatočný administratívny krok ide podľa nej na vrub času, ktorý má lekár na poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Doplnila, že zmeny sa dotknú všetkých pacientov bez výnimky:
„Kým tí mladší a zdravší budú zaťažení viac časovo, tí starší a chorejší môžu mať aj fyzický problém takéto návštevy u lekárov kvôli predpisu liekov absolvovať.“
Zväz odporúča ministerstvu zdravotníctva a Národnému centru zdravotníckych informácií vrátiť všetko do pôvodného režimu pred zmenou.
„Nad tým, ako ho dosiahnuť v súlade s platnou legislatívou, sa musia zamyslieť zodpovedné inštitúcie a nie poskytovatelia zdravotnej starostlivosti,“ uviedla riaditeľka.
Novela zákona vstúpila do platnosti od začiatku roka. Pre niektoré lieky zanikla možnosť vystavenia e-receptu, pričom ide napríklad o lieky plne hradené pacientom. Ministerstvo vysvetlilo, že s ohľadom na technicko-legislatívnu nutnosť úpravy bolo nevyhnutné v súvislosti so službou elektronického receptu rešpektovať právo Európskej únie týkajúce sa ochrany osobných údajov. Deklarovalo, že situáciu rieši, aby sa čo najskôr znížil dosah na verejnosť.
Rezort, zdravotné poisťovne a Národné centrum zdravotníckych informácií sa dohodli, že najneskôr do konca marca budú iniciovať legislatívny proces na opravu zmien v predpisovaní e-receptov.
Zdroj: TASR