Odborníci v Prešove poradia seniorom, ako sa nedať zneužiť

PrešovSpravodajstvo

Na konferencii chcú prerokovať dôležité otázky postavenia starších ľudí v spoločnosti, zanedbávania, zlého zaobchádzania a násilia voči nim.

Odborníci budú v Prešove radiť seniorom, ako sa nedať zneužiť. Fórum pre pomoc starším – národná sieť v spolupráci s Mestským úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom pripravujú konferenciu Zneužívanie a násilie na starších - nový fenomén v spoločnosti. Podujatie sa uskutoční v pondelok 6. mája v zasadačke Mestského úradu v Prešove. Informoval o tom tlačový referent mestského úradu v Prešove Milan Grejták.

„Naša organizácia funguje už 19 rokov. Za to obdobie sme uskutočnili množstvo podujatí. Témou zneužívania a páchania násilia na starších sa zaoberáme dlhodobo. Máme mnoho skúseností z riešenia konkrétnych prípadov v rámci celého Slovenska, ale i na medzinárodnej pôde. Tento problém sa javí ako veľmi vážny a je o ňom veľmi málo informácií. Starší ľudia veľmi ťažko hľadajú pomoc a poradenstvo,“ vysvetľuje prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Na konferencii chcú podľa jej slov prerokovať dôležité otázky postavenia starších ľudí v spoločnosti, zanedbávania, zlého zaobchádzania a násilia voči nim, ktoré v poslednom období, ako povedala, značne narastá. „Budeme sa zaoberať aj konkrétnymi problémami v komunikácii s kompetentnými inštitúciami a pomocou obetiam násilia. Máme záujem pripraviť materiály a podnety na riešenie štátnou správou a prípravou legislatívy, ktorá je nevyhnutná pre ochranu starších ľudí a zlepšenie ich dôstojnosti a kvality života. Máme záujem si tiež vypočuť pripomienky a návrhy na zlepšenie postavenia a kvality života starších ľudí. Konferencia a jej výsledky budú zahrnuté do prípravy legislatívy, na ktorej pracujeme spoločne s Ministerstvom spravodlivosti SR,“ dodala Gálisová.

 

Zdroj: TASR

Komentáre