DFN usporiadala podujatie Život bez obezity

KošiceSpravodajstvo

Prezentovala aj program Školy obezity, ktorý sa zaoberá prevenciou a skupinovou liečbou nadváhy u detí.

Pri príležitosti svetového dňa obezity sa dnes v Detskej fakultnej nemocnici uskutočnilo podujatie s názvom Život bez obezity. Verejnosť mala možnosť zistiť svoju výšku, váhu, obvod pásu či hladinu cukru v krvi. Záujemcovia sa mohli zapojiť aj do kvízu o zdraví a pohybe, vyskúšať si oblek obezity, ochutnať zdravé jedlá, dostať tipy na vyváženú stravu.

Interaktívne aktivity zamerané na prevenciu nadváhy mali upriamiť pozornosť na dôležitosť zdravého životného štýlu u detí. Hlavným organizátorom podujatia bola Škola obezity, ktorá v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou Košice a ošetrovateľmi z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) pomáha rodinám s obezitou. Projekt zabezpečuje výživovú poradňu, ale aj fyzioterapeutické aktivity, ktoré pomáhajú deťom na ceste za zdravým telom.

„V súčasnosti prezentujeme program Školy obezity, to znamená jediný medziodborový program na Slovensku, ktorý sa zaoberá prevenciou a skupinovou liečbou obezity. V rámci predošlej genézy nášho programu, sa dá povedať, že v kovidovom období, hlavne v čase lockdownu , kedy deti nemali dostatočný pohyb, nastal nárast obéznych detí,“ koordinátorka Hedviga Kurcinová priblížila myšlienku programu, ale aj pandémiu, ktorá podľa štatistík zapríčinila nárast obezity u detí.

Na Slovensku trpí obezitou 25 percent ľudí. Viac ako 400-tisíc detí má nadváhu. Ak sú obaja rodičia obézni, pravdepodobnosť nadváhy u dieťaťa sa zvyšuje na 90 percent. 

„Obezita už nie je chorobou dospelých a vzhľadom k tomu, že náš enviroment, životný štýl, stravovacie návyky, pohodlnosť detí a vôbec aktivity, ktoré ich nevedú k pohybu, prispievajú k malému energetickému výdaju, tým činom tie kilá v pubertálnom a predpubertálnom veku u detí pribúdajú, upresnila garantka Školy obezity Eva Sádová. 

Foto
DFN usporiadala podujatie Život bez obezity / KOŠICE ONLINE

Častou návštevou u endokrinologičky Adriany Dankovčíkovej sú práve detskí pacienti s obezitou. Mnohokrát prichádzajú s tým, že chcú vylúčiť akýkoľvek iný zdravotný problém so štítnou žľazou. Neraz stačí zlepšiť len svoju životosprávu. 

„Máloktoré dieťa, ktoré navštívi endokrinológa kvôli obezite má nejakú hormonálnu poruchu. Je zhruba len 5 percent. 95 percent detí, ktoré ku mne prídu, nemajú žiadnu hormonálnu poruchu ani žiaden problém, ktorý by bol vyvolávajúcou príčinou obezity. Väčšinou je to porucha zlého životného štýlu, toho že sa zle stravujeme a málo hýbeme. Mnohokrát prídu na vylúčenie zdravotnej poruchy. Chcú si potvrdiť, že priberáme preto, že potrebujeme zdravšie jesť a viac sa hýbať a nemáme žiadne ochorenie štítnej žľazy.“

Škola obezity je nápomocným komplexným programom pre všetky rodiny s výskytom obezity. Výraznou pomocou sú aj odborníci či študenti LF UPJŠ, ktorí organizujú skupinové prednášky. Dvojročné vedenie pod odborným tímom prináša priaznivé výsledky. Podľa slov Ingrid Schusterovej, ktorá je zakladateľkou programu, zmena zasahuje nie len deti, ale aj celé rodiny

„Program je zameraný na to, aby sa tie zvyky zmenili v celej rodine, nielen u jednotlivca. Keď chceme dosiahnuť úspech, musí to byť v rámci celej rodiny – aj rodičia aj súrodenci. Darmo, ak je jeden obézny, musia tie pravidlá dodržiavať všetci. Nie je dôležité len zmeniť stravovacie návyky, ale sa aj správne hýbať. Nechoďte výťahom, nechoďte autom, a to už je určitý pohyb. Je to prospešné pre celu rodinu a v konečnom dôsledku aj pre celú spoločnosť.“

Komentáre