Letné obdobie je podľa meteorológov na búrky bohatšie, než napríklad zima, či jeseň.
Búrky vznikajú prechodom studeného frontu, pred ktorým sa tlačí teplý vzduch a za ním sa tlačí chladnejší. Na tomto rozhraní vznikajú výstupné pohyby, ktoré vytvárajú búrkový oblak. Ten sprevádzajú výdatné zrážky, blýskanie a hrmenie.
Búrky vznikajú aj v jednej vzduchovej hmote, ak je v nej dostatok vlhkosti, laicky takýmto búrkam hovoríme búrky z tepla. Náhle a nečakané búrky môžu byť nebezpečné. Existujú pravidlá, ktorými by sme sa mali počas búrky riadiť. „Ideálne je, keď sa nachádzame niekde, kde sa môžeme skryť. Za bezpečný úkryt sa považuje napríklad motorové vozidlo, tam sme naozaj v bezpečí. Takisto, ak sa vieme chovať do budovy, ktorá je zabezpečená bleskozvodom, určite by sme tak mali urobiť. Keď sme v blízkosti stromu, nie je vhodné sa schovávať pod osamelý strom. Pokiaľ do takého osamelého stromu udrie blesk, tá energia pretečie stromom do zeme a pokiaľ je človek blízko pod stromom, do ktorého udrel blesk, môže ho to zasiahnuť a zraniť,“ radí hovorca Košickej záchranky Igor Krupa a dodáva, že bezpečná vzdialenosť je dva metre od kmeňa stromu.
„Bezpečná vzdialenosť končí zhruba vo výške stromu od kmeňa. Ideálne je sadnúť si na niečo nevodivé, napríklad igelitovú tašku. Treba vypnúť telefón a všetky elektronické zariadenia, zbaviť sa bicykla, mačiek alebo horolezeckého čakana a prečkať tú najhoršiu fázu búrky,“ povedal o ochrane pred bleskom Krupa.
Ak sa nachádzame napríklad na poli, aj tu platí, že by sme mali nájsť čo najnižšie položené miesto, napríklad priehlbinu a usadiť sa do nej. Opäť je podstatné zbaviť sa kovových predmetov a vypnúť elektroniku. Tú by sme mimochodom mali vypínať aj v prípade, že si letnú búrku užívame z pohodlia domova. Nebezpečné môže byť aj telefonovanie z pevnej linky. Pred bleskami by sme sa mali chrániť aj v meste, pred piatimi rokmi blesk zasiahol mladý pár v košickom mestskom parku. Obom sa podarilo vyviaznuť bez fatálnych zranení. Dievča skončilo s popálenými členkami, chlapca museli hospitalizovať.
„Vonku bola búrka, keď sme dostali telefonát o tom, že máme zasiahnutého bleskom. To obyčajne nekončí dobre, takže sme boli pripravení na všetko. U chlapca sme našli miesto vstupu, to bolo na krku, kde mal retiazku. Na päte mal miesto výstupu. Mal v podstate šťastie v tom, že ho zasiahla okrajová časť blesku a prešlo to mimo srdce,“ spomína na skúsenosti s úderom blesku Krupa.
Zásahy bleskom boli považované skôr za raritu, najmä ak človek nie je vo voľnej prírode. Odborníci sa však zhodujú v jednom, že v porovnaní s minulosťou ich o čosi pribúda. Na výletoch preto odporúčajú pravidelne sledovať vývin počasia, ako aj meteorologické výstrahy.
Autor: RÁDIO KOŠICE