Odermatt potvrdil úlohu favorita, prvé body Andreasa Žampu

SlovenskoŠport

Švajčiar Marco Odermatt vyhral sobotňajší obrovský slalom svetového pohára alpských lyžiarov v Bansku. V tejto sezóne tak vyhral všetkých šesť doterajších "obrákov" a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovom hodnotení. Do druhého kola postúpil po vyše dvoch rokoch Slovák Andreas Žampa, ktorý skončil na 24. mieste a získal prvé body v sezóne.

Foto
Slovenský lyžiar získal prvé body v sezóne / tasr

Druhé miesto obsadil Nór Alexander Steen Olsen so stratou 91 stotín sekundy, tretí bol Manuel Feller z Rakúska s mankom 1,08 s. Žampa si polepšil oproti prvému kolu o tri priečky, mal siedmy najlepší čas v druhom kole a za víťazom zaostal o 3,08 sekundy.

Dvadsaťšesťročný Odermatt zvíťazil v Bansku prvýkrát v kariére a zároveň sa stal prvým Švačiarom, ktorý triumfoval v bulharskom stredisku v "obráku". Celkovo to bol jeho 34. triumf a 20. v disciplíne. Okrem šiestich obrovských slalomov zvíťazil v tomto ročníku v dvoch zjazdoch i super-G. "Absolútne fantastické, milujem to tu, je to iné ako v strednej Európe, iné ako v Alpách. Moje sebadôvera je momentálne na veľmi vysokej úrovni," povedal Odermatt podľa agentúry APA.

Na zjazdovke Banderitza potvrdil úlohu favorita, predviedol sebavedomú jazdu, nebál sa riskovať a výrazne navýšil svoj náskok z prvého kola. Na Steena Olsena mal pôvodne 35 stotín k dobru. Ten išiel rozvážne a mal sľubnú jazdu, v záverečnej časti však spravil dve väčšie chyby a nakoniec získal na Fellera len päť stotín. Rakúšan taktiež robil chyby, dokázal sa však vrátiť do ideálnej stopy i do tempa. Pre Steena Olsena bolo pódium len druhé v kariére.

Žampa zvolil agresívny prístup, ktorý mu vyniesol po prejazde cieľom priebežne druhé miesto. Nakoniec ešte poskočil o štyri priečky na úkor Američanov Tommyho Forda a Georgea Steffeya, Harryho Laidlawa z Austrálie i Nóra Atlea Lieho McGratha. V druhom kole bol naposledy v decembri 2021. V talianskej Alta Badii bol vtedy v "obráku" na 23. mieste. V Bansku sa predstavil v druhom kole obrovského slalomu aj pred piatimi rokmi, keď skončil na 26. pozícii.

        výsledky obrovského slalomu SP v Bansku:
        1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:15,75 min, 2. Alexander Steen Olsen (Nór.) +0,91 s, 3. Manuel Feller (Rak.) +1,08, 4. Stefan Brennsteiner (Rak.) +1,29, 5. Žan Kranjec (Slov.) +1,47, 6. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,49, 7. Loic Meillard (Švaj.) +1,51, 8. Thomas Tumler (Švaj.) +1,59, 9. Filip Zubčič (Chor.) +1,75, 10. Filippo Della Vite (Tal.) +2,01, ...24. Andreas ŽAMPA (SR) +3,08
        celkové poradie SP (po 25 zo 39 súťaží):
        1. Odermatt 1506 b, 2. Cyprien Sarrazin (Fr.) 684, 3. Feller 669, 4. Loic Meillard (Švaj.) 514, 5. Vincent Kriechmayr 487, 6. Marco Schwarz (obaja Rak.) 464, ...126. An. ŽAMPA 7
        Poradie v obrovskom slalome (6 z 11):
        1. Odermatt 600 b, 2. Zubčič 314, 3. Kranjec 271, 4. Kristoffersen, Steen Olsen (obaja Nór.) obaja 218, 6. Schwarz 210, ...46. An. ŽAMPA 7

Gutová-Behramiová vyhrala obrák v Soldeu a predstihla Shiffrinovú

Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová vyhrala sobotňajší obrovský slalom alpských lyžiarok v Soldeu. Na čele celkového poradia seriálu tak predstihla Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá v Andorre neštartovala pre zranenie. Pódium doplnili Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá zaostala o jedinú stotinu sekundy, a AJ Hurtová z USA s mankom 15 stotín.

Gutová-Behramiová vyhrala 43. preteky v kariére a deviate v obrovskom slalome. V tejto sezóne triumfovala šiestykrát, z toho štvrtý raz v "obráku". Pred Shiffrinovou má držiteľka veľkého glóbusu z roku 2016 v celkovom hodnotení náskok päť bodov. V disciplíne vedie o 135 bodov pred Taliankou Federicou Brignoneovou.

Tridsaťdvaročnej Švajčiarke pritom patrilo po úvodnom kole až deviate miesto s mankom 61 stotín na Martu Bassinovú - Talianka bola nakoniec šiesta (+0,32). V druhpm kole si však Gutová-Behramiová priviezla sľubný náskok už na druhý medzičas a nasledujúca časť trate jej vyšla najlepšie. Práve tam jej súperky na náročnej zjazdovke Avet chybovali. Patrila medzi ne aj Robinsonová, ktorá mala pred jazdou na víťazku náskok presne pol sekundy. AJ Hurtová dosiahla len druhé pódium v kariére.

V štartovej listine chýbala slovenská lyžiarka Petra Vlhová, pre ktorú sa po zranení na domácom svahu v Jasnej a operácii kolena vo Švajčiarsku sezóna predčasne skončila. Shiffrinová zasa pauzuje po páde v zjazde v Cortine d'Ampezo pred vyše dvoma týždňami.

Zdroj: TASR

Komentáre