Odklad nového zákona o výstavbe umožní zapracovať pripomienky samospráv

KošiceSpravodajstvo

Zároveň sa novelizuje aj starý stavebný zákon.

V stavebnom zákone sa po takmer polstoročí schyľuje k zmenám, ktoré sľubujú revolúciu v stavebníctve. Ich súčasťou má byť optimalizácia súčasných procesov, krátenie stavebných konaní či digitalizácia územného plánovania. Proces riadil za prechádzajúcej vlády Úrad jej podpredsedu, Štefana Holého. Od tohto mesiaca už však prebral pod seba pôsobnosť pre územné plánovanie a výstavbu rezort dopravy. Všetko malo byť hotové do apríla tohto roku, podľa úradujúceho ministra dopravy Jozefa Ráža mladšieho sa tak nestane kvôli nedostatkom legislatívy:

„Naozaj hrozilo to, že 1. apríla by bežný občan došiel na Stavebný úrad v obci a nevedel by požiadať ani o územné rozhodnutie, ani o stavebné povolenie. Dnešným dňom sme sa významne priblížili k tomu, aby sme tento kolaps odvrátili. Je veľmi významné, že sa podarilo túto úpravu legislatívy na vláde schváliť.“

Jedným z jej cieľov je vyváženosť medzi verejným a súkromným záujmom či vytvorenie takzvaného digitálneho dvojčaťa. Ide o 3D repliku územia Slovenska pre jednoduchšie plánovanie či simulovanie potencionálnych rizík. Najvýraznejšie zmeny sa týkajú troch zákonov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Nechávame v účinnosti zákon o územnom plánovaní, ktorý výrazne meníme, zjednodušujeme a aj v tomto zákone už vychádzame v ústrety ako občanovi, tak podnikateľom, tak aj samosprávam. Druhá významná zmena spočíva v oddialení účinnosti nového stavebného zákona. Respektíve zákona o výstavbe, kde posúvame túto účinnosť na 1.4.2025. To znamená, že odďaľujeme jeho účinnosť o rok,“ dodal Ráž.

Zároveň sa novelizuje aj starý stavebný zákon. Okrem systémových problémov na úrovni štátu sa však hovorí aj o ich neoprávnenom presune na samosprávy. Svoje o tom vie i metropola Šariša, pre Rádio Košice to uviedol hovorca mesta Prešov Michal Hudák:

„Sú to procesy, ktoré by teoreticky mohli byť aj jednoduchšie. Domnievame sa však, že nevyhnutným riešením problémov pri stavebných konaniach, respektíve úradoch je ich riadne dofinancovanie zo strany štátu. Pri prenesených kompetenciách štátu sú zaťažené rozpočty samospráv, čím následne vzniká problém s personálnym poddimenzovaním a neúmernou záťažou stavebných úradov.“

Podľa Hudáka je prenášanie kompetencií na samosprávy protiústavné. Jednou zo zmien legislatívy má byť aj takzvaná fikcia súhlasu, ktorej princíp vysvetlil Ráž:

„To znamená v prípade, že obec tam, kde sa vyžaduje záväzné stanovisko k investičnej činnosti nevydá takéto stanovisko do 60 dní, tak nastupuje fikcia súhlasu. To znamená akoby vydalo súhlasné stanovisko. Zavádzame tam lehotu pre významné infraštruktúrne stavby 90 dní a pre bežné stavby 60 dní.“

O fikcii súhlasu však vyjadril svoje pochybnosti košický magistrát. Súčasné znenie môže totiž podľa Dušana Tokarčíka narobiť viac škody ako úžitku:

„Fikcia súhlasu v takom znení v akom bola schválená, by znamenala vydanie povolení bez posúdenia príslušným dotknutým orgánom. V praxi by to mohlo spôsobiť povolenie stavieb s vážnymi technickými nedostatkami a teda riziko ohrozenia života a zdravia ľudí.“

Legislatíva zlúči aj úlohy viacerých stavebných úradov do jedného. Namiesto troch konaní v rámci jedného pozemku sa tak bude dať získať povolenie na hlavný objekt, prípojku vody i parkovisko s príjazdovou cestou na jednom mieste.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre