Odštartovala VKA 24: Na úvod sladký bozk od víly Amálky

KošiceTuristicKE

Tohtoročná jar prišla o čosi skôr a väčšina amatérskych cyklistov už má v nohách prvé desiatky či dokonca stovky kilometrov. Utešené počasie má sprevádzať i veľkonočné sviatky a to je ideálna príležitosť odštartovať aj novú edíciu Vrchárskej koruny Abova.

Foto
Víla Amálka láka už z diaľky / PETER JESENSKÝ

Naši verní čitatelia už dobre vedia, že ide o bezplatný projekt určený pre cykloamatérov (vrátane detí), ktorý ponúka dvadsať inšpiratívnych miest. Na ich návštevu máme komfortne dlhé obdobie od polovice marca do novembra. Trasy si môžu cyklisti vyberať ľubovoľne, pomôcť si môžu aj približovacími dopravnými prostriedkami a jedinou povinnosťou je vrcholová fotografia s bicyklom. Tohtoročnou novinkou je päť špeciálnych detských vrcholov, ktorými sú chata Klatovianka a štyri tzv. lavičkové okruhy s podtitulmi Bankovský, Ťahanovský, Jazerný a Furčiansky.

Na úvod začíname tradične zľahka a dnes si teda predstavíme ku Košiciam najbližší a dovolím si povedať, že aj najmilší vrchol z ponuky. Navštívime totiž rozprávkovú vílu Amálku.

Tá sa nachádza len pár minút jazdy od všeobecne obľúbeného Horného Bankova, na moje prekvapenie je však stále neobjavená a nepoznajú ju ani cyklisti, ktorých považujem za veľkých fanatikov.

Foto
Trasa k prameňu víl nie je oficiálne značená, vedie k nej ale dobrá cestička

Základom je dostať sa na Horný Bankov. Najľahšie to majú KVP-čkári, ktorí využívajú nenáročnú cyklocestu od kláštora po lesnej ceste, ktorá bola vlani na jeseň preasfaltovaná a je tak ešte lepšie zjazdná aj v zlom počasí. Ostatní Košičania využijú klasickú hlavnú cestu, ale oveľa viac odporúčame populárnu „Šusterovku“, ktorá eliminuje problém s cestnou premávkou.

Po príchode na Horný Bankov je kľúčové trafiť správnu cestičku. Trasa k Prameňu víl totiž značená nie je, v podstate však kopíruje prvý košický vodovod. Hneď pred prvým altánkom (v oblasti koliby) teda odbočíme na dobre vyjazdený chodník smerom doprava (viď mapka). Potom sa už len držíme chodníka, pričom stúpanie je veľmi mierne. Po stranách sa miestami objavujú betónové stavbičky vodovodu a viackrát križujeme aj niektoré z miestnych trailov. Blízkosť cieľa signalizuje prejazd popod elektrické vedenie. V tejto záverečnej fáze začíname stúpať výraznejšie a úplný záver môžeme potlačiť (obzvlášť ak sem ideme aj s deťmi). Tlačenie sa však už týka iba vyložene krátkeho úseku a zrazu sa pred nami vynára studnička s kresbami víl. A hneď nad ňou nás už zdraví usmiata víla Amálka, ktorá láka prisadnúť si na svoju lavičku.

Foto
Tesne pod Amálkou sa nachádza samotná studnička Prameň víl / PETER JESENSKÝ

470 m n.m., GPS: 48.7472264N, 21.1931097E

Ako informujú propozície organizátorov VKA - Tünde forrás – Prameň víl - kult prameňov zasvätených rôznym vílam bol v Uhorsku veľmi silný a dodnes nájdeme v Maďarsku stovky studničiek s týmto názvom. Tento názov obnovili aj na jednej z Bankovských studničiek podľa nájdenej starej pohľadnice Mestské lesy. Nadšenci z Klubu rodinnej turistiky Košice (KRTKO) osadili na studničku tabuľku s názvom a deti ju vyzdobili obrázkami víl a maľovanými kamienkami.

V roku 2022 Mestské lesy osadili pri prameni lavičku s asi najznámejšou rozprávkovou vílou – Amálkou. O rok neskôr pribudla aj strieška, aby víla nemokla, keď zaprší (voda sa jej hromadila vo venčeku kvetov na hlave).

Foto
Milá víla poteší i deti / PETER JESENSKÝ

Spoločne s Amálkou si urobíme povinnú fotografiu pre účely VKA a po príjemnom oddychu spojenom s osviežením pramenistou vodou zo studničky máme dve možnosti. Buď sa poľahky vrátime späť na Bankov, alebo sa rozhodneme ešte dve minútky potlačiť cestičkou, ktorá pokračuje smerom do kopca (križujeme cyklotrail Johanka) a následne sa napojíme na výbornú lesnú cestičku smerom doľava. Tá nás pohodlne privedie k altánku pod elektrickým vedením a späť na Bankov sa vrátime spomínanou výbornou novučičkou lesnou asfaltkou. Takýto okruh meria z Horného Bankova približne 3,5 km a je tak ideálny aj pre cyklistický drobizg.

Foto
Pri Amálke si môžeme posedieť a oddýchnuť / PETER JESENSKÝ

Ponuka vrcholov Vrchárskej koruny Abova 2024:

 1. Kojšovská hoľa
 2. Flek pod Ružínskou skalou
 3. Útulňa pri Kráľovej studni
 4. Chata pod Pariakovou
 5. Kúpele Borda
 6. Pomník 333. uloveného diviaka
 7. Vysielač nad Nižnou Hutkou
 8. Hradisko Abaújvár
 9. Zabudnutá rozhľadňa pri hrade Fúzer
 10. Chata Kopáska
 11. Kaplnka v morušovej aleji
 12. Kríže nad Folkmarom
 13. Folkmarská skala
 14. Útulňa Polianka
 15. Chata Lajoška
 16. U víly Amálky
 17. Kríž nad Zvonárkou
 18. Bunker v Baňa Lucii
 19. Chata Údoľ
 20. Okruh pod planinami Slovenského krasu

Komentáre