Vplyv cementárne v Turni nad Bodvou bude zmonitorovaný

VýchodSpravodajstvo

Košický samosprávny kraj získal na projekt dotáciu.

Kvalita životného prostredia v okolí cementárne v Turni nad Bodvou bude zmonitorovaná. Košický samosprávny kraj (KSK) získal na projekt finančné prostriedky, ktorý bude spolufinancovať vo výške najmenej piatich percent.

„Dotácia z Environmentálneho fondu vo výške 85-tisíc eur poslúži na laboratórnu a dátovú analýzu znečistenia ovzdušia a stanovenie dopadov na pôdu a potravinový reťazec v okolí cementárne. Analýza vplyvu výroby na kvalitu obyvateľov je aktuálne o to dôležitejšia, keďže Ministerstvo životného prostredia SR schválilo rozšírenie prevádzky cementárne. V týchto dňoch bolo ukončené verejné obstarávanie na dodávateľa laboratórnych prác a spracovateľa certifikovanej analýzy rizika,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto
Výsledky monitoringu majú byť k dispozícii po lete / TASR

Projekt bude realizovaný v troch krokoch, v prvom dôjde k dátovej a čiastkovej laboratórnej analýzy územia za účelom stanovenia najkritickejších lokalít. Prítomnosť znečisťujúcich látok, ktorými môžu byť ťažké kovy, organické znečisťujúce látky či PCB sa zistí pomocou laboratórnych odberov v druhej etape. Nakoniec sa tak posúdi vplyv prevádzky na kvalitu života obyvateľov v dotknutej oblasti. Záverom má byť certifikovaná štúdia rizík, na základe ktorej budú vyhodnotené dopady a navrhnuté opatrenia. Výsledky by mali byť k dispozícii po lete.

Počas minulého roku dostala župa viacero podnetov na zhoršený stav životného prostredia v okolí cementárne spoločnosti Danucem Slovensko a.s. Na zlú kvalitu vzduchu, čierny prach v záhradách či chorobnosť upozorňovali obyvatelia 13 obcí z okolia Turne nad Bodvou. V cementárni má okrem spaľovania TAP-ov docházať aj k spaľovaniu zvyškov vedľajšieho živočíšneho produktu a medicínskeho materiálu. To má spôsobiť zmenu zápachu a dopad to má aj na kvalitu života obyvateľov.

KSK tak následne podal podnet na vykonanie mimoriadnej kontroly na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, Inšpektorát životného prostredia Košice (IŽP Košice). Súčasne požiadal aj o preverenie dodržiavania výrobno-technických podmienok, za ktorých je odpad spoluspaľovaný.

IŽP Košice zistil pri májovej kontrole porušenie podmienok integrovaného povolenia k vykonávaniu činnosti v prevádzke, konkrétne prekročenie platného celkového emisného limitu pre tuhé znečisťujúce látky. Prevádzkovateľovi tak bude zistený správny delikt uložená pokuta.


 


 

Komentáre