Okolie Notre-Dame sa bude dekontaminovať

EurópaSpravodajstvo

Na odstraňovanie toxických látok použijú dve techniky.

Pracovníci dnes (13.8.) v ranných hodinách uzatvorili okolie parížskej katedrály Notre-Dame a začali pripravovať aplikovanie špeciálneho gélu absorbujúceho zvyšky častíc olova, ktoré sa dostali do pôdy následkom požiaru pamiatky z polovice apríla. V júli boli pozastavené rekonštrukčné práce, a to kvôli obavám, že pracovníci by mohli byť vystavení otrave olovom. Testy na mieste a v okolí katedrály odhalili nebezpečne vysokú úroveň kontaminácie. Počas požiaru sa na streche Notre-Dame roztavili stovky ton olova. Jeho častice rozvial vietor do okolia pamiatky.

Príslušné úrady po niekoľkých týždňoch popierania zdravotných rizík napokon pripustili, že protikontaminačné opatrenia boli nedostatočné. V blízkosti katedrály boli uzatvorené dve školy po tom, čo v ich okolí boli namerané nebezpečné hodnoty úrovne olova. Úrady odvtedy prijímajú prísnejšie bezpečnostné opatrenia pre osoby, ktoré pracujú v danej lokalite a využívajú nové metódy na odstraňovanie zvyškov olova zo školských ihrísk.

Foto
Inštalácia vysokého oplotenia pred Notre-Dame / TASR

Ako informovalo francúzske ministerstvo kultúry, na odstraňovanie toxických látok použijú dve dekontaminačné techniky, pričom prvá zahŕňa nanesenie gélu na verejné lavičky, pouličné osvetlenia a ďalšie mestské vybavenia. Následne gél po jeho zaschnutí o niekoľko dní odstránia. Ďalšou metódou je použitie vysokotlakových vodných prúdov, ktoré obsahujú chemické látky.

Vládny zmocnenec pre parížsky región prefekt Michel Cadot vyhlásil, že renovačné práce na katedrále Notre-Dame sa obnovia 19. augusta, a to v tom prípade, ak bude toxické olovo úplne odstránené a budú platiť nové bezpečnostné pravidlá. Environmentálne organizácie a odborové hnutia varovali pred časticami olova v ovzduší, ktoré sa vyskytujú v okolí katedrály. Zároveň si vyžiadali pravidelne aktualizované informácie o úrovni tohto znečistenia. Tiež chcú zriadiť lekárske stredisko, ktoré bude monitorovať zdravotný stav hasičov a robotníkov pracujúcich na katedrále, ale aj občanov žijúcich v jej okolí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre