Okrúhly stôl Rusínov si zvolil nového predsedu

PrešovSpravodajstvo

Prioritou Štefaňáka bude pripraviť čo najviac aktivít, ktoré by pomohli nárastu počtu Rusínov na Slovensku.

Konzultačná platforma Okrúhly stôl Rusínov Slovenska (OSRS) spája zástupcov organizácií a nezávislých osobností so záujmom o rozvoj národnej identity Rusínov na Slovenku. Na svojom 28. zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo v sobotu (8.6.), si zvolili nového predsedu. Ako informoval  hovorca OSRS Peter  Medviď, stal sa ním Peter Štefaňák, ktorý na poste vystriedal Jána Lipinského. Ten viedol platformu dve za sebou nasledujúce jednoročné volebné obdobia.

OSRS zároveň zmenil svoj rokovací poriadok. Mandát predsedníctva predĺžil z jedného na tri roky. Nové vedenie tak povedie platformu do roku 2021, keď sa uskutoční sčítanie obyvateľstva, domov a bytov. Prioritou Štefaňáka bude pripraviť čo najviac aktivít, ktoré by pomohli nárastu počtu Rusínov na Slovensku.

Foto
Múzeum rusínskej kultúry v Prešove / TASR

Do Prešova pricestoval aj štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák, ktorý predstavil možnosti zavádzania výučby rusínskeho jazyka na školách s vyučovacím jazykom slovenským. Môže sa to uskutočniť v rámci takzvaného rámcového učebného plánu. „Ak sa pre takýto model škola rozhodne, žiaci tejto školy budú mať v prvom ročníku jednu vyučovaciu hodinu jazyka národnostnej menšiny týždenne, v druhom až siedmom ročníku to budú dve hodiny a vo ôsmom a deviatom tri hodiny týždenne. Zároveň sa pre školu zvýši normatív na žiaka o štyri percentá,“ uviedol Medviď.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre