OĽaNO kvôli kauze diplomovky Kollára navrhuje preverenie záverečných prác vysokoškolákov

SlovenskoSpravodajstvo

Hrozí aj odoberanie akreditácií vysokým školám.

Predseda klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš vyhlásil, že kauzu diplomovky predsedu parlamentu Borisa Kollára považujú za zlyhanie školiteľa, študenta, oponenta aj systému hodnotenia záverečných prác. Z tohto dôvodu žiadajú preverenie záverečných prác na vysokých školách za obdobie, na ktorom sa dohodnú minister školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Do septembra plánujú pripraviť zákon, pričom hrozí aj odoberanie akreditácií vysokým školám.

Poslanecký klub OĽaNO sa stretol s Kollárom, ktorý im odpovedal na všetky otázky ohľadom jeho diplomovky. Šipoš uviedol, že nevyjasnené ostalo len nesprávne citovanie školiteľa, preto kauzu označili za zlyhanie nielen študenta, ale aj školiteľa a oponenta, pričom ju už považujú za uzavretú.

Foto
Poslanecký klub OĽaNO / TASR

Premiér Igor Matovič skonštatoval, že ministri majú povedať, čo je spravodlivé pri posúdení školského systému. V prípade, ak by sa zhodli, že takáto kontrola by bola komplikovaná alebo nebola vhodná, mali by navrhnúť inú úpravu systému do budúcna, napríklad možné zrušenie písania záverečných prác, ak sa pri nich dá podvádzať.

Matovič zdôraznil, že sa s Kollárom minulý týždeň dohodol, že titul nebude používať a že sa ospravedlní. Predsedu vlády mrzí, že ospravedlnenie nezaznelo tak, ako malo. Matovič na zotrvanie Kollára vo funkcii reagoval tým, že zákon nežiada vysokoškolské vzdelanie na kandidatúru na poslanca parlamentu. Ak by sa preverovali záverečné práce a odoberali tituly, absolventi vysokých škôl by mohli prísť o zamestnanie, kým Kollár by mohol ostať vo funkcii.

Strana Za ľudí vyzvala Kollára, aby rezignoval. Predseda parlamentu trvá na tom, že prácu napísal v súlade s vtedy platnými pravidlami. Zároveň rešpektuje, že ak nebude niekomu stačiť ako vyvodenie zodpovednosti to, že nebude používať titul v politike.

Kollár mal podľa medializovaných informácií skopírovať do svojej diplomovej práce niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa. Gröhling potvrdil, že podľa súčasného zákona nie je možné odoberať akademické tituly. Z tohto dôvodu plánuje do budúcna meniť zákon.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre